Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Denon PMA - 700V spalona końcówka (?)

trzygrosze 06 Feb 2006 11:10 8240 7
    trzygrosze
    Level 21  
    Witam.

Wzmacniacz ten nie przezył sylwestrowej imprezy i trafił do mnie niedawno.
    Po wcisnieciu przycisku POWER zapalaja sie wszystkie kontrolki, działa selaktor źródeł wszystko niby ok. Ale nie załancza sie przekaźnik i zawsze wywala bezpiecznik zaznaczony na czerwono.
    Czy poszła tylko końcówka jednego z kanałów czy mozliwe ze cos jeszcze, jesli tak to jakie elementy posprawdzac najpierw ? Jeden z rezystorów (R596) jest mocno przegrzany. We wzmacniaczu tez wyłamane sa kondensatorki C553 i C551, w jakim celu ktos miałby je usunąć ? Wzmacniacz jest tak rozbudowany ze sie w tym wszystkim trochę gubię.

Za pomoc wielkie dzieki

Pozdrawiam

Krzysiek
    ALTON
    Level 38  
    Sprawdź czy nie poprzebijało końcowych tranzystorów.Niestety na 99% przebiło chodź jedną sztukę i masz pełne napięcie zasilania na wyjściu.Tranzystory to prawdopodobnie standardowe
    2SC3182 i 2SA1265 2 pary na kanał.Łatwo je dostać.

Jeżeli najdziesz przebity tranzystor odlutuj złącze CE od płyty i przekaźnik powinien zaskoczyć.

PS.Kto używa takiego wzmacniacza na sylwestrze :(.... to zbrodnia
    trzygrosze
    Level 21  
    Tranzystorów końcowych na wielkim radiatorze jest 8 :

2x 2SD2390
    2x 2SB1560
    2x 2SC3856
    2x 2SA1492

POsprawdzam wszystkie, ale chodziło mi też jakie elementy jeszcze mogły ulec uszkodzeniu w takim przypadku. W srodku jest od groma półprzewodników ( szczególnie diod) .

Powtórze jeszcze pytanie : dlaczego ktos mógł usunać te dwa kondensatorki : C553 i C551 ?? To nie jest puste miejsce na płytce! widac ze ktos je specjalnie wyłamał ( moze to szczgół nie warty uwagi).

Na obudowie wzmaka znalazłem pobór mocy ( CONSOMMATION 220W )!!! A w środku jest gigantyczne trafo ( PMA700VKE2/EA) w blaszanej puszce które wyglada na co najmniej 500W !! Skąd jest te 220W ? Z ciekawosci wykrecilem "puszke" i swoje waży :] Skąd jest te 220W i czy napewno oznacza pobór mocy ?

Moze pytanie wydaja sie głupie ale moja ciekawość nie pozwoli mi spokojnie zasnąć :P

PS

Bardzo czesto własnie takich wzmaków uzywaja nieswiadomi uzytkownicy. To troche "smutne" ale wiekszosc ludzi uwaza ze jak wielki, cieżki i drogi wzmacniacz to nadaje sie do nagłosnienia np imprez i wytrzyma wszystko. Tez tak kiedys myslałem.
    jersey69
    Level 34  
    Witam !

Ręce opadają .. Co w tym wzmacniaczu robią darlingtony do spółki z oryginalnymi tr. sterującymi ? Czy te brakujące 553/551 to nie są przypadkiem rezystory ?
    ALTON
    Level 38  
    jersey69 ma racje.Jakiś pseudo elektronik się do niego dobrał... no to mamy problem :?

Co do poboru.Denon,Yamaha podają inne pobory niż wszyscy.Oni podają pobór prądu przy znamionowej mocy wzmacniacza.Dlatego tak wiele ludzi jest w błędzie pisząc że wzmacniacz nie może oddać więcej niż pobiera z sieci.
    trzygrosze
    Level 21  
    Kurcze..

No to problem :/ W jaki sposób taki proceder mógł wpłynac na elektronikę ??
    Jakie tranzystory siedziły we wzmaku pierwotnie ?
    Czy jak je wymienie to wszystko bedzie OK ?

Wyłamane elementy to kondensatory.

PS.Pewnie ktos wsadził to co miał pod reką. Czyli pierwsze lepsze tranzystory w identycznych obudowach.
    jersey69
    Level 34  
    W oryginale powinny być 2SC2579/2SA1104 - po dwie pary w każdym kanale . Pierwsza para sterująca : 2SC2229/2SA949 , druga : 2SC3298/2SA1306 . Możesz zostawić C3856/A1492 w dobrym kanale , do drugiego możesz dać C3855/A1491 (słabsze , ale i tak wystarczy) . Wymontuj darlingtony 2SD/2SB i zobacz czy ustąpi zwarcie . Z tymi brakującymi elementami coś się nie zgadza : nie ma takich kondensatorów w końcówce mocy . Zobacz pomiędzy jakimi elementami to było wstawione , bo mnie się widzi , że to rezystory na bazach drugiej pary sterującej TR507/TR509 . To by w jakiś sposób pasowało do obecności darlingtonów (ominięcie sterujących) , choć to i tak chory pomysł . Nie ma siły , trzeba wrócić do oryginału . Schemat sobie załatw , bo bez tego ani rusz .
    trzygrosze
    Level 21  
    Sorry za pomyłke !

Brakuje RR553 i R551 !!!

Dzięki za odpowiedzi w najbliższy weekend wezme się do roboty.