logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Denon PMA-500V - uszkodzony prawy kanał, wymiana tranzystorów i rezystorów, zabezpieczenie

westbob 16 Maj 2024 16:43 513 7
REKLAMA
  • #1 21084777
    westbob
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Dzień Dobry.
    Zakupiłem uszkodzony wzmacniacz Denon pma-500v.

    Lewy kanał grał bez problemu, na prawym kanale tylko "charczenie".
    Wymieniłem tranzystory TR512, TR516, TR504, TR506
    rezystor R550. (1 zdjęcie)

    Po wymianie wzmacniacz się załącza ale przekaznik w ogóle (działa zabezpieczenie).

    Na lewym kanale napięcia są dobre natomiast na prawym kanale (gdzie wymienione zostały części) wszędzie mam +53/-53 pali rezystor który był wymieniony R550 oraz pali rezystor R430 który znajduje się prawie w drugim końcu płytki. (2 zdjęcie).

    Napięcia z płytki zasilającej są prawidłowe, bezpieczniki dobre.
    Napięcie na IC-5 (lewy kanał) 14,3V a na IC-6 (prawy kanał uszkodzony) ponad 50V.

    Przekaźnik dostaje napięcie 2x53,4 (więc się nie załączy) działa zabezpieczenie.

    Podpowiedzieć koledzy co jeszcze mógłbym sprawdzić aby przywrócić go do życia.

    Dziękuję za każdą sugestię. Wnętrze uszkodzonego wzmacniacza Denon pma-500v z widocznymi elementami elektronicznymi. Wnętrze uszkodzonego wzmacniacza Denon, widoczny śrubokręt i elementy elektroniczne.
  • REKLAMA
  • #2 21086137
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Masz jeden sprawny kanał, przed Tobą test poszczególnych elementów (porównanie między kanałami).
  • REKLAMA
  • #3 21086219
    Wawrzyniec
    Poziom 38  
    Posty: 3996
    Pomógł: 392
    Ocena: 1071
    westbob napisał:
    Napięcie na IC-5 (lewy kanał) 14,3V a na IC-6 (prawy kanał uszkodzony) ponad 50V.

    Na czym? Ten układ scalony ma 8 nóżek.
    Wklej wycinek schematu i zaznacz na nim napięcia na poszczególnych nóżkach.
    Po co wymieniałeś tranzystory? Były uszkodzone, czy tak na wszelki wypadek?

    Dodano po 20 [minuty]:

    westbob napisał:
    Przekaźnik dostaje napięcie 2x53,4 (więc się nie załączy) działa zabezpieczenie.
    Jakim cudem? Bo ja nie widzę takiej możliwości. Coś chyba źle mierzysz.
  • #4 21086309
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16713
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    Wawrzyniec napisał:
    Bo ja nie widzę takiej możliwości.

    Spójrz więc w schemat aby taką możliwość dostrzec. Co się stanie kiedy TR203 będzie wyłączony? Jakie napięcie wystąpi wówczas na każdej z nóżek cewki przekaźnika?

    @westbob
    Na tym pierwszym zdjęciu ta plytka jest jakaś odymiona czy to zdjęcie tak wyszło?

    Dodano po 26 [minuty]:

    westbob napisał:
    Podpowiedzieć koledzy co jeszcze mógłbym sprawdzić aby przywrócić go do życia.

    Z uwagi na to, że nie ma możliwości pomierzenia napięć gdyż palą się rezystory, proponowałbym abyś sprawdził miernikiem na zakresie diody następujące elementy:TR402, TR410, TR412, TR414, TR416, TR418, TR420, TR502, TR504, TR506, TR512, TR514, diody D402, D404, D406, D502, D504, D532.
    Sprawdź je na razie w układzie bez wylutowywania.
    Każdy tranzystor powinien mieć zrobione sześć pomiarów, tj.
    1) +B -C
    2) +B -E
    3) -B +C
    4) -B +E
    5) +C -E
    6) -C +E
    Diody dwa pomiary
    1) +A -K
    2) -A +K
    Te pomiary powinny być zrobione bezbłędnie gdyż będą one podstawą do określenia dalszych działań.
  • #5 21086345
    Wawrzyniec
    Poziom 38  
    Posty: 3996
    Pomógł: 392
    Ocena: 1071
    SlawekKedra napisał:
    Spójrz więc w schemat aby taką możliwość dostrzec. Co się stanie kiedy TR203 będzie wyłączony? Jakie napięcie wystąpi wówczas na każdej z nóżek cewki przekaźnika?
    Dla mnie 2x53,4 to 106,8V a nie 0V
  • REKLAMA
  • #6 21086364
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16713
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    Wawrzyniec napisał:
    Dla mnie 2x53,4 to 106,8V

    Trochę niejasno tam napisał, chodziło mu pewnie o to, że na obu końcówkach ma takie samo napięcie 53,4V a to nie jest to samo co 106,8V. Tak to wychodzi z logicznego myslenia. Jeśli zmierzyłby tam 106,8 to napisałby 106,8 a nie 2x53,4 tak więc w tym przypadku 2x53,4=0 a nie 106,8.
  • REKLAMA
  • #7 21089117
    westbob
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Na każdej nóżce tranzystorów TR512, TR516 mam napięcie ( na jednym tranzystorze 53,4V na każdej nóżce i na drugim -53,4V



    Wcześniej wymieniłem tranzystory tr512, tr516, tr504, tr506
    diody D508, d510, d528 by było to wszystko uszkodzone.

    Biorę się jeszcze za posprawdzanie tranzystorów o których wspomnial "SlawekKedra"
  • #8 21089835
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5291
    Pomógł: 771
    Ocena: 1225
    westbob napisał:
    Na każdej nóżce tranzystorów TR512, TR516 mam napięcie ( na jednym tranzystorze 53,4V na każdej nóżce i na drugim -53,4V
    I jakie wnioski?
    Przecież to wyraźna wskazówka.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zakupił uszkodzony wzmacniacz Denon PMA-500V, w którym lewy kanał działał poprawnie, natomiast prawy kanał charczał. Po wymianie tranzystorów TR512, TR516, TR504, TR506 oraz rezystora R550, wzmacniacz uruchomił się, ale zabezpieczenie nie pozwalało na załączenie przekaźnika. Na lewym kanale napięcia były prawidłowe, natomiast na prawym kanale występowały nieprawidłowe wartości (+53/-53V), co prowadziło do palenia rezystorów R550 i R430. Użytkownik został zasugerowany do przeprowadzenia testów poszczególnych elementów, w tym tranzystorów i diod, oraz do sprawdzenia schematu w celu zrozumienia problemu z napięciami na nóżkach tranzystorów.
REKLAMA