Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekładnik prądowy ????

przemox1 09 Lut 2006 12:24 6053 2
  • #1 09 Lut 2006 12:24
    przemox1
    Poziom 2  

witam potrzebuje coś na temat przekładników prądowych, jestem laikiem w tych sprawach a mam napisać referacik na temat przekładniów , czy ktoś zna jakies strony, linki do takich informacji, chodzi mi o jakies podstawowe informacje , jakies schematy czy charakterystyki ??? bardzo mi na tym zależy

0 2
  • #2 09 Lut 2006 23:44
    Marek Rozenblut
    Poziom 11  

Witam. Temat bardzo szeroki. Przekładniki dzielimy na prądowe i napięciowe. Mam omówić prądowe?
    Przekładnik (PP) składa się z rdzenia i dwóch odizolowanych od siebie uzwojeń: pierwotnego i wtórnego. W uzw. pierw., którego końce oznaczone są K i L, płynie prąd wtórny. W uzw. wtór. ,którego końce ozn. są k i l, płynie prąd wtórny. Jeśli w uzwojeniu pierw. prąd płynie od zacisku K do L, to w uzwojeniu wtórnym kierunek przepływu prądu jest od zacisku l do k. Prąd znamionowy wtórny ma wartość 5A, ale i spotykamy także 1A. Obwód wtórny PP powinien być stale zamknięty. Jeśli podczas pracy PP, przypadkowo zostanie otwarty jego obwód wtórny, to powstaną przepięcia, których szczytowa wartość wynosić będzie od kilku do kilkunastu kilowoltów. Napięcie to jest niebezpieczne dla obsługi i urządzeń, powodując uszkodzenia uzwojeń PP i przyłączonej aparatury. Z tego powodu, listwy zaciskowe, do których przyłączane są obwody wtórne PP są tak zaprojektowane, aby można było zwierać na nich obwód wtórny każdego przekładnika.
    W celu zabezpieczenia ludzi i maszyn przy przebiciu izolacji obwodów pierwotnego i wtórnego, stosuje się uziemianie obwodu wtórnego, ale tylko w jednym miejscu ze względu na możliwość fałszowania pomiarów.
    PP montowane wobwodach głównych nazywamy głównymi. Natomiast PP montowane w obwodach wtórnych nazywamy pomocniczymi.
    PP pomocnicze dzielimy na: pośredniczące - stosuje się wtedy, gdy prąd znamionowy aparatu różni się od wtórnego prądu zamionowego głównego PP, np. prąd aparatu 5A, a PP 1A.
    -wyrównawcze- służą do zwiększania jak i zmniejszania prądu.Uzyskuje się to przez zmianę zaczepów, a więc zmianę przekładni.
    -nasyceniowe- następuje nasycenie rdzenia już przy niewielkim przekroczeniu znamionowego prądu pierwotnego. Z powodu tej właściwości używa się ich do zasilania aparatów czułych na przetężenia, np. przyżądów pomiarowych, przekaźników termicznych w obwodach silników o ciężkim rozruchu.
    -sumowniki prądowe- służą do sumowania prądów jednofazowych z kilku obwodów lub zastępowania prądów w trzech fazach jednego obwodu, prądem jednofazowym.
    Najczęściej stosowane układy połączeń PP:
    -połączenie w gwiazdę
    -połączenie w niepełną gwiazdę
    -połączenie w trójkąt
    -układ krzyżowy
    -filtr prądu zerowego (układ Holmgreena)
    - j.w. (przekładnik typu Ferrantiego)
    Pozdrawiam.

1