Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ford 5000 RDS E-O-N-rozładowuje akumulator

szatz 16 Feb 2006 13:47 3390 14
    szatz
    Level 25  
    Witam . Mam problem z radiem jak w temacie . Po dwóch dniach nieużywania auta pojawiaja sie problemy z uruchomieniem samochodu (wyczerpany akumulator ). Po wyciągnięciu radia wszystko Ok. Sprawdziłem pobór prądu przez radio i wyszło że w stanie podtrzymania pamięci (standbay) pobiera ok. 100 mA a przy załączeniu ok. 500mA. Czy w tym modelu to normalne ?
    Ladro000
    Level 12  
    hmm a jak masz podłączone po kluczyk czy na stałę
    Przepnij sobie na fordowskie kości masz przepnij sobie po kluczyku
    zółty to zółtego czerwony do czerwonego kabelek
    bo teraz masz pewnie dwa plusy złaczone rozłacz je i pusc osobnona pewno bedzie ok ,radio moze mieć też jakieś zwarcie chyba ze ktos wczesnie w nie ingerował i coś majstorwał pozdrawiam
    leszek.b
    Level 29  
    Witam
    Uszkodzony lub niedoładowany akumulator??
    brofran
    Level 39  
    Te 500 mA po zalaczeniu to normalny pobor. Ale na stb nie powinno byc wiecej niz 20 mA. Moj Blaupunkt bierze ok 10 mA . Trza przepiac zasilanie tak jak radza koledzy, lub naprawic usterke.
    szatz
    Level 25  
    Kable mam podpiete dobrze (po wyciagnieciu kluczyków napięcie jest tylko na jednym kabelku od podtrzymania - niemusze ponownie wbijać kodu , na drugim napięcie pojawia się dopiero po przekręceniu kluczyków ).
    Mi chodzi właśnie o te 100mA pobierane przez radio na jednym z przewodów (ten który musi byś podpięty na stałe - pisze na nim permament 12V) . Czy te 100mA w tym radiu to normalna sprawa czy szukać uszkodzenia w elektronice ?
    Prosze niepiszcie odpowiedzi typu niedoładowany akumulator czy złe podpięcie bo te rzeczy sprawdziłem najpierw. Na innym radiu wszystko Ok.
  • Helpful post
    leszek.b
    Level 29  
    Witam
    To radio bez podłączonych głośników-i innych wyjść sterujących.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Przy podłączonych dwóch plusach! (podtrzymanie i zasilanie) - po włączeniu radia 0,5 A

W stanie wyłączonym 3.3 mA
    szatz
    Level 25  
    3,3 mA ta wartość niema prawa rozładować akumulatora. Biore się więc za elektronike . Dzięki Leszku za pomiary na rzeczywistym obiekcie. Jak coś będe wiedział wiecej to się odezwe.

Wyciągnięcie końcówki 70024AB praktycznie nic nie zmienia. Obok jest jeszcze stabilizator 70042FB lecz brak mi do niego aplikacji, niemam też schematu . Czyli randka w ciemno. Jesli ma ktoś schemat tego radia lub aplikacje 70042FB niech podrzuci .
    leszek.b
    Level 29  
    Witam
    To radio to ja do dzisiaj mam -nie rozkręcałem
    A kondensatory elektrolityczne w zasilaczu sprawdzone?
    kamyczek
    Level 38  
    sprawdź włącznik na mikrowyłączniku w gałce może włącza ci czasem radio
    soploski
    Level 14  
    na początek odepnij wtyczkę głośnikową od radia i sprawdz wtedy jaki pobiera prąd w stanie czuwania gdyż może być któryś przewód głośnikowy przetarty i zwierać do masy[karoserii] samochodu .miałem taki przypadek właśnie w fordzie.powodzenia.
    henryk61
    Level 21  
    Ford 4000RDS zasil.14V ,samo podtrzymanie pobiera 1,2mA a podpinając oba plusy bez włączonego radia 115mA
    Pzdr.
    szatz
    Level 25  
    Problem dużego poboru pradu rozwiązałem troche inaczej. Ponieważ niemiałem schematu więc odpinałem po kolei wyprowadzenia na wyjściu stabilizatora i w ten sposób namierzyłem źródło największego poboru prądu . Później dalej leciałem po ścieżkach i doszedłem do jakichś tam tranzystorków SMD , które coś tam załanczały co w efekcie powodowało zwiększony pobór prądu. Po odlutowaniu rezystora z bazy okazało sie że radio działa normalnie, prawidłowy pobór na wyłączonym , mimo braku tego rezystorka (działa RDS, kaseta, wszystkie funkcje, trzyma pamięć...). Coś siedzi w elektronice ale z braku schematu niemogę ustalić co właściwie załączał ten tranzystorek że prąd na wyłączonym radiu wzrastał o kilkadziesiąt razy do podanego przez Leszka. Teraz pobiera ok 3mA . tranzystorek i elementy w pobliżu oczywiście sprawdziłem - niestety na tym etapie chyba zakończe naprawe .
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam Szatz
    niemir
    Level 12  
    ten*tranzystorek* steruje automatycznym wysuwaniem anteny pewno ktos sobie zwarl kabelek do sterowania antenki do masy przy wlaczonym odbiorniku i tak *nadpalil* go dziwnie pobiera troszke pradu raz wiecej raz mniej zreszta jest troszke ciepły po długim czasie nie goracy to mialem kiedys slusznie wywalic go..
    lukasz878
    Level 10  
    Witam
    Posiadam też ten sam problem z bardzo dużym poborem prądu. Moje pytanie w którym miejscu znajduje się ten tranzystorek lub oprnik który można wylutować?
    SlaweK
    Level 43  
    A zależnie od wersji bo modelu 5000EON było kilka jak nie kilkanaście wersji. Do tej musisz sam dojść miernikiem co jest uszkodzone, nie ma cudownej recepty jak wylutowanie tranzystora bo wtedy może Ci nie zasilać wzmacniacza w antenie jeśli taki jest i odbiór będzie do d...

SławeK