Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

siemens MT50 + GPRS

PluszowyMisiu 22 Feb 2006 14:53 6573 27
SterControl
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Witam

Mam takie pytanie czy modemem GPRS moge sie polaczyc bezposrednio z druga komorka??

Robie prace magisterska ktora ma na celu odczytywac pozycje z GPS przez mikroprocesor i wysylac je np. na serwer lub na komorke. Komendy znam potrafie wyslac jakas wiadomosc sms aktywowac GPRS.
    Problem sprowadza sie do tego ze nie wiem jak wyslac jaka kolwiek informacje. Naprzyklad chcialbym wyslac ciag liczb na serwer ktory ma haslo
    pi 123.123.123.123 haslo 1234 i zapisac te dane do pliku np. textowego text.txt.

<dane powyzej sa fikcyjne>

Jak to zrobic?? Narazie robie wszystko w windowsowym hiperterminalu poniewaz ten modem GPRS ma wysylac dane liczbowe. Sms odpada bo to ma byc transmisja na bierzaco bez wiekszych opoznien!!!!

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
  • SterControl
    mrq80
    Level 15  
    Witam,

Bedziesz musial zaimplementowac stos TCP/IP wraz z protokołem PPP w mikrokontrolerze. Nie jest to proste zadanie, ale wykonalne. Przyjrzyj się projektowi ethernut - www.ethernut.de . Są gdzieś w sieci projekty ehternut + siemens ME45, mysle ze to jest to co Cie ineresuje. Są jeszcze moduły GSM/GPRS z wbudowanym stosem TCP/IP, jednak nic nie wiem na ich temat.

Pozdrawim
    Marek
  • SterControl
    symndz
    Level 16  
    to se neda tak .. gprs to nie "protokol" do laczenia komorek .. laczenie z komorek via gprs do sieci to zwykly dial-up modemowy .. jak to opanujesz opanujesz tez komorki z gprs .. czyli potrzebujesz stos tcp z ppp

mozesz uzyc i owszem modemu z wbudowaym stosem TCP ale ok 0.5-1k PLN sztuka, wystarczy pogooglac ;) przy tej cenie na prace wystarczy kupic stare PCty lub laptopy z linuxem + telefony gprs (jesli nie chcesz sie bawic w grzebanie w jednoukladowcach)
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    To kamendami AT nie moge wyslac nic po GPRS ?? Nawet jakiegos znaku?? To jak to jest ze telefon laczy sie po GPRS np WAP??
    Pozdrawiam i dzieki za pomoc
    symndz
    Level 16  
    rece opadaja .. Wireless Application Protocol = WAP to protokol APLIKACJI nie dostepu do "internetu". Czy to bedzie gprs czy inny dostep, WAPa to nie obchodzi w takim zakresie o jaki pytasz.
    Komendami AT mozesz COS wysylac do "internetu" uzywajac modemow ZE stosem TCP/IP, ale mowilem SAM poszukaj bo to latwe (siemens, wavecom, motorola, sony-ericsson, etc.) i nie zadawaj takich pytan bo nikt na lenistwo czytania Ci nie pomoze. Jednak tak czy siak to COS nie bedzie komenda "dear ATsend instead of me this file pomiary.txt" :D

"prawdziwy" Misu Pluszowy sie w grobie (tfuu kartonie) zapewne przewraca :D
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Witam ponownie.
    Nie chce stosobac profesjonalnych modemow bo sa stosunkowo drogie. Fajnie by bylo jak bym aki stosik sam zrobil albo sciagna. Umiem rogramowac PIC-e. Nadaja sie do tego czy lepiej sie nauczyc Atmele. Jesli mozna taki stosik zrobic to czy robi sie to w czystym asemblerze czy w jakims C++.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    symndz
    Level 16  
    THE final answer:
    "Bedziesz musial zaimplementowac stos TCP/IP wraz z protokołem PPP w mikrokontrolerze." + ethernut - www.ethernut.de
    (btw. jesli znasz PIC to czemu pytasz o cos co jest na stronce microchipa?)

albo
    "mozesz uzyc i owszem modemu z wbudowaym stosem TCP ale ok 0.5-1k PLN sztuka"

albo
    "wystarczy kupic stare PCty lub laptopy z linuxem + telefony gprs (jesli nie chcesz sie bawic w grzebanie w jednoukladowcach)"

to wystarcza Ci za odpowiedz = masz odpowiedzi od profesjonalnych po tanie czego jeszcze nie wiesz?

ps. uzylem jako cytatu jednego nie mojego tekstu, autora prosze o zrozumienie :)
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Jest tak:
    O tym ze mam zaimplementowac stos to juz wiem. tylko nie rozumiem pewnych kwestji:
    wszystkie urzadzenia maja zaimplementowany stos tcp/ip pod lan a jak takie urzadzonko mam podpiac pod siemensa MT50 jezeli on tam ma rs232??
    Przepraszam ze tak lama ze mnie :(
    Chcialbym z kims na ten temat stosu pogadac ale nie mam sie do kogo odezwac :( pomocy
    Pozdrawiam
    symndz
    Level 16  
    RS232 laczysz z modemem a dzieki PPP masz dostep do sieci TCP po laczu RS232. To zastepuje karte LAN.

Naprawde zainstaluj linuxa na jakims PC podepnij modem i tak sie baw na poczatek. Potem podepnij GPS i zrob z tego wersje przenosna. Pomylek bedziesz mial wiele wiec nie kieruj sie w samodzielne budowanie czegos na czas do czego mozesz nie miec kodu.
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Jakos to bedzie. Jeszcze pomysle i zadam kilka pytan.
    Pozdrawiam
    Moderated By Light-I:

Jeszcze kilka postów nic nie wnoszących do tematu i zablokuję koledze pisanie... Uprzejmie przypominam, że czat jest u góry, a tutaj wypowiadamy się na temat.

PluszowyMisiu
    Level 14  
    wITAM

Pojawily sie problemy:

czy ktos przeprowadzil transmisje pomiedzy mikroprocesorem a komorka??

cos pewnie robie nie tak:

mam zaprogramowane w mikrokontrolerze ( predkosc transmisji, bit startu, stopu, bez parzystosci ) Mikroprocesor wysyla komende AT do komputera ( terminala ) ten ja odczytuje bez problemu!!

Code:

MOVLW   0
          MOVWF   ADRES
    ET_WYS      CALL    NAPIS
          ADDLW   0
          BTFSC   STATUS, Z
    goto      dalej
          CALL    RS_TXD      ;FUNKCJA WYSYLAJACA
          INCF   ADRES, F
          MOVF   ADRES, W
          GOTO    ET_WYS
    NAPIS      ADDWF   PCL, F
          DT   "AT^SMSO" 0

jak widac jest to na zywca wysylanie napewno cos komorka nie moze zrozumiec

Jak ktos ma jakies rady prosze pisac.

Pozdrawaim
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Poprzedni problem rozwiazalem i teraz nastapil inny!!!!
    Dzisiaj troche poczytalem o tworzeniu stosu, warstw itp. ale wszystkie materialy odnosza sie do podlaczenia np ukladu RTLXXXX lub jakiegos innego modulu. Jesli zrobie stos tsp/ip pod pica to jak mam go wykorzystac do polaczenia sie z netem przy pomocy telefonu komorkowego z GPRS ( siemens mt50 ) ?? Tam mam RS232 z komendami AT ale narazie tego nie widze. Prosze o blizsze przedstawienie tematu.
    Pozdrawiam
    kocurr82
    Level 11  
    Tez robie prace dyplowmowa z wykorzystaniem transmisji pakietowej przez GPRS. Skorzystalem z projektu www.ethernut.de.
    Uzywam Siemensa S45. Okroilem oryginalny schemat zestawu Ethernut 1.3 z sprzetu zwiazanego z ethernetem. Czyli uklad sklada sie tylko z ATmega128, pamieci SRAM (128kB wykorzystuje tylko 32kB) zatrzask 74HC573 do tej pamieci, MAX232A (uzywam 2 UARTow) kwarc 14745600Hz, kwarc zegarkowy.
    Do programowania i debugoweania uzywam interfejsu JTAG.

Wyjscie TX Siemensa podlaczylem do RX Atmegi
    Wejscie RX Siemensa podlaczylem do TX Atmegi
    wszystko bezposrednio z pominieciem RS232 wtopionego w kabel.

Majac juz komunikacje z komorka skompliowalem i uruchomilem przykladowy program "pppc"

trzeba ustalic CID
    "AT+CGDCONT=1,IP,"wap",192.168.006.102"
    1 - mozna zdefinowac kilka kontekstow ten bedzie mial ID=1
    IP - typ PDP
    APN = "wap"
    192.168.006.102 - adres IP

Karte SIM mam z Orange wiec uzytkownik/haslo wap/wap
    Code:
    #define PPPUSER     "wap"

#define PPPPASS     "wap"
    #define PPPCHAT "'' AT OK ATD*99# CONNECT"

PPCHAT - skrypt rozmowy z telefonem
    wysylamy AT oczekujem OK
    wyslamy ATD*99# oczekaujemy CONNECT

Mam wlaczone debugowanie za pomoca UART1 i dostaje cos takiego
    Code:
    PPP Client Sample - Nut/OS 4.1.9.4 rc - AVRGCC

Open uart...done
    Connecting...done
    Configure PPP...
    [LCP-LOWERUP]
    PPP<(20)[LCP-001(16)][CONFREQ][OPT(12)][ACCM=0x000A0000][MAGIC=0x79563412]
    PPP>(33)[LCP-003(29)][CONFREQ][OPT(25)][MRU=1500][ACCM=0x000A0000][PCOMP][ACOMP]
    [MAGIC=0x703919BB][AUTH=0xC223]
    PPP<(12)[LCP-003(8)][CONFNAK][OPT(4)][AUTH=0xC023]
    PPP>(20)[LCP-001(16)][CONFACK][OPT(12)][ACCM=0x000A0000][MAGIC=0x79563412]
    PPP>(32)[LCP-005(28)][CONFREQ][OPT(24)][MRU=1500][ACCM=0x000A0000][PCOMP][ACOMP]
    [MAGIC=0x703919BB][AUTH=0xC023]
    PPP<(32)[LCP-005(28)][CONFACK][OPT(24)][MRU=1500][ACCM=0x000A0000][PCOMP][ACOMP]
    [MAGIC=0x703919BB][AUTH=0xC023]
    PPP<(16)[PAP-003(12)][CONFREQ][OPT(8)][wap][wap]
    PPP>(9)[PAP-003(5)][CONFACK]
    [IPCP-LOWERUP]
    PPP<(26)[IPCP-004(22)][CONFREQ][OPT(18)][ADDR=0.0.0.0][DNS1=0.0.0.0][DNS2=0.0.0.
    0]
    PPP<(26)[IPCP-004(22)][CONFREQ][OPT(18)][ADDR=0.0.0.0][DNS1=0.0.0.0][DNS2=0.0.0.
    0]

czyli w sekcji
    [LCP-LOWERUP] . . . [IPCP-LOWERUP]
    mamy konfiguracje PPP
    czyli ustalenie MTU maksymalnej jednostki transportowej u nas 1500B
    druga strona wysyla zada autentyfikacji protokolem CHAP Challenge Handshake Authentication Protocol [AUTH=0xC223] - projekt Ethernut nie obsluguje go jeszcze (trzba szyfrowac MD5 i takie tam skomplikowane sprawy) wiec nie zgadza sie na ten protokol i proponuje najprostszy protokol PAP [AUTH=0xC023] w ktorym uzytkownik i haslo przekazywane jest przez lacze jawnie
    Wszystko jest super nizsza warstwa w koncu dogaduje sie no i przechodzimy wyzej i tu konczy sie zabawa bo

Quote:

/*
    * Set name server and default route. Actually the PPP interface
    * should do this, but the current release doesn't.
    */

[/code][IPCP-LOWERUP]
    0]
    Code:
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    wIDZE ZE KTOS SIE ZACZYNA DZIELIC SWOIMI danymi na temat tego projektu.
    A glaczego laczysz sie z wap-em. Sproboj normalnie z serwerem idea.
    kocurr82
    Level 11  
    dane czerpalem ze strony konfiguracji Orange dla Siemensa S45
    znalalem tam
    APN:wap
    IP: jak wyzej
    pewnie to nie o to chodzi
    mozesz mi dac namiary na prawidlowe dane?
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Jutro jak bede w robocie to napisze jak sie laczy gps_gprs - wszystkie dane do momentu ATD*99# bo dalej nie wiem co on robi bo jeszcze nie podlaczalem gprs pod jakiegos procka ( jakos sie boje ze to jest dla mnie temat nie do przeskoczenia )
    Dane uzyskalem przez podsluch transmisji miedzy gprs a procesorem.
    Pozdrawaim i licze ze cos zrobisz w tym temacie i sie podzielisz ze mna ( dodaj mi odwagi )
    XMaker
    Level 11  
    Witam,

Ja rowniez probuje zdzialac cos w tym temacie. Na razie mam nokie 6610i, ale nie moge jej uzyc jako modem nawet z poziomu windows. W ogole kabel jest na porcie USB, mam sterownik ktory wirtualizuje go na port RS-232, ale w opcjach internetu windows niestety nie widzi modemu.
    Widze, ze siemens S45 dziala. Jest to model S45i czy S45?
    Jakby udalo Wam sie polaczyc z netem przy pomocy atmegi i ethernutu to prosilbym o jakies wskazowki jak to zrobic u siebie.

Zapomnialem, dane w orange do modemu przez gprs to:

APN (punkt dostępu): internet
    Nazwa użytkownika: internet
    Hasło: internet
    Uwierzytelnianie: normalne
    Adres IP telefonu: Automatyczny
    Podstawowy serwer DNS: 194.9.223.79
    Dodatkowy serwer DNS: 194.204.159.1
    kocurr82
    Level 11  
    Ja posiadam S45.
    Musisz miec do tego telefon z modem.
    Potrafi on komunikowac sie za pomoca polecen AT.
    Najprostszym sposobem na sprawdzenie komununikacji miedy telefonem a terminalem jest ustawienie tych samych parametrow transmisji w terminalu i telefonie np.
    predkosc 57600 bodow
    Liczba bitow danych 8
    Brak parzystosci N
    Bity stopu 1
    Brak sterowania przeplywem
    w skrocie 57600 8N1

kazdy modem powienien odpowiadac na standardowe komendy Hayes'a
    wpisujac polecenie
    Code:
    AT<CR>

<CR> - powrot karetki/ENTER
    powinienes otrzymac odpowiedz
    Code:
    OK

Obawiam sie ze NOKIA 6610i nie nadaje sie do tego.

W ogole chcialbym przypomniec ze GPRS to nie jest jakis protokol, w ktorym wysyla sie dla niego komendy! To jest podobne polaczenie jakie tworzy sie gdy zwykly modem laczy sie z uslugodawca internetowym.
    Gdy polaczymy sie z nim np. AT*99# (wczesniej trzba ustalic parametry) modem odpowie CONNECT i po tym mamy zestawione polaczenie. Od razu dostajemy ramke od uslugodawcy. Wszystkie dane opakowane ramkami protokolu [HDLC]
    siemens MT50 + GPRS
    HDLC odpowiada tu tylko za prawidlowe dostarczanie i obieranie danych. Niesie w sobie naglowki protokolu PPP ktory tworzy 4 warstwy
    > HDLC PPP in HDLC-like Framing (RFC 1662)
    > LCP PPP LCP Extensions (RFC 1570)
    > PAP PPP Authentication Protocols (RFC 1334)
    > IPCP Internet Protocol Control Protocol (RFC 1332)

LCP ustala parametry transmisji datagramow sposob autentyfikacji
    PAP protokol autntyfikacji
    IPCP pobieramy IP przyznane nam, DNS
    i po tym wszystkim powinnismy dostac sie juz do protokolu IP
    Tak wiec IP zapakowany jest w PPP, a PPP zapakowany jest w HDLC
    [HDLC [PPP [IP] ] ]

Trzeba wiec tu zaimplementowac po kolei wszystkie te warstwy
    Podlaczcie sobie telefon do kompa wybierzcie terminal i wpiszcie:
    (orange) i nie wiem czy to co wpisuje jest dobre ale cos sie zaczyna dziac ;)
    Code:
    AT+CGDCONT=1,IP,"wap",192.168.006.102<CR>

OK
    Code:
    ATD*99#<CR>

CONNECT
    i tu dostaniecie smieszne krzeczki, ktorych sekwencja bedzie sie powtarzala co pare sekund,az polaczenie zostanie przerwane, sprobujcie skopiowac taka sekwecje, zamienic krzaki na hex/bin i po przeczytaniu odpowiednich dokumentow RFC dowiedziec sie co w tym pakiecie jest

To jest moja pierwsza analiza kiedy zaczalem sie tym bawic:
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Witam
    Mozesz mi powiedziec skad masz takie dokladnie dane lacznie z tym schematem warstw?? Bo naprzyklad mam stos tcp/ip i chodzi mi pod normalna siecia LAN ale nie wiem jak zapiac do teo modem GPRS. Wiem ze modem nie laczy sie normalnie z internetem tylko przez bramke ale nie wiem z czym to sie je.
    kocurr82
    Level 11  
    schemat oraz rozne informacje pochodza m. in. z http://www.ethernut.de/

Mowisz masz stos tcp/ip, ale ramka IP w ethernecie tak po prostu nie wyskakuje do kabla. Pod tymi protokolami sa jeszcze 2 warstwy: fizyczna i lacza danych.
    Warstwa fizyczna to elektronika ktora pozwala przeniesc 1bit danych pomiedzy nadajnikiem i odbiornikiem.
    Warstwa lacza danych transmituje ramki ethernetowe i ropoznaje tylko MAC interfejsu sieciowego, intefejs sieciowy kopletuje dane z ramek ethernetowych w ktorych sa ramki protokolu IP.
    U nas warstwa fizyczna to ustanowione polaczenie pomiedzy twoim telefonem i uslugodawca (brama). W jaki sposob jest tam transmitowany 1bit nie wiem. Role warstwy lacza danych spelnia tu HDLC
    XMaker
    Level 11  
    A czemu nokia 6610i nie nadaje sie?
    Czytalem na stronach nokii, ze posiada modem, oprocz tego znalazlem tu na forum w innym temacie jakims, ze ludziom udalo sie zestawic polaczenie przy pomocy tego telefonu w windows. Ale z checia zaopatrzylbym sie w ten s45 tym bardziej ze piszesz, ze RxD i TxD pociagnales bezposrednio z telefonu bez uzycia jakiegokolwiek kabla, co by mnie interesowalo.
    XMaker
    Level 11  
    Do Kocurra82: czy z danymi, ktore podalem potrafisz sie do konca polaczyc i czy np. probowales wyslac jakies zapytanie HTTP? Czy wystapily znowu jakies problemy?
    Daj znac czy ethernut dziala jak trzeba.
    Hydralisk
    Level 14  
    Cześć. Chciałbym się zapytać czy coś zmieniło się w tym temacie. To znaczy czy komuś udało się nawiązać sesję i połączyć się z Internetem przy pomocy protokołu PPP i modemu GPRS?
    PluszowyMisiu
    Level 14  
    Ja zrezynowalem :( Nie weim jak to zrobic :(
    Hydralisk
    Level 14  
    Być może kogoś zainteresuje, że za pomocą Ethernuta 4.2.1 da się nawiązać połączenie przez GPRS. Sprawdziłem w sieciach Orange i Plus.
    mack23
    Level 17  
    mam pytanie do użytkownika Hydralisk:
    Na jakim telefonie udało się zestawić połączenie, na jakiej platformie oraz ile zajął kod na procku?
    Potrzebuje wysłać z procka Atmega16 dane o stanie urządzenia na jakiś serwer WWW i zastanawiam się czy nie jest lepszym pomysłem kupienie jakiegoś sprzętowego modemu GPRS ze sprzętowym stosem PPP. Jest ich kilka w TME np SIM300D
    Hydralisk
    Level 14  
    Witam. Moim zdaniem nie warto bawić się w ethernuta w przypadku korzystania z protokołu PPP. Mi chociaż udało się nawiązać połączenie to nie było ono stabilne. Wysyłanie danych było przerywane w losowym momencie i trzeba było łączyć się ponownie.
    Takim modemem SIM300D też się bawiłem. Zintergowany stos TCP/IP jest olbrzymią zaletą tego urządzenia. Obsługa programowa przez RS232 jest bardzo prosta.