Oj cos zamotales...
Tranzystor wchodzi w stan nasycenia (przewodzenia) gdy przez obwód BE (Baza Emiter) przepływa prąd. Prąd maksymalny dla obwodu CE (Kolektor Emiter) zalezny jest od prądu BE pomnorzonego przez wzmocnienie tranzystora (Hfe). Czyli jeżeli tranzystor ma wzmocnienie 200, a prąd bazy wynosi 1mA to prąd płynący przez obwód Colektor Emiter będzie wynosił 200mA.
A to 0,7V (0,5-0,7V) to spadek napięcia na łączu Baza Emiter.
Einstein i tranzystor?! Tranzystor zostal wynaleziony w labolatoriach firmy Bell Telephone Laboratories przez Johna Bardeena, Waltera Housera Brattaina oraz Williama Bradforda Shockley'a (BTW dostali za to nobla).