logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Grundig P37-730 (CUC 7301) - Napięcie przetwornicy i kolorowe linie na ekranie

baraka 25 Lut 2006 15:08 1641 8
REKLAMA
  • #1 2346305
    baraka
    Poziom 18  
    Posty: 321
    Pomógł: 21
    Ocena: 37
    witam

    w telewizorze siadła przetwornica , wymieniony tranzystor BUT 12 AF , układ scalony, diody kondensatory -- przetwornica chodzi , ale jakie powinno być napięcie ( 110 V ???)
    telewizor działa , ale przy włączeniu pojawiają się u góry paski , a po wystartowaniu u góry widać kolorowe linie , i zawinięcie ( jak idą napisy to zawija )
    czy da rade usunąć to wchodząc w tryb serwisowy ?? a jeśli nie to co jeszcze wymienić
    dodam że skaczą informacje ( np nr. programu ) z góry na dół

    czy wogóle warto bawić sie z takimi usterkami???

    pozdrawiam
    :cry:
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2346724
    jedrus25
    Poziom 23  
    Posty: 504
    Pomógł: 85
    Ocena: 83
    Witam. Jeśli chodzi o sprawę przetwornicy to w dokumentacji mam, że +B wynosi 112V dla kineskopu ORIONA, lub 105V gdy zamontowany jest kineskop PHILIPSA. Natomiast sprawa odchylania to wydaję mi się, że pomogłaby wymiana elektrolitu C402 - 100uF/35V. Czasm podobną usterkę powoduje uszkodzenie TDA3853B, ale z tym stosunkowo żadko się spotkłem. Ja osobiście wymieniam wszystkie elektrolity w pionie. Zawsze to pewniejsze. Regulacja w trybie serwisowym chyba niewiele pomoże. Pozdrawiam.
  • #3 2348149
    jerzmor
    Poziom 14  
    Posty: 168
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    Witam.Elektrolity napewno i jeszcze sprawdz luty.
  • REKLAMA
  • #4 2349837
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19065
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Chyba chodzi o TDA3653B. Może 100uF przy nim lub sam scalak.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Wg.mojego schematu ma PR-ki do regulacji ale jak 100uF nie pomoże to wymień TDA
  • #5 2351580
    baraka
    Poziom 18  
    Posty: 321
    Pomógł: 21
    Ocena: 37
    witam

    przy scalaku TDA3653B wlutowany jest C402 47µF/35V
    a co z wyświetlanym np nr programu? regulacji głośności ?

    pozdrawiam

    Dodano po 19 [minuty]:

    wlutowałem 100µF i dalej to samo
    txt jest ok , tylko nie mozna nic ustawić bo wszystko skacze ( wyświetlane info)
    dodatkowo przy białym tle u góry wchodzą białe pasy

    Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

    dodam że chodzi mi o OSD skacze z góry na dół po ekranie , jutro kupie TDA 3653B i wymienie
  • #6 2352993
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19065
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Teraz dopiero doczytałem dokładnie . Nazwa programu drga ci w pionie.Skoro tak to szukaj usterki w lini /pojemności, pcz,lub filtracja w stabilizatorach np.5-8-lub 12Voltowym na wejściu ale i na wyjściu/przystaw kondensator/

    Dodano po 2 [minuty]:

    Scalaka nie kupuj
  • REKLAMA
  • #7 2354374
    jedrus25
    Poziom 23  
    Posty: 504
    Pomógł: 85
    Ocena: 83
    Witam. Nie chcę wprowadzać zamieszania, ale powroty na górze ekranu jak pisze autor wydają się być z wygaszania pionu. Dodatkowo impuls V-sync dla OSD brany jest z n.8 TDA3653B i jego zniekształcenie mogłoby powodować drganie grafiki. Jeśli elektrolit pomiędzy n6 i n8 jest ok. to ja jednak podstawiłbym układ tym bardziej, że jego koszt jest dosyć niski. (teraz dopatrzyłem się, że dla kineskopu 14" C402 - 47uF/35V). Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #8 2354743
    baraka
    Poziom 18  
    Posty: 321
    Pomógł: 21
    Ocena: 37
    jutro wymienię układ i napisze co sie dzieje
    dzięki za sugestie
  • #9 2359111
    baraka
    Poziom 18  
    Posty: 321
    Pomógł: 21
    Ocena: 37
    witam
    wymieniłem TDA3653B i wszystko ok
    dzieki za wszystkie podpowiedzi
    pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Grundig P37-730 (CUC 7301) wymieniono tranzystor BUT12AF, układ scalony oraz elementy pasywne przetwornicy, która działa, jednak napięcie na przetwornicy powinno wynosić około 105-112 V w zależności od zastosowanego kineskopu (Orion lub Philips). Po uruchomieniu pojawiają się paski i kolorowe linie u góry ekranu oraz drgania wyświetlanych informacji OSD (np. numer programu), które skaczą w pionie. Problemy te mogą wynikać z uszkodzenia elektrolitu C402 (47 lub 100 µF/35 V) lub układu TDA3653B odpowiedzialnego za odchylanie pionowe i synchronizację OSD. Wymiana kondensatorów elektrolitycznych w sekcji pionowej oraz układu TDA3653B okazała się skuteczna i usunęła problemy z obrazem i stabilnością wyświetlanych informacji. Regulacja w trybie serwisowym raczej nie rozwiąże problemu. Zaleca się sprawdzenie lutów oraz filtracji napięć stabilizowanych (5-12 V). Wymiana TDA3653B jest niedroga i często skuteczna przy tego typu usterkach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA