Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 753DFX wielokrotne cienie pionowych linii

07 Mar 2006 03:31 2010 9
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam taki problemik. Od jakiegoś czasu na obrazie pojawiły się zwielokrotnione cienie pionowych linii, czcionek itp. W każdym razie występują tylko z prawej strony powtarzając się wielokrotnie (ok. 3-4 razy) aż do zaniku. Szczególnie mocno widoczne są w wysokich rozdzielczościach 1024x768 85Hz. Czy to może mieć związek z lekko pogryzionym przez kota przewodem video? Czy do tego modelu będzie pasował każdy przewód czy musi być specjalny do tego modelu? I najważniejsze pytanie czy sam będę mógł wymienić ten kabel czy musze targać monitor przez pół Warszawy do serwisu? Monitor jest już po gwarancji więc pewnie sporo zakasują w serwisie i ściemnią, że wymienili połowę rzeczy. I jeszcze na koniec pytanie, ile taki przewód może kosztować. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    1. Nawet bardzo. Dobrze że Ci wyjścia w grafice nie przewalił jakimś zwarciem.
    2. Nie musi być od tego modelu.
    3. To zależy czy umiesz lutować czy nie.
    4. Co do ceny to przejedź się w weekend na Batorego lub na Wolumen. Takie kable nie są drogie. Kup koniecznie ekranowany, bo bywają różne inne szmelce.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Jeśli Dokupisz oryginał (w co wątpię - albo będzie bardzo drogi) to nie Będziesz miał problemu.
    Jeśli Kupisz "uniwersalny" napewno nie będą pasować złącza i trzeba będzie lutować.
    Jeśli więc nie Dysponujesz miernikiem i lutownicą to raczej serwis.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Mam i lutownicę i miernik. Swego czasu lutowałem sporo zestawów i nawet poprawiałem całą płytkę w starym telewizorze 14''. Jeszcze działa mimo pękniętej płyty głównej;) Porozglądam się za oryginałem. Wolę mieć pewność. Dzięki wielkie.
  • Poziom 19  
    Mam taka sama usterkę w monitorze Samsung 753S (taka sama elektronika, lecz inny kineskop). Podstawiłem oryginalny kabel (a nawet dwa) z innych egzemplarzy Samsunga i nie jest to wina kabla. Podejrzewam układ wejściowy na PK S1D2552X04.
    Podłożyłem całą płytkę PK z innego monitora w której brakowało tego układu (wzięłem go z uszkodzonego) i usterka się przeniosła. Dlatego podejrzewam ten układ, chyba że obie płytki PK są tak samo uszkodzone ?
    MaciejB
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze pytanie na temat symbolu przewodu, typu. Na allegro znalazłem kabel monitorowy HD 15M - 5 BNC z dławikiem ferrytowym.
    Opis: profesjonalny przewód monitorowy, ekranowany folią z zalewanymi obudowami i pięcioma końcówkami typu BNC ( 75 Ohm ). Cena 17 zł więc nie za drogo. Tylko pytanie, czy kabel oryginalny ma wtyki BNC czy trzeba będzie ciąć i lutować? Chyba wypada zajrzeć do środka.
    Podejrzewam przewód bo owa usterka zbiegła się własnie w czasie z jego uszkodzeniem. Nie jest to poważne uszkodzenie, bardziej lekkie nadgryzienie w postaci kilku dziurek. Zdarzało się też, że po przeniesieniu do innego pokoju usterka znikała lub malała. Więc raczej to nie układ.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    To nie to - taki kabel ma tylko 5 żył + ekrany (wprawdzie wystarczy aby działał, ale nie będzie wtedy komputer identyfikował monitora).
    Najlepiej "Przedzwoń piny" i Zobacz ile potrzeba Ci żył.
    Pozdrawiam.
    ps.
    A może Spróbuj naprawić uszkodzony ekran w oryginale.
  • Poziom 10  
    Spróbować mogę, tylko pytanie jak to zrobić. Na WGK moge dopiero w przyszły weekend podjechać bo w ten mnie nie będzie w mieście. Pewnie przed zakupem zajrzę i się zorientuję jaki to kabel i ile ma żył. Podjadę jeszcze do jednego serwisu samsunga, może sprzedadzą. Tylko ciekawe czy się opłaci i czy wogóle pójdą na to. Jakoś nie mam ochoty wieźć monitor prawie przez całą Warszawę z grochowa na jelonki. Obejrzałem jeszcze raz dokładnie kabel, jest w dwóch miejscach uszkodzony. W sumie na odcinku ok. 20 cm. W jednym miejscu widać ekran spod izolacji. Niby nie wygląda na uszkodzony tylko jest jakby na wierzchu po odchyleniu uszkodzonej lekko izolacji. Nie znam się za bardzo, możliwe że takie małe uszkodzenie wystarczy. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Tak się składa, że trafił w moje ręce monitor SAMSUNG SyncMaster 753DFX, który wykazywał potężne falowanie sygnału wizyjnego na katodach kineskopu przy szybkich zmianach biel/czerń. Szczególnie dokuczliwe było w przypadku czarnego tekstu lub rysunków na białym tle (wyświetlanie dokumentacji układów scalonych z plików pdf
    lub edytory tekstów). Przypominało to typowe odbicia sygnału przy transmisji telewizyjnej (tzw. zjawy lub duchy lub to co opisuje autor zapytania).

Długotrwała walka z tym zjawiskiem wykazała ewidentne błędy producenta monitora. Znalezione błędy to:
    1. zbyt mała indukcyjność dławika L103 (producent scalaka KB2551 zaleca 20-200uH w monitorze jest 0,47uH). Zmieniłem na 200uH.
    2. obecność kondensatora C118 (producent scalaka KB2551 wyklucza stosowanie kondensatora między końcówką 22 scalaka a masą).
    3. rezystor R124 należy dobrać na najlepszy przebieg sygnały wizyjnego na wyjściu (optymalna okazała się wartość 220R a niezły sygnał w zakresie 150-470R).
    4. Połączyłem dodatkowym przewodem końcówkę 19 KB2551 z końcówką 8 TDA9556.

Po tych zmianach zjawisko nadal występuje ale trzeba dobrze się przyglądać aby je zauważyć i trzeba wiedzieć jakich objawów należy szukać.

Po złożeniu monitora zauważyłem smużenie po czarnych poziomych liniach na białym tle (widoczne na rysunkach lub schematach) ale nie jestem w stanie powiedzieć czy występowały przed wprowadzeniem powyższych zmian (nie zwróciłem uwagi). W porównaniu do początkowych problemów zjawisko nie jest dokuczliwe (nie pogarsza istotnie czytelności czarno-białego rysunku).
  • Poziom 30  
    Niepotrzebnie kombinujesz jak kon pod gorke zamiast uzyc szukaj -
    lisek podawal kiedys solucje na te odbicia i moge ja tylko potwierdzic
    bo pare tygodni temu robilem zasilacz w takim samsungu i po naprawie
    stwierdzilem wlasnie odbicia ; solucja liska pomogla.
    W skrocie jest niepewny kontakt koncowki video z radiatorem/masa - trzeba wylutowac komplet odkrecic scalaka od radiatora wyczyscic z pasty mocno skrecic i wlutowac spowrotem.Oczywiscie jak to w samsungu profilaktyczne przelutowanie calej plytki kineskopu mocno wskazane.