Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt GTA 200 - przetwornica.

t.kujawa 07 Mar 2006 19:12 2691 6
  • #1 07 Mar 2006 19:12
    t.kujawa
    Poziom 12  

Witam.

Mam problem z blaupunkt GTA 200. Niemilosiernie pali tranzystory drenowe od przetwornicy IFRZ44 (orginalnie FQP 50N06).
    Podejrzewalem ze problem lezy po stronie ukladu TL494 sterujacego przetwornica, badz tranzystorow przy przetwornicy A1266 (obecnie BD560 - maja inaczej wyprowazenia, skorygowalem).
    Dzisiaj wymienilem powyzsze elementy na nowe. Efekt: oba tranzystory IFRZ44 ustawione w stan przewodzenia. Lacza one + i - zasilania przez uzwojenie pierwotne przetwornicy, ktorej rezystancja to kilka om. Juz po kliku sek pracy niesamowicie gorace, na szczescie jeszcze nie spalone, ale to juz 3 zestaw.
    Nie wiem, co moze jej dolegac... caly czas swieci sie dioda protect.

HELP.

0 6
  • #2 07 Mar 2006 20:30
    mkubol
    Poziom 24  

sprawdź czy generator pracuje na odpowiedniej częstotliwości nie wiem jak w twojej końcówce w mojej jest to 25KHz.

0
  • #3 08 Mar 2006 13:28
    adammc

Poziom 26  

na początek odpal przetwornice bez tarnzystorów mocy przebieg na bramkach sprawdz oscyloskopem , tl494 kosztuje grosze mozesz w razie draki wymienić , sprawdz czy zachowany jest dead time control na podstawie aplikacji a dodatkowo na czas prób odłącz zasilanie koncówek mocy bo w razie uszkodzenia koncówki takie objawy tez mogą byc.
    sprawdz dodatkowo diody szotkiego te na wyjściu z trafka takie podwójne wygladem przypominaja tranzystor.
    po wymianie tranzystorów mocy w przetwornicy powinienes dokladnie przeczyscic miejsce lutowania miedzy jego nóżkami i z drugiej strony plytki tez bo zazwyczaj zalegajacy tam kurz po zawilgoceniu powoduje takie fajerwerki we wzmaku.

0
  • #4 08 Mar 2006 18:41
    t.kujawa
    Poziom 12  

oscyloskop.... dobra rzecz, ale trzeba go miec :/ Gdybym mial sadze ze duzo latwiej by poszlo.

TL494 wymienilem, wiec wedlug mnie jest sprawny (poprzedni chyba tez byl bo napiecia ksztaltuja sie identycznie +/- 5% - podejrzewam ze dokladnosci pomiaru itp...)

Odpalenie z koncowkami mocy praktycznie niemozliwe, gdyz po kliku - kilkunastu sekundach sie przepalaja i dzialaja, jak piekna mocna odpowiednio chlodzona zwora.

P.S. czy IFRZ powinien miec na blaszce radiatora +12V???

Koncowki mocy odlaczone (wylutowane zwory za diodami szotkiego). Diody szotkiego chyba sprawne stan zaporowy napewno > 2KΩ, stan przewodzenia 4XXΩ.

Stan kurzu 0%, wzmacniacz odkurzony i przeczyszcony. Martwi mnie bardziej wystepowanie na nozce sterujacej IFRZ44 napiecia o poziomie ok 8V, przy podlaczeniu sterowania wzmacniacza (podaje zailanie na TL494). Przy braku sterowania wystepuje tam 2V, i spada do 0 w trakcie pomiaru multimetrem. Poziom 8V utrzymuje sie bez wzgledu na to czy IFRZ44 jest wlutowany czy nie. Aby go nie spalic nie podlaczalem nozki od strony trafka, na ktorym jest obecnie +12V, zeby nie nastepowalo zwarcie.

Podejrzewam ze jest to spowodowane dosc dziwnym dzielnikiem napiecia 100Ω - 200Ω. jedno podlaczone do masy ukladu, a nadrugim koncu jest +12 V (dokladnie rowne napieciu zasilania). Czy TL494, moze powodowac obnizenie tego napiecia zwierajac je do masy??

Inna sprawa o jakiej czytalem gdzies na forum, bylo podobnie "przegnita sciezka" (tak to nazwal autor) powodowala podciaganie napiecia tranzystora do "+" tez sie zastanawialem, ale zeby od razu na dwoch tranzystorach?? Dodam ze napiecia sa tam stabilne i roznia sie o klika %.

Schematu wzmacniacza niestety nie mam, jak bylby potrzebny moge od biedy postarac sie narysowac schemat przetwornicy, ale to potrwa i niebardzo mam czas zeby sie za to zabrac.

Wiem ze nie latwo tak na odleglosc cos naprawiac, ale za wszelkie sugestie dzieki. Dzis sprawdze jeszcze raz wszystko, ale przeczucie mi mowi ze za daleko sie nie posune... no moze o 2 spalone IFRZ dalej :/

0
  • #5 09 Mar 2006 00:23
    mkubol
    Poziom 24  

A może kondensatory a co z częstotliwością pracy przetworniczki?

0
  • #6 09 Mar 2006 13:59
    adammc

Poziom 26  

tamte irfy sa sterowane chyba poprzez dodatkowe tranzystorki jak nie to wykorzystane sa te dwa co siedza w teelu . przepatrz dokladnie elementy po stronie sterujacej ierefami tam sa rezystory i diody i byc moze wspomniane wczesniej tranzystorki. co do pomiaru tych napięć przy pomocy multimetru to raczej nie jest on w stanie mierzyc napiec o tak wysokich czestotliwosciach ..

napiecie 12 v na drenach czyli i blaszkach tranzystorow pochodzi z zasilania poprzez uzwojenie pierwotne trafa wiec jak przetwornica nie pracuje to moze byc ..
    źrodla sa zmasowane bo tak ma byc.
    moze zrob fotki jakies tego fragmentu plytki.

0
  • #7 09 Mar 2007 20:10
    rafix8
    Poziom 9  

masz tu schemat blaupunkta GTA2100 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2586752#2586752 wejć na ten link myślę że coś pomoże. mam takiego blaupunkta podobnego do tego co ty i mam ten sam problem co i ty,więc się nie martf

Dodano po 4 [minuty]:

też wymieniałem te IRFZ44N i nic,tak samo mi pali.ja jeszcze wymieniłem kondensator 1000mikro F bo mi go wysadziło.ale to na nic i tak niewiem co jest z nim ni chodzi:-{

0