Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz odbioru sygnału CB

tumeks 10 Mar 2006 14:21 2795 11
  • #1 10 Mar 2006 14:21
    tumeks
    Poziom 17  

witam elektroników, szukam shematu wzmacniacza odbioru sygnału do CB radia o jakieś 20dB. wiem że ma to firma Alan w sprzedaży, ale wole sę coś takiego sam sklepać.:).szukam schematu max 40 elementów.
    chcę po prostu lepiej odbierać kierowców , pozdrawiam tumeks

0 11
  • #2 10 Mar 2006 14:23
    gimof
    Poziom 27  

a ja wole zaproponować jednak tego Alana.
    i dalej ciągnąc to chciałbym zapytać jakie radyjko? jaka antena? jak wysoko? czy nie lepiej coś wymyślić z anteną niż w kładać pieniądze w często badziewne wzm. odbioru które bez filtrów w radio nie chodzą dobrze...

Pozdro

0
  • #3 10 Mar 2006 14:34
    tumeks
    Poziom 17  

mam radio road alert (padło, podobne do onwy mk1), chodzi mi o to że chcę słuchać kierowców z dalszej odległości, i mam mobilówke w swoim pokoju (jestem zmuszony przez urząd) , ale za niedługo przenosze na działke i może kogoś z dalsza odbiore?? radio ma 5W pozdrawiam

0
  • #4 10 Mar 2006 16:15
    gimof
    Poziom 27  

no to jeżeli chcesz budować/kupować taki przedwzmacniacz to musisz z filtrami bo będziesz tylko wzmacniał szum...
    Skoro przenosisz ssię na działke to dasz wyskoki maszt , antene 5/8 lamda i będziesz miał świetny zasięg.

Pozdro

0
  • #5 10 Mar 2006 16:37
    tumeks
    Poziom 17  

czy jest różnica między 1/2 a 5/8 bo ja myslałem nad 1/2 fali?

0
  • #6 10 Mar 2006 20:34
    gimof
    Poziom 27  

No jest, 5/8 mają przeciwwagi (ostatnia wtopa) i są dłuższe przeważnie.
    Z tego co pamiętam to mają inny kąt padania co jest ważne przy DX?
    Pozdrawiam

0
  • #7 10 Mar 2006 21:18
    tumeks
    Poziom 17  

kurcze nie mam zbytnio kasy na taką antene ale postaram się, aha przy takim radyjku to wątpie żebym łączność DX zrobić chyba że bym od kolegi wziął alana 87. stym że mam jeszcze jeden problem posiadam kabel 75 om a nie 50 różnica jest taka że w środku jest jedna żyła a powinno być kilka i jestem pewny że to w pewnym stopniu zmniejszy moc.
    a na kabel to już mi ojciec nie pozwoli bo mam dopiero 14 lat. a już taki sprzęt :/ ohh(tak gada), pozdrawiam

0
  • #8 11 Mar 2006 06:30
    gimof
    Poziom 27  

no 75Ohm ostatenie też mógłby być, jednak lepiej już ten "cienki" 50Ohm jest taki a dużo podejrzewam ze nie potrzebujesz. Antene możesz samemu wykonać, np ze starej wędki. Poszukaj na necie opisów, jeżeli nie to napisz pomyślimy coś...

0
  • #9 11 Mar 2006 07:25
    Jacuś I
    Poziom 15  

Polecam jak moi przedmówcy nie bawić się w budowę przedwzmaczniacza sygnału, bo to tylko strata czasu, a do anteny mobilowej to raczej efektu nie osiągniesz nawet na Alan-owskim! Jak na twoje potrzeby wystarczy do działki zwykły GP 1/2 fali, dobrze sprawuje się lokalnie i nie zbiera "śmieci" jak to czyni antena 5/8 fali (DX-owa) i zasada:dobrze zestrojona antena, odpowiednio usytuowana, na odpowiedniej wysokości jest gwarantem optymalnego odbioru! Czasem też jest tak, że same radyjka mają słabe odbiorniki w zależności od klasy urządzenia. Także nie ma co się pchać w budowę wzmacniaczy!

0
  • #10 11 Mar 2006 09:59
    tumeks
    Poziom 17  

kolego to się dobrze rozumiemy bo ja też jestem wędkarzem możesz coś napisać jak taką tymczasową antene zrobić z wędki? wędek mam dużo z różnych włókien, pozdrawiam

0
  • #11 11 Mar 2006 17:46
    gimof
    Poziom 27  

jeżeli chcesz mieć 5/8 to musisz wziąść wędke o odp. wymiarze z tego co pamiętam to ok. 6m?
    Odpowiednią cewkę do tego wykonać 4 przeciwwagi i gotowe.
    Jednak Dużo sybszym sposobobem i chyba łatwiejszym jest wykonanie dipola na 11M, wymiary stosunkowo malutkie i tanie wykonanie.

Pozdrawiam

0
  • #12 11 Mar 2006 18:30
    tumeks
    Poziom 17  

czy ta wędka to ma być z włókna szklanego? rooszę mi podesłać wymiary cewki i mocowania. pozdrawiam aha ja mam taką wędke 7 m ale 6 to sie skróci

0