Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LCD na HD44780

Miotek 14 Mar 2006 14:26 3445 5
  • #1 14 Mar 2006 14:26
    Miotek
    Poziom 11  

Witam
    Mam pytanie , gdzie kupię wyświetlacz LCD 2x16 znaków z podświetleniem na LED ale na oryginalnym sterowniku Hitachi HD 44780 , owszem tych wyświetlałek jest pełno ale na jakiś zamiennikach które nie pracuja w moim urządzeniu , musi być coś z oryginału bo LCD jest bezpośrednio dołączony do PIC16F873A i napisany program jest na ten sterownik.
    Pozdrawiam

• Mitronik
  • #2 14 Mar 2006 19:17
    zbych1000
    Poziom 11  

Witam
    Zanim zakupisz proponuję sprawdzić parametry kontrastu LCD. W niektórych LCD wymagane jest ±5V podawane na PR. Osobiście nie spotkałem się z LCD, który by nie poszedł nawet na zamiennikach, tak więc sądzę, że wina leży po stronie oprogramowania bądź konfiguracji parametrów LCD.
    Pozdrawiam

• Mitronik
  • #3 14 Mar 2006 23:59
    Konart
    Poziom 15  

Mam taki wyświetlacz .Pisz na PW

• #4 23 Mar 2006 12:14
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

:arrow:Do zbych1000

Mam następujący problem a mianowicie:
    Buduję urządzenie, które znalazłem pod tym adresem:
    http://www.users.on.net/~endsodds/analsr.htm
    Wyświetlaczem LCD steruje tam układ PICAXE 28X jednak był problem ze znalezieniem ale na kolejnej stronie:
    http://www.cqham.ru/aa_VK5JST.htm
    jest zamieszczony opis drobnej przeróbki tak aby urządzenie działało z układem PIC16F873A oraz program pod tego PICa. Efekt mam następujący: Urządzenie wyświetla mi tylko górną linię.
    Czy to może być sprawa wspomnianych przez Ciebie parametrów kontrastu że widac tylko górną linię ?
    Podejrzenie padło na PICa więc wymieniłem go ale to nie pomogło zostal więc wyświetlacz LCD który miałem sprawny (z kasy fiskalnej) ale sterownik to chip zalany masą epoksydową (jak w kalkulatorach). Kilka innych wyświetlaczy (też z chipem zalanym masą) dziala w taki sam sposób (tylko górna linia)
    Po skontaktowaniu się z kolegą który to uruchomił dowiedzałem się, że on wykonał to urządzenie na wyświetlaczu ze sterownikiem HD44780.
    W ten sposób wykluczyłem błędy w programie PICa i także poszukuję wyświetlacza na HD44780.
    Widzę, że masz doświadczenie z wyświetlaczami LCD więc proszę o radę odnośnie podawania napięć do ustalenia kontrastu. Możliwe, że robię jakis błąd.

Czekam na jakieś sugesteie

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Bartek

• #6 24 Maj 2006 22:55
    pukury
    Poziom 35  

witam !! mam dwa na HD44780A00 - potrzebuje jeszcze ktoś ? pozdrawiam !!