Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomianie pompy GRUDFOS UPR 20-60 130 poza piecem CO

HAshiq 16 Mar 2006 21:41 25176 12
Texa Poland
 • #1
  HAshiq
  Level 11  
  Witam

  Mam zdemontowana pompe GRUNDFOS UPR 20-60 130 z pieca CO Termet 1 i chcialbym ja zamontowac osobno bez sterownika z tego pieca do centralnego ogrzewania.
  Chodzi o to ze sterownik tego pieca sterowal jej moca. Czy ktos moze mi pomoc jak mam teraz podlaczyc ta pompe.
  Z pompy wychodzi 5 przewodow 3 zasilajace z uziemnieniem i 2 dodatkowe czarny i czerwony - jak sie domyslam sa to przewody sterujace obrotami.
  Czy ktos wie jak moge tymi przewodami sterowac szybkoscia obrotow tej pompy ? Jakis uklad zbudowac czy cos takiego ?

  Dziekuje za wszelkie rady
 • Texa Poland
 • #2
  Babiarzyk
  Level 2  
  Sterownik pieca TERMET 1 potrafi przełączać szybkość obrotową pompy Grundfos UPR 20-60. Według tabliczki na pompie, powinna ona mieć 3 biegi (45 W, 65 W, 100 W) lecz sterownik potrafi przełączać tylko pomiędzy dwoma stopniami (ciężko wywnioskować między którymi ;-). Robi to za pomocą jednego przekaźnika. Pozdjęciu pokrywki widać dwie kostki podłączeniowe. Do jednej podłączamy zasilanie (N, L i uziemienie), do drugiej podłączony jest kondensator 2uF/250V (złącze 4 i 8). Przewody,którymi struje się obrotami pompy podłączone są pod złącza nr 2 (przewód czerwony) i 4 (przewód czarny). Jak wynika z powyższego pod złącze nr 4 podłączony jest kondensator oraz przewód czarny.

  Jeśli podłączymy do pompy tylko przewody zasilające (N, L i uziemienie) to pompa i tak nie ruszy. Aby uruchomić ją na wyższych obrotach należy zrobić mostek z kawałka przewodu pomiędzy złączką L i nr 2. Aby uruchomić pompę na mniejszą prędkość należy połączyć razem złącza nr 4 i 2 (czyli połączyć przewody czarny i czerwony).

  P.S. Powyższy opis jest wywnioskowany z budowy sterownika i sprawdzony w działaniu.
 • Texa Poland
 • #3
  krzysm
  Level 13  
  a czy taka kombinacja do sterowania obrotami zda egzamin również w innym układzie tzn. na innym piecu CO :?:
 • #4
  pdarek2
  Level 12  
  Podpowiem: nie próbuj długo sprawdzać na sucho
  co dotych mostków to tak może być ponieważ piecyk wykorzystuje różne obroty.
 • #5
  harkonnen
  Level 17  
  A ja mam takie pytanie: Jak najlepiej ustawić pompę CO - mam Grundfos z przełącznikiem mocy 30W 45W i 60 W. Wcześniej był stary piec z grawitacyjnym obiegiem - działał dobrze jakieś 20 lat. Teraz mam nowy piec (Kielar) i nie wiem jak ja dobrze ustawić.
 • #6
  autel
  Level 11  
  Aby uzyskać 3 biegi pompy Grundfos UPR 20-60 należy wyprowadzić szósty przewód ze złącza nr 6 (jedyne wolne). Pierwszy bieg - zwarte złącza 2 i 4, drugi bieg - zwarte złącza 2 i 6, trzeci bieg - zwarte złącza 2 i L. Prąd płynący przez silnik pompy to 0.2A, 0.3A i 0.4A w zależności od załączonego biegu.
 • #7
  Zwierzakdc
  Level 11  
  Witam, posiadam CO z piecem Termet1 i pompę Grundfos 20-60 130. Pompa nie posiada przełącznika biegów. Po wymianie grzejników i rur w CO pompa dość głośno buczy w trakcie pracy. Czy robiąc mostek 4 i 2, pompa będzie chodzić tylko na pierwszym biegu? Czy po wykonaniu mostka może wystąpić zwarcie lub tym podobne zdarzenia w kotle czy pompie?
  Bardzo proszę o poradę.
 • #8
  pdarek2
  Level 12  
  Uruchomienie pieca : K1 załącza zasilanie pompki K2 w stanie spoczynku,
  gdy regulator tmp. załączy K2 pompka przejdzie w wyższy bieg i załączy Palnik.
  Po nagrzaniu K2 w stan spoczynku pompka na niższym biegu wychładza wymiennik
  w piecu a następnie K1 zostaje wyłączony {Grzanie zakończone}

  Uruchomianie pompy GRUDFOS UPR 20-60 130 poza piecem CO
 • #9
  odnovis
  Level 2  
  Zwarcie styku 1 i 2 uruchamia pracę pompy na najwyższym biegu. Oczywiście musi być wpięty kondensator . W każdym pozwala to na uruchomienie palników.

  Ja mam następujące wyzwanie. Zepsuł mi się sterownik. Ciężko go dostać. Dlatego chciałbym uruchomić wspomnianą pompę tak, by po włączeniu do sieci działa na wolnym biegu i a uruchomienie szybkiego biego było sterowane regulatorem temperatury typu włącz-wyłącz.
  Sprawdzałem przez jednoczesne zwarcie styku 2,4,1(L). Pompa wtedy nie pracuje.
  Czy ktoś ma pomysł jak to zrealizować?
 • #10
  rebuseq
  Level 2  
  autel wrote:
  Aby uzyskać 3 biegi pompy Grundfos UPR 20-60 należy wyprowadzić szósty przewód ze złącza nr 6 (jedyne wolne). Pierwszy bieg - zwarte złącza 2 i 4, drugi bieg - zwarte złącza 2 i 6, trzeci bieg - zwarte złącza 2 i L. Prąd płynący przez silnik pompy to 0.2A, 0.3A i 0.4A w zależności od załączonego biegu.


  Witam.
  Podłączyłem pompę tak jak jest wyżej napisane, ale niestety działała tylko wtedy kiedy wszystkie złącza stykałem ze złączem L, i nawet wtedy działała tylko na jednym biegu. Czy ktoś wie co zrobić aby działały wszystkie 3 biegi?
 • #11
  jupet
  Level 10  
  Witam
  mi tez zepsuł mi się sterownik.

  Dlatego tez chciałbym uruchomić wspomnianą pompę tak, by po włączeniu do sieci działa na wolnym biegu i a uruchomienie szybkiego biegu było sterowane regulatorem temperatury typu włącz-wyłącz.

  czy mogł by ktos napisac jak to podpiać
  czyli z gniazdka dwa przewody L i N
  i potem aby byl niski bieg caly czas mam zmostkować L i 4 ??
  a jak doprowadzę kolejny mostek z L na 2 (to by sterowal regulator zewnetrzny ) ruszy bieg szybszy??
  poprosze o pomoc[/code]
 • #12
  roman0027
  Level 2  
  DLA POTOMNYCH jesli chcemy bieg 1 to laczymy 2 i 4 styk (znaczy mostkujemy) bieg 2 laczymy 2 i 6 styk a jesli chcemy zas 3 bieg zwieramy 2 i podlaczamy do L
 • #13
  autel
  Level 11  
  roman0027
  Dokładnie to samo napisałem kilka postów powyżej. Ponadto podałem prądy płynące przez pompę w zależności od biegu.