logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór głośnika STX: 32-300-8-SS BR czy 32-150-8-SS do subwoofera?

dolphin123 17 Mar 2006 09:56 1724 18
REKLAMA
  • #1 2424267
    dolphin123
    Poziom 21  
    Posty: 611
    Pomógł: 24
    Ocena: 167
    Witam

    Chce zrobić suba na którymś z głośników stx`a podanych w tytule.
    32-300-8-SS miałby być w BR 60L strojony na 40Hz
    32-150-8-SS zamknięty w 60L

    Po tych charakterystykach wydaje mi sie ze lepiej zagraz 32-150-8-SS,jednak wiecej ludzi wybiera 32-300-8-SS...
    Zarowno jeden jak i drugi ma cewke wytrzymalosciowa 300W... ja bede napedzal to mostkiem TDA7294...wiem ze troche malo ale mi to w zupelnosci wystarczy wiec prosze nie opisywac mi jaki to ten mostek za słaby:)

    Proszę o porady i różnice między jednym a drugim subem.

    Pozdrawiam

    Przedstawiam charakterystyki obu z nich...
    Załączniki:
    • Wybór głośnika STX: 32-300-8-SS BR czy 32-150-8-SS do subwoofera? group delay.JPG (65.95 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Wybór głośnika STX: 32-300-8-SS BR czy 32-150-8-SS do subwoofera? charakterystyka.JPG (60.23 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 2441810
    djsuchy
    Poziom 20  
    Posty: 461
    Pomógł: 21
    Ocena: 6
    Skoro tda to gdn 27/150/8/sc bude daj br ok 4045 litrów i35-45 hz :)
    pozdr
    djsuchy

    Dodano po 34 [sekundy]:

    tzn bude 40-45 litrów :)a nie 4045 :P
  • REKLAMA
  • #3 2442107
    bobaskgb
    Poziom 15  
    Posty: 205
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    dolphin123 napisał:
    Witam


    Zarowno jeden jak i drugi ma cewke wytrzymalosciowa 300W...

    nie bardzo rozumiem co masz na mysli mowiac o tych cewkach? Z tego co sie orientuje to 32-300 ma cewke ktora wytrzymuje bez problemu 300W a nawet i wiecej w przychylnych warunkach a 32-150 wytrzymuje podobnie tylko ze 150 W jak sama nazwa glosnika wskazuje wiec stwierdzenie ze obydwa glosniki wytrzymuje po 300W jest chyba mylne albo ja cos myle?
  • #4 2443581
    adamczykos
    Poziom 11  
    Posty: 27
    Ocena: 2
    Cytat:
    32-150-8-SS zamknięty w 60L
    - mam w takiej samej budzie (litraz) i nie polecam.
    Cytat:
    32-300-8-SS miałby być w BR 60L strojony na 40Hz
    - nie slyszalem nie widzialem, więc można spróbować.
    to by bylo na tyle (jesli chodzi o mnie)
  • REKLAMA
  • #5 2532024
    SUMANO
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Nie jest prawdą panowie co mówicie...
    32/300 i 32/150 mają cewki jednakowe teoretycznie wytrzymujące 300w mocy ale na moc głośnika nie składa się tylko indukcyjność, wytrzymałość ale również odprowadzenie ciepła... Jeżeli masz słaby wzmacniacz to LEPIEJ wyjdzie jeżeli kupisz 32/300 ponieważ ma cewkę taką samą jak 32/150 ale ma mocniejszy magnes a co za tym idzie wyższa efektywność czyli twój wzmacniacz lepiej go wysteruje... wsadź go do br od 45-60l zestroj nawet na 35hz i będzie DUŻO lepszy efekt niż 32/150... Jeżeli panowie będą chcieli podważyć moją kwestię to zapraszam na stronę poświęconą akustyce a mianowicie http://www.audiomania.info
  • #6 2532153
    Exodos
    Poziom 19  
    Posty: 416
    Pomógł: 33
    Ocena: 17
    adamczykos napisał:

    Cytat:
    32-300-8-SS miałby być w BR 60L strojony na 40Hz
    - nie slyszalem nie widzialem, więc można spróbować.
    to by bylo na tyle (jesli chodzi o mnie)


    Robiłem woofer w podobnej skrzyni i grało to naprawde bajecznie.
  • #7 2534154
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    a ja robilem na 32-150 w 80 litrach i bylo naprawde niezle. schodzil niezle z odpowiednia dynamika. tym 150 mniej halasu narobisz niz 300, ktory to ma lepsza sprawnosc i moc. poza tym jakosc basu to nietylko dobry glosnik i skrzynka do niego odpowiednia, ale tez wzmacniacz dobry, a takowym TDA nie jest niestety, wiec jakikolwiek bys nie mial glosnik i tak nie bedzie to full mozliwosci (nawet na tych stxach)
  • #8 2534678
    JanekWalski
    Poziom 16  
    Posty: 265
    Pomógł: 4
    Ocena: 35
    Ja mam kolumny na 32-150-8-SS i gra super :D
    jest okolo 60 litrow i strojenie cholera go wie...(2 BR o srednicy 5 cm i dlugosci 9-10 cm)

    I powiem ze bas jest szybki i ma niezly impuls, zwlaszcza przy wiekszych mocach ;) zasilam go ampli JVC 100 wat na kanal i gra spox :D

    Dlatego nie wiem czemu chcesz go jak cos w zamknieta :/

    Dodano po 28 [sekundy]:

    Ale wiadomo ja mam 2 x 32-150 wiec bas jest lepszy ;)
  • #9 2535011
    dywan86
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    jesli masz tego tda do napedzania tego to starczy ci ten 32-150 kumpel ma suba na 2szt takich ladnie to gra, z tego scalak i tak nie wycisniesz ladnych dzwieków zareczam, a jesli chodzi o ta wersje 300w to jest roznica i to znaczna bo mam taki ale wersja sc graja inaczej i to bardzo, polecam wziasc tego 32-300 i zmienic wzmaka a bedziesz naprawde zadowolony!!
  • #10 2535133
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    a moglbys powiedzeic "jak" sie rozni dzwiek? tzn nizej schodzi, dynamiczniej gra, mniej monotonnie (bardziej) itp? i czy testowane na tym samym wzmacniaczu?
  • #11 2535648
    JanekWalski
    Poziom 16  
    Posty: 265
    Pomógł: 4
    Ocena: 35
    Heh no ja tez jestem ciekaw. Powiem ze wersja 32-150 fajnie gra pod wzgledem tego ze jak cicho sluchasz to nie daje takiego moccno rozciagnietego basu jak moj alpiard(tylko do tego go porownywalem), tylko basu prawie nie ma :/ Ale to w sumie dobrze :D. Ale za to jak dasz czadu i podlosnisz to pokojem trzesie :D
  • #12 2536775
    dywan86
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    Glosniki grały na tym samym wzmaku, tyle ze te gdn 32-150 w sumie powinny byc w obudowie zamknietej ale zrobil kumpel br i po czasie nie wiem czy dobrz bo gra dobrze(2szt w jednej budzie jest ten sub w diy)glosno gra, potrafi zatrzasc ale dzwiek nie jest tak przyjemny jak z wersji 32-300, bas jest bardziej ciagnacy, mniej dynamiczny, napewno nizej nie schodzi, bardziej mi sie podobalo sluchanie muzyki z 1 szt gdn 32-300, wiec polecam ten glosnik bo sam mam.
  • REKLAMA
  • #13 2538414
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    no i masz "psa pogrzebanego" kto daje do BR glosnik z EBP na poziomie okolo 30... gdyby zrobil w zamknietej to zadnego ciagnacego sie basu by nie bylo. a w jakim to litrazu mial i jak strojone?
  • #15 2539621
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    na DIY wiele jest konstrukcji nieprzemyslana, jak ta z linku ktory podales. Niektorym pasuje mozolny bas, ktory jest wlasnie skutkiem stosowania BR w glosniku o bardzo niskim EBP... i to ze nizej nie schodzi tez jest skutkioem BR - popatrz na symulacje - dodaje tylko podbicia pogarszajac zejscie (wiadomo, ze to tylko teoria, ale jak widac nie jest niepoparta praktyka...).
  • #16 2539847
    dywan86
    Poziom 18  
    Posty: 288
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    no jest duzo takich konstrukcji ale kazdy robi to dla siebie i nie zawsze tak dokladnie jak pokazuja symulacje wkoncu to tylko symulacja, do konca nie wiadomo jak sie glosniki beda zachowywac, a pro po zejscia to jest takie samo w obydwu przypadkach obudow w br wytepuje jednak podbicie(wzrost spl'u w tych czestotliwosciach czyli glosniej) dla jednych pozadany efekt dla drugich nie. Chcieliscie wiedziec jaka jest roznica to napisalem.
  • #17 2540132
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    dywan86 napisał:
    (wzrost spl'u w tych czestotliwosciach czyli glosniej) dla jednych pozadany efekt dla drugich nie.

    A co może być dobrego w podbiciu?
    Tylko większa różnica w [dB] pomiędzy długościami fal, a pamiętajmy, że 3dB to "dwa razy głośniej".
    I jeszcze jedno, odpowiedź częst dla głośnika o wysokim qts jest dużo wyższa w B-R niż closed.

    W tym przypadku, wybrał bym 32-150-8-xx z dwóch powodów:
    1. mostek TDA da nam około 150W dla 8Ω(zresztą 4Ω się nie nadaje)
    2. szybsza odp. impulsowa.
    :D
  • #18 2540197
    Caleb_
    Poziom 33  
    Posty: 2230
    Pomógł: 149
    Ocena: 46
    nie uwzgledniles rowniez, ze stromosc opadania ch-ki w BR jest wieksza niz w closed i stad tez lepsze zejscie obudowy zamknietej... Zejscie licz od najwiekszego piku, a nie od przyjetego przez winisd zera... Sprawdz oprocz f3, rowniez f6, f9 - beda slyszalne przez to, ze subwoofer bedzie pracowal w pomieszczeniu... Mozesz dla wiekszej "dokladnosci" dodac jeszcze filtr drugiego rzedu butterwortha o czestotliwosci granicznej powiedzmy 60hz (bo wiadomo, ze subwoofer z takim bedzie pracowal) - tylko wtedy nie patrz na opoxnienia, bo wzrosna (winisd traktuje taki filtr jako pasywny)
  • #19 2542901
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5574
    Pomógł: 321
    Ocena: 144
    Caleb_ napisał:
    Zejscie licz od najwiekszego piku, a nie od przyjetego przez winisd zera...

    dokładnie tak, skoro masz podbicie na mniej więcej częst. odcięcia fitru, to właśnie od tego miejsca należało by rozpatrywać wykres. (he he to taka "różnica względna", ale to właśnie ją słyszymy)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośnika STX do subwoofera spośród modeli 32-300-8-SS BR (bass reflex, 60L, strojenie około 40 Hz) oraz 32-150-8-SS (obudowa zamknięta, 60L). Model 32-300 ma cewkę teoretycznie wytrzymującą 300W, mocniejszy magnes i wyższą efektywność, co pozwala lepiej wykorzystać wzmacniacz, nawet o mocy ograniczonej jak TDA7294. Model 32-150 nominalnie ma cewkę 150W, ale jest ceniony za szybszą odpowiedź impulsową i mniejszy poziom hałasu. Wzmacniacz TDA7294 (mostek) dostarcza około 150W na 8Ω, co lepiej współgra z 32-150. Obudowa BR dla 32-300 powinna mieć objętość 40-60L i strojenie 35-45 Hz, co daje mocniejszy, bardziej ciągnący bas, choć z mniejszą dynamiką i potencjalnym podbiciem charakterystyki (podbicie SPL w zakresie strojenia). Obudowa zamknięta dla 32-150 zapewnia szybszy, bardziej kontrolowany bas, choć o mniejszej głębi zejścia. W praktyce użytkownicy zauważają, że 32-300 w BR daje bardziej przyjemny, głębszy bas, natomiast 32-150 w zamkniętej lub większej obudowie (np. 80L) gra szybciej i z mniejszym hałasem. Wskazano, że konstrukcje DIY często odbiegają od symulacji, a wybór między BR a zamkniętą zależy od preferencji brzmieniowych i możliwości wzmacniacza. Podsumowując, dla wzmacniacza TDA7294 rekomendowany jest 32-150-8-SS w obudowie zamkniętej dla lepszej kontroli i kompatybilności mocy, natomiast 32-300-8-SS w BR oferuje wyższą efektywność i mocniejszy bas, ale wymaga lepszego wzmacniacza dla pełnego wykorzystania potencjału.
REKLAMA