Nie wiem w jakim dziale. Spróbuje tu.
Jestem serwisantem RTV. Znajomy elektryk samochodowy przyniósł mi płytę sterującą "koputerek" z maszyny do zbierania buraków (podobno nie można kupić nowej), która pali bezpieczniki (właściciel coś kombinował - źle podłączył, czy coś takiego). Sprawdzałem kilka elementów i zauważyłem, że na wejściu są obok siebie 3 elementy o takich samych oznaczeniach. Wymontowałem je i tak: jeden jest zwarty (pełne zwarcie - 0ohm) kolejne dwa ( wtym jeden pęknięty) całkowita przerwa (nawet na zakresie 100Mohm). Sa na nich oznaczenia (nie ma oznaczenia diody, jak inne elementy) C839 - nigdzie nie znalazłem. czy to dioda (z wyglądu podobna), czy jakieś zabezpieczenie - ale tu problem, czy ma mieć przerwę, czy przejście.
C839
Jestem serwisantem RTV. Znajomy elektryk samochodowy przyniósł mi płytę sterującą "koputerek" z maszyny do zbierania buraków (podobno nie można kupić nowej), która pali bezpieczniki (właściciel coś kombinował - źle podłączył, czy coś takiego). Sprawdzałem kilka elementów i zauważyłem, że na wejściu są obok siebie 3 elementy o takich samych oznaczeniach. Wymontowałem je i tak: jeden jest zwarty (pełne zwarcie - 0ohm) kolejne dwa ( wtym jeden pęknięty) całkowita przerwa (nawet na zakresie 100Mohm). Sa na nich oznaczenia (nie ma oznaczenia diody, jak inne elementy) C839 - nigdzie nie znalazłem. czy to dioda (z wyglądu podobna), czy jakieś zabezpieczenie - ale tu problem, czy ma mieć przerwę, czy przejście.
C839