Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja podzespołu QE RTE

Celetron 30 Mar 2006 09:22 1185 3
  • #1 30 Mar 2006 09:22
    Celetron
    Poziom 11  

Witam,

Bardzo mi zależy na identyfikacji podzespołu. Jest to prawdopodobnie dioda. Na elemencie jest symbol ON w kółeczku i napis QE RTE.

Element jest od sterownika twardego dysku na którym mam cenne dane. Podczas awarii po prostu go rozsadziło i się zapalił .

Dla czego wydaje mi się, że to dioda:
    1. ma pasek z jednej strony
    2. zamieniłem go na diodę MBRS1100T3 i dysk zadziałał.

Boję się jednak, że nie zdążę wszystkiego przegrac (200 GB - to potrwa kilkanaście minut)[/code]

0 3
  • #2 30 Mar 2006 12:06
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Z mojego katalogu wynika, że jest to dwukierunkowa dioda typu Transil 18V (antyprzepieciowa) produkcji firmy ON Semiconductor:

kod QE, oznaczenie elementu: P6SMB18CA (Pimp=600W, Vbr=17,1-18,9 V)
    typ obudowy SMD: SMB (5,1mmx3,3mmx2,2mm, długość/szerokość/grubość)

...również może to być jednokierunkowa dioda transil produkcji STElectronics (jesli ma na sobie oznaczona katodę-kreskę, to raczej będzie CHYBA TA, chociaż z drugiej strony logo ON wskazuje, że to raczej pierwsza. Możesz sprawdzić, czy oryginalna miała na sobie kreskę??) :

kod QE, oznaczenie elementu: SM4T6V8A (Pimp-400W, Vbr=6,8V +/-5%)
    typ obudowy SMD: SOD-6 (6,2mmx4,0mmx2,8mm)

Jesli dioda ta spina na druku napięcie z masą (a myślę, że tak jest) to jaka by nie była, pewnie pełni tam tylko funkcję antyprzepięciową (padła, bo "mocowo" nie wytrzymała zbyt wysokiego, chwilowego przepięcia w tym miejscu, jakby nie było w dysku są obciążenia indukcyjne - silniki). Trzeba by się zastanowic dlaczego tak się stało. Dysk powinien pracować bez tej diody ,ale jak długo, trudno powiedzieć. Popytaj w dziale komputerowym (hardware).

Pozdrawiam

pdf do pierwszej diody:
    http://www.onsemi.com/pub/Collateral/P6SMB11CAT3-D.PDF

pdf do drugiej (tylko tyczy 600W : oznaczenie kodowe DE-jednokierunkowa, LE-dwukierunkowa), ale to samo tylko wieksza moc - pdf'a do 400W - (QE) na stronie producenta nie ma - pewnie produkuje już tylko 600ki):
    http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/3082.pdf

0
  • #3 31 Mar 2006 16:31
    Celetron
    Poziom 11  

Witam,

Dzięki za informacje.

Cytat:
    (jesli ma na sobie oznaczona katodę-kreskę, to raczej będzie CHYBA TA, chociaż z drugiej strony logo ON wskazuje, że to raczej pierwsza. Możesz sprawdzić, czy oryginalna miała na sobie kreskę??)...

Tak ma kreskę
    Cytat:
    Jesli dioda ta spina na druku napięcie z masą (a myślę, że tak jest) to jaka by nie była, pewnie pełni tam tylko funkcję antyprzepięciową (padła, bo "mocowo" nie wytrzymała zbyt wysokiego, chwilowego przepięcia w tym miejscu, jakby nie było w dysku są obciążenia indukcyjne - silniki)...

Tak spina. Podczas awarii zrobiło się zwarcie (przez tą diodę), zasilacz komputera stanął, a ścieżki i płytka drukowana kieszeni dysku zaczęły się palić.

Jeszcze raz dziękuję za informacje.

Pozdrawiam,

0
  • #4 31 Mar 2006 19:52
    r2d2004
    Poziom 31  

Witan!

Pierwszy podany przeze mnie transil zabezpieczałby przed przepięciami tor zasilania +12V, a drugi tor zasilania +5V. Tak jeszcze można próbować je rozróżnic.

Pozdrawiam

0