Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pseudo alarm do samochodu pod centralny zamek

05 Kwi 2006 19:36 3309 2
  • Poziom 10  
    Poszukuje schematu oraz jakichkolwiek informacji jakiegoś sztucznego alarmu do samochodu. chodzi mi tu o uwidocznienie istnienia alarmu poprzez sygnal lamp awaryjnych przy zamykaniu i otwieraniu samochodu. po za tym mile widziana byłaby migajaca dioda, która mrygałaby tylko przy zamkniętym zamku centralnym... prosze o jakąkolwiek pomoc...
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
  • Poziom 33  
    ..popełniłem kiedyś taki prościutki układzik na mikroprocesorze AT89C2051. z założenia miał to być symulator alarmu - czyli tylko migająca dioda, potem wymagania zaczęły rosnąć, aż stał się "komputerem" ;) ... cały sens jest jednak w ukrytym włączniku...
    oczywiście w tym przypadku można znaleźć miejsce skąd wziąć z centralnego +12V do zasilania układu i odpada ;) ukryty włącznik..
    :!: działanie:
    - włączasz "alarm" ukrytym włącznikiem, świeci dioda LED1, masz 10 s na wyjście z samochodu, jeżeli nie zdążysz - włącza się klakson na 0,8 s
    - po 10 s dioda zaczyna migać
    - w przypadku otwarcia drzwi masz 10 s na wyłączenie alarmu - jeżeli nie wyłączysz, klakson zaczyna trąbić przez 40 s; jeżeli nie zareagujesz (czyli prawdopodobnie włamanie), po 40 s "alarm" się wyłącza i dioda miga - czyli tak jakby się nic nie działo
    :!: budowa:
    - do nogi 6 procesora, przez diodę D2 podłączasz włączniki sygnalizujące otwarcie drzwi, klapy, bagażnika - musi być podana masa (ja rozwiązałem to wpinając się w lampkę sufitową włączaną otwarciem drzwi i klap - oczywiście może być inaczej - ważne aby przy otwarciu drzwi, itd. podać na n. 6 masę)
    - do P1, P2 dołączasz przekaźnik (na 12V) z dwoma parami styków, do jednej pary styków przekaźnika dołączasz syrenę, klakson albo co chcesz, do drugiej pary np. kierunkowskazy (światła awaryjne, itd.,..) - można rozłączać zapłon, włączać radiopowiadomienie...
    - układ mikroprocesora jest typową aplikacją tego procka
    - stabilizator napięcia 5V - typowa aplikacja, może kondensatory trzebaby jakiejś lepszej jakości - zmiany temperatury
    - umieszczone na schemacie i na płytce punkty A1, A2, I1 - są nie wykorzystane - miały być wykorzystane w rozwojowej wersji układu ;))
    :!: inne:
    - układ jest raczej symulatorem alarmu, niż alarmem - więc nie oczekuj od niego cudów
    - "alarm" pracuje już drugi rok (dwie zimy) w niegarażowanym samochodzie - bez problemów
    - ze względu na zmiany temperatury zewnętrznej - lato i zima - wykorzystaj elementy dobrej jakości, zabezpiecz płytkę przed wpływem wilgoci (jakiś lakier, nawet sama kalafonia rozpuszczona w spirytusie - pamiętaj, że może zaistnieć potrzeba wymiany jakiegoś elementu - więc jeżeli zalejesz to żywicą to masz jednorazówkę)
    - ja do procka wykorzystałem podstawkę - ze względu na możliwość programowania nowej wersji ;))
    - i jeżeli już, to proszę o konstruktywne komentarze - sam wiem, że układ jest prościutki, a programik prymitywny ;)) - nie mniej jednak sprawdza się jako symulator alarmu, a nawet jako prościutki alarm ;))
    :!: załącznik: - archiwum zawiera
    - schemat i płytkę w eagle'u
    :arrow: alarm2.sch
    :arrow: alarm2.brd
    - wszystkie pliki BASCOM'a
    :arrow: alarm samochodowy.BAS
    :arrow: -"- .BIN
    :arrow: -"- .DBG
    :arrow: -"- .HEX
    :arrow: -"- .PRJ
    :arrow: -"- .RPT
    :arrow: -"- .SIM (przez pomyłkę ;) )
    - ten opis ;))

pozdrawiam

;)) ale strzeliłem z półobrotu ;) ja prowizję - a kolega nie ma punktów.. dlatego przelałem 3 p-ty na załącznik ;))