logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz operacyjny - obliczenie elemntow i spelnienie zal

marsjaninek 08 Kwi 2006 20:04 1767 13
REKLAMA
  • #1 2506998
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Witam

    Mam ogromna prosbe, jak obliczyc wszystkie elementy tego wzmacniacza spelniajace ponizsze zalozenia
    Rg = 3k
    Rl = 0.5k
    kurozmin = 62 dB
    kurozmax = 70 dB
    CMMRmin = 42 dB
    CMMRmax = 47 dB
    fd = 0 Hz
    fgmin = 100 kHz
    fgmax = 250 kHz

    Mam to zrobic w programie Spice wedlug ponizszego schematu, ktory zalaczam. Jak licze recznie i wklepuje wyniki to nic nie wychodzi :|.

    Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
    Załączniki:
    • roznicowy.rar (2.02 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 2507030
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    No przecież ten schemat spełnia te założenia
    Więc o co ci chodzi
  • #3 2507109
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Witam

    Tak jesli tu policze ku roz to mam 63 dB (spelniam zalozenie) co w przeliczeniu wg wzoru 10^kuroz/20 daje 1412,53; jesli w takim samym schemacie licze kusum - roznicowy.2rar to mam kusum = 34,8 dB co na w przeliczeniu daje 54,9 i jak licze CMRR = 20log(kuroz/kusum) = 28,2 dB i nie jest spelnione zalozenie :|. A wartosci wpisywalem na oko. Rowniez wazne jest zeby napiecie na RL bylo nie wieksze niz 200mV.

    Z gory dziekuje za pomoc
    Załączniki:
    • roznicowy2.rar (2.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #4 2507823
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    Zobacz czy to spełnia twoje wymagania
    Załączniki:
    • schem3.rar (2.18 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 2508807
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Witam

    Tu sa spelnione zalozenia co do przedzialy kuoiz = 67 dB (i napięcie na Rl jest mniejsze od 200mV), jesli te wartosci wpisze do pliku roznicowy2.sch, ktory jest zamiesczony powyzej (roznicowy2.rar) i licze Kusum to CMRR sie nie chce zgadzac :| i jest ze tak powiem kaplica.

    Jakbys mial jescze jakies pomysly to z gory dziekuje bo i tak bardzo duzo mi pomogles.
    WIELKIE DZIEKI.
  • #6 2509406
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    Bo jak sprawdzasz Kusum to musisz dać jeszcze jeden rezystor Rg albo pobierać sygnał z jednego miejsca. Bo tera to na schemacie roznicowy2 wzmacniacz jest sterowany tylko przez rezystor Rg a drugi jest zwarty do masy.
    I wszystko bedzie dobrzr i CMRR=47dB
  • #7 2509492
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Mam prosbe: czy jescze moglbys poprawic ten schemat aby to Kusum bylo oki? To jest to samo co roznicowy2.rar tylko wpisalem ostatnie wartosci policzone przez Ciebie.

    JESZCE RAZ WIELKIE DZIEKI !!
    Załączniki:
    • kusum.rar (2.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #8 2509661
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    To ma być tak
    I wtedy CMRR=67-20=47dB
    Załączniki:
    • kusum2.rar (2.08 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #9 2509710
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Ale mam pytanie bo jak rysuje wykres dla kusum to mam -1,2 dB i jakbym przeliczal to wg wzoru 10^kusum/20 a potem wstawil do wzoru 20log(kuroz/kusum) to chyba nie wyjdzie cmrr = 47 ale 65 .....
  • REKLAMA
  • #10 2509735
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    a symulujesz to "kusum2.rar" bo u mnie wychodzi 20dB
  • #11 2509817
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    Witam,

    to przez moj blad - nie wykasowalem starych plikow wychodzi dokladnie cmrr 47,1 minimalnie poza przedzial ... a jest to mozliwe do zmienienia?

    Bardzo Ci dziekuje za pomoc.
  • #12 2509867
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    CMRR wynosi tyle: CMRR=(Re1*Iee)/52mV
    Gdzie Iee to prąd płynący przez Re1.
    Choć jak bym tam nic zmieniał bo elektronicy nie bawią się w aptekarskie obliczenia
  • #13 2509902
    marsjaninek
    Poziom 10  
    Posty: 15
    To jesli do tego wzoru wstawie wyniki to cmrr wychodzi 122 Iee=638,98x10^-6 a Re1 = 20k

    Dodano po 24 [minuty]:

    a mam pytanie jescze z innej beczki: czy dla temperatury -20 st kuroz moze sie zaczynac od -93 dB bo dla +20 i +50 jest oki
  • #14 2510218
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    No wychodzi 122 czyli 41dB
    Tak bo dla tak niskiej temperatury tranzystory Q3 i Q4 są zatkane

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy obliczenia elementów wzmacniacza operacyjnego spełniającego określone założenia: rezystancje Rg=3kΩ, Rl=0,5kΩ, wzmocnienie różnicowe (ku roz) w zakresie 62–70 dB, współczynnik tłumienia sygnału wspólnego (CMRR) 42–47 dB, oraz pasmo przenoszenia od 0 Hz do 100–250 kHz. Autor ma trudności z ręcznym obliczeniem i symulacją w programie Spice, zwłaszcza z uzyskaniem poprawnej wartości CMRR. Wskazano, że schemat z rezystorem Rg po jednej stronie i zwarciem drugiego do masy powoduje błędne wyniki CMRR, a poprawne sterowanie wzmacniacza wymaga zastosowania rezystora Rg po obu stronach wejścia. Po korekcie schematu uzyskano CMRR około 47 dB, zgodne z założeniami. Omówiono także wzór CMRR = (Re1 * Iee) / 52 mV, gdzie Iee to prąd przez Re1, oraz wpływ temperatury na parametry wzmacniacza, zwłaszcza spadek ku roz przy -20°C z powodu zatkania tranzystorów Q3 i Q4. Autor otrzymał pomoc w poprawnym doborze elementów i konfiguracji schematu do symulacji w Spice, co pozwoliło spełnić wymagania dotyczące wzmocnienia, CMRR oraz napięcia na obciążeniu.
REKLAMA