Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp psc1315 a linux fedora core4

makary1 15 Kwi 2006 13:38 1646 4
  • #1 15 Kwi 2006 13:38
    makary1
    Poziom 12  

Witam
    Poległem podczas instalacji tej drukarki i proszę o pomoc.
    znalazłem instrukcjię

Instalacja drukarki
    Drukarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, czy to w biurze, czy tez w zwykłym domu. W instalacji pomoże nam system drukowania CUPS. Powstał w 1999 roku i oferuje mnustwo funkcji, zaczynając na sprawnym drukowaniu dokumentów na naszej maszynie, kończąc na bardzo dobrej obsłudze zadań drukowania w sieci lokalnej.

Będziemy potzrebowali kilka pakietów, aby drukowanie było jak najbardziej wygodne. Uruchamiamy więc manadżer pakietów i instalujemy:

cupsys
    cupsys-client
    qtcups

Po instalacji system CUPS powinien być już gotowy do pracy. Możemy to sprawdzić wpisując w dowolnej przeglądarce adres http://127.0.0.1:631.. Wszystkie opcje drukarmi możemy ustawić właśnie tutaj.

Kolejny nasz krok, to instalacja drukarki w systemie. Najlepiej teraz udać się na stronę www.linuxprinting.org.. Znajduje się tam ogromna baza sterowników do drukarek dla systemu CUPS. Możemy także sprawdzić jak nasza drukarka sprawuje się w Linuksie, czy może sprawia kłopoty, itp.
    Po odnalezieniu naszego modelu pobieramy odpowiedni dla niego plik PPD. Dla mojej drukarki HP 640c jest to plik HP-DeskJet_640C-hpijs.ppd. Następnie kopiujemy go do odpowiedniego katalogu z plikami CUPSa:

# cp HP-DeskJet_640C-hpijs.ppd /usr/share/cups/model/

i zmieniamy prawa na odczyt-zapis, odczyt, odczyt:

# chmod 644 HP-DeskJet_640C-hpijs.ppd

Teraz plik powinien być już dostępny w menu sterowników drukarek. Restarujemy jeszcze tylko CUPSa poleceniem

# /etc/init.d/cupsys restart

i możemy przejść do dodawania drukarki.
    W przeglądarce otwieramy panel CUPSa i przechodfzimy do zakładki Printers, następnie Add printer. W oknie podajemy login root i oczywiście hasło administratora.
    W polu Name podajemy nazwę dla drukarki, np. HP. Pozostałe pola możemy zostawić puste. Przechodzimy dalej. Z listy Device wybieramy typ podłączenia drukarki. W moim przypadku jest to port równoległy, więc wybieram Parallel Port#1.
    Jeśli nic nie pomyliliśmy podczas dodawania pliku PPD, to teraz na liście drukarek powinien być widoczny także nasz sprzęt. Po jego wybraniu i zatwierdzeniu nasz adrukarka powinna być już gotowa do pracy.
    Z powrotem przechodzimy do zakładki Printer, gdzie możemy wydrukować stronę testową. Dodatkowo w zakładce Configure printer możemy dokonać ustawień jakośći wydruku itp rzeczy. Jeśli coś pomyliliśmy podczas dodawania drukarki, możemy to poprawić w zakładce Modify Printer.

Aby sprawnie drukować użyjemy dodatkowo prograu qtcups, dzieki któremu będziemy mogli odwoływać się do CUPSa z innych programów, takich jak OpenOffice, czy Mozilla.
    Wystarczy tylko zmianić polecenie drukowania w tych programach z lp lub lpr na qtcups z opcją -d określającą nazwę drukarki. Przykładowo może być to:

qtcups -d HP

Jak widać instalacja drukarki przy pomocy systemu CUPS nie jest taka trudna. System ten potrafi obsłużyć wiele modeli, także nie powininieneś mieć problemu z instalają swojej drukarki.

Odrazu mówię jestem poczatkujacy. Te pliki do drukarki (HP-PSC_1500-hpijs.ppd) mam tylko jest problem z
    cupsys, cupsys-client, qtcups
    niemam pojecia skad to wziąść jeśli ktoś mialby podobny do mnie problem to proszę o jakieś instrukcjie :-)
    z góry dzięki
    Pozdrawiam Makary

0 4
  • #2 17 Kwi 2006 00:54
    axeland
    Poziom 20  

Witam pakiety o które pytasz powinny być zainstalowane pod nazwami
    cups-libs-1.1.23-30.2 ( może inny nr. wersji)
    cups-1.1.23-30.2 ( może inny nr. wersji)
    sprawdz czy są zainstalowane wydająć polecenie:
    rpm -qa |grep cups

Ostatnio instalowałem drukarkę sieciową HP 1230N i nie było z tym najmniejszych problemów . W X-ach drukarkę konfigurujemy:
    " ustawienia - menedżer drukowania "lub wydająć komendę system-config-printer-gui , z konsoli system-config-printer-tui lub system-config-printer oraz sprawdz czy masz zainstalowane pakiety system-config . Pozdrawiam .

0
  • #3 17 Kwi 2006 06:49
    marek216

Poziom 43  

u mnie w systemie ( mandriva 2006 ) nie ma sterownika do 1315 ale jest do 1310

sprawdź całą instalacje w trybie graficznym z podaniem recznie sterownika z innego ( pokrewnego ) modelu

0
  • #4 20 Kwi 2006 11:21
    makary1
    Poziom 12  

Witam
    no udało mi się zainstalować moją drukarkę i już drukuje :-) i niestety tylko drukuje bo o skanowaniu mogę sobie tylko pomarzyć i Tu moje pytanie jak zainstalować skaner ????

pozdrawiam Makary

0