Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr RC. Odcinanie powyżej 150-200 Hz. Jakiego użyć kondensatora i rezystora?

15 Kwi 2006 18:37 1499 10
  • Poziom 11  
    Witam...
    Cce zrobić pasywny filtr dolnoprzepustowy CR tak zeby odcinał wszystko powyżej 150-200 Hz.
    Moje pytanie jakiego użyć kondensatoria i rezystora :?:

Z góry dzięki za pomoc:D
  • Poziom 39  
    Zastanawiam się, jaki cel Ci przyświecał kiedy zakładałeś ten temat. Rysunek, który wkleiłeś na forum pochodzi z Wikipedii i tam też (obok tego rysunku) masz dokładny wzór na obliczenie tego filtra. Zapewne widziałeś, więc po co zakładasz temat?
  • Poziom 11  
    Jestem cienki z fizyki i matematyki wiec liczenie takich wzorów jakoś mi nie idzie....będe bardzo zobowiązany jeśli ktos będzie łaskaw mi pomóc a nie tylko krytykować :|
  • Poziom 31  
    Przecież to tylko podstawienie do wzoru :!: Wzory są, więc jaki problem? Ja tu widzę póki co same lenistwo... Jak "za trudne", to ściagnij jakiś program do tworzenia zwrotnic i tam będzie to podobnie wyglądać.
  • Poziom 33  
    djbolo napisał:
    Przecież to tylko podstawienie do wzoru :!: Wzory są, więc jaki problem? Ja tu widzę póki co same lenistwo... Jak "za trudne", to ściagnij jakiś program do tworzenia zwrotnic i tam będzie to podobnie wyglądać.
    cos mi sie wydaje, ze to nie lenistwo, ale faktycznie nasze spoleczenstwo sie stacza jesli chodzi o edukacje. niedlugo ludzie nie beda potrafili sobie wyliczyc ile powinni dostac reszty kupujac snickersa w sklepie...
    gimpi: radze sie wziac do roboty. nie mow, ze do wzoru podstawic nie potrafisz... to tak jakbys nie umial obslugiwac jakiegos urzadzenia chociazbys mial do neigo dokladna instrukcje "krok po kroku"...
  • Poziom 39  
    gimpi napisał:
    Jestem cienki z fizyki i matematyki wiec liczenie takich wzorów jakoś mi nie idzie...będe bardzo zobowiązany jeśli ktos będzie łaskaw mi pomóc a nie tylko krytykować :|

Za to jesteś mocny w wykorzystywaniu ludzi. Jaki problem widzisz w obliczeniu ułamka zwykłego po podstawieniu do wzoru: częstotliwości i dowolnej pojemności, co pozwoli na obliczenie rezystancji? Wpadnij na dużej przerwie do 4 klasy (podstawówki), to za gumę do żucia wyliczą ci co potrzeba.
    Twoje zachowanie jest świadectwem wyjątkowego lenistwa i lekceważenia forumowiczów. Za chwilę następny zażyczy sobie, by za niego pomnożyć 3 liczby, bo jest słaby z matematyki, a chce wiedzieć ile litrów ma obudowa o zadanych wymiarach.
  • Poziom 11  
    widze ze nie rozumiecie słowa POMOC no trudno....(radze skorzystać ze słownika entymologicznego)

Nie kazałem nikomu tego liczyć....jeśli nikt z was nie miał ochoty to nie trzeba było odpisywać.....

POZDRAWIAM[/i]
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    gimpi napisał:
    Witam...
    CR tak zeby odcinał wszystko powyżej 150-200 Hz.

Ten filtr nie obetnie Ci wszysktiego powyżej. Kazdy filtr po prostu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się się danego pasma przenoszenia. Lub przedziału. W 150 Hz ten filtr tlumi wszystko o 12 dB w 300Hz o 24dB w 600Hz o 36dB (W teorii w rzeczywistości moze byc mniej).

6 dB to 2x mniejsza glośność 12 to (6+6) czyli w decybelach 2x2=4, 24 to 6+6+6+6 co daje 2x2x2x2=16razy ciszej.

Ma same wady prawie (tracimy 12dB sygnału, czyli 75%, po pogłosnieniu wzmacniamy szumy), po za tym może działać równoczesnie jako przesuwnik fazy i układ rożniczkujący (lub całkujący). Zalety, że jest prosty i tani.

jesli potrzebujesz pomocy z matmy lub fizy to jest do tego dział Początkujący, teoria referaty..

RC - stała czasowa - 1/RC częstotliwość wystarczy pomnożyć sobie dwie wartosci
    1/RC= 150 przypominam o przedrostkach obecnie nam panujacego systemu SI.

1/[10000omów * C] = 150

Wycicz C i masz już gotowy filtr z twojego zalącznika R Ci za Ciebie podstawiłem. Jelsi wyjdzie wartośc nie do kupienia kup najblizszą wartość.
  • Poziom 11  
    :D dzięki za pomoc :D
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Cytat:
    Cce zrobić pasywny filtr dolnoprzepustowy

Tej filtr będzie pasywny, ale niskopoziomowy. Wpinany w tor niewzmocnionego sygnału (przed wzmacniaczem). Nie można go wpiąć za wzmacniacz (tzn. można, ale nie zadziała on tak jak powinien, ma za dużą impedancję). Jeśli ma być za wzmacniaczem (gorsze rozwiązanie) to ktoś tu wspominał o zwrotnicy.
    Tak tylko, gwoli jasności sprawy.
  • Poziom 11  
    Serdeczne dzieki za cenna informacje......napewno skorzystam:D