Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik LPT. Włączanie przekaźników. Proszę o ocenę i poprawę schematu.

20 Kwi 2006 21:30 2098 8
  • Poziom 16  
    Witam
    Zaprojektowałem sobie takie urządzenie, którego zadaniem jest włączanie przekaźników gdy otrzyma odpowiedni sygnał od PC. Całość jest podłączona do PC przez złącze równoległe i zasilana przez port USB. Prosze szanownych kolegów o ocene i ewentualną poprawę schematu, zaznaczam że zależało mi na dobrym odseparowaniu portu PC od układu i stąd zastosowane transoptory. Tylko mam problem ponieważ jako drivery do sterowania przeakźnikami oraz do sterowania wogóle układem (IC1 i IC2) użyłem układów ULN2803, ale niewiem do czego podłączyć nogę numer 10 (oznaczoną jako CD+)?? Wiem że jest ona wewnętrznie spięta przez diody, chciałem je wykożystać przy cewkach przekaźników (czego też nie ma narysowanego na schemacie).
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 18  
    1. Nóżka CD+ układu ULN2803 to zasilanie, cyli podłączasz sobie to do +
    2. Transoptory są źle podłączone, zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Po stronie diod podłączasz je do plusa a nie do GND (stan wysoki na wejściu ULN-a oznacza stan niski na jego wyjściu). Po stronie tranzystorów tam gdzie masz strzałki to są emitery a one muszą iść do GND czyli tam gdzie dałeś + ma być -.
    3. W takim wypadku nie otrzymasz stanów wysokich na wyjściach transoptorów a więc nie będziesz mógł sterować następnym ULN-em
    4. Diody LED są źle podłączone... pamiętaj, tam gdzie masz tą prostopadłą kreskę tam musi być stan wysoki, wtedy będą świecić...

Ja ci radze daj sobie spokuj z tym wszystkim, zastosuj jednego ULN-a na porcie, do tego możesz sobie diody podłączyć i przekaźniki. Tylko pamiętaj że ULN na wyjściu ma stan niski jeżeli na wejściu jest wysoki. do każdego wyjścia podłączasz diode i przekaźnik a później do +. Oczywiście zasilasz ULN-a takim prądem jakiego wymaga przekaźnik, jeżeli masz na 5V to podłączasz 5V, jak na 12V to podłączas 12V. Do usb bym się nie podpinał, lepiej do moleksa wewnątrz... Oczywiście wszystko przez rezystory coby na dużo prądu nie pociągnęło...
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 16  
    Hornet 60 dziki za odpowiedz, faktycznie nie dojrzałem tego że ULN działa jak inwerter, byłem święcie przekonany że działa jedynie jak bufor....
    ok poprawie schemat i podeśle...

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

witam,
    załączam schemat poprawiony, drugi ULN zastąpiony przez tranzystory BC337, dodane też diody przy przekaźnikach.
  • Poziom 18  
    Sorry mi się popieprzyło już chyba nie myślę... :cry:
  • Poziom 16  
    hmmm no niewiem co do tych diod, przeszukałem wszytskie czasopisma jakie bym niemiał i wszędzie jest narysowanie jednak odwrotnie, Anoda idzie do + a Katoda idzie do -, nawet dla pewności zasymulowałem to w multisimie i też mi tak wychodzi....

Dodano po 3 [minuty]:

a oto wynik symulacji:
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Z diodami zwracam honor... Schemat też wygląda już na dobry...
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Ok dzieki wielkie Hornet60, masz u mnie piffko ;)
  • Poziom 10  
    Wszystko jest piękne panowie ale ... widzę już błąd na wstępie. Rozumiem, że diody LED mają świecić przy załączonym przekaźniku. To dlaczego są anodami podłączone do VCC ? Wszystkie będą się świecić jak jeden mąż, ciągle i niezależnie od stanów transoptorów.
  • Poziom 16  
    wsmolkowicz dzieki za info ale juz jakiś czas temu też to dojżałem i poprawiłem, podczas symulacji to własnie wyszło. Ale dzięki za zaintereowanie tematem.... ;)