Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Działo magnetyczne. Jaki kondensator zastosować? Jaka ma być dioda?

24 Kwi 2006 12:19 7454 35
  • Poziom 18  
    Muszę zrobić sobie takie działo na jutro i znalazłem schemat

Działo magnetyczne. Jaki kondensator zastosować? Jaka ma być dioda?

I mam pytanie: Nie wiem jaki tam kondensator zastosować. A ta dioda to jaka musi być? I do czego musi być podłączone na schemacie to wyzwalanie? I do czego one służy.

Te działko jest oczywiście na 12V.
  • Poziom 23  
    Witam

Jakby nie było to na stronie z której masz ten schemat jest wszystko opisane i są nawet wzory.
    A to co widać na schemacie to nie dioda tylko tyrystor. Proponuje zapoznanie się z podstawami elektroniki bo zrobisz sobie lub komuś krzywdę.

http://www.myzlab.pl/eim/coilgun/
  • Poziom 18  
    Może ktoś się zlituje nademną? :{{{[[[[<<<<??
  • Poziom 15  
    Do zrobiena takiego działak potrzebny jest kondensator gdzieś żebys miał jakiś w miare efek to kondy 4 albo 2*4700uF(zależy też od cewki) na 12V. Do tego tyrystor w katalogu znajdziesz jak podłączyć, od biedy może być zwykły wyłącznik tylko uwaga robi to wtedy troche hałasu.
    Cewka musi być nawinięta drutem jak najgrubszym z 1,5mm i z 300zwoi.

Polecam też poczytać na myzlabie i wejść na www.goooogle.pl
  • Poziom 18  
    OK. A czy może być kondensator 12000uF/16v? Bo ktoś mi zaradził właśnie, żeby był 12000uF.

I o oc chodzi ze zwojami? Pytam jak głupi ale naprawde nie wiem. Na czym to poelga, że jest 300zwoi?
  • Poziom 18  
    Zna ktoś odpowiedź? :(

PS: A może być kondensator 15000µF? BO nie było w sklepie
  • Poziom 15  
    Może być tylko z czego będziesz to ładował????
    Ze zwojami chodzi oto że na cewke nawijasz drut i ma być jego 300zwoi.
    Daj drut średnicy gdzieś 1mm.
  • Poziom 18  
    OK. A dioda może być 3A? Bo mam taką. A z tym wyzwalaniem to w sklepie nie było tyrystorów takich. Czyli włącznikiem to kiedy mam załaczać włącznik i jakim momencie? A z tymi zwojami to tak, że ile tzw. rzędów? 300rzędów?
  • Poziom 18  
    Zna ktoś odp? Dodam, że jak ktoś mo do końca pomoże to podaruje mu pare punktów ;)
  • Poziom 33  
    yyy...jaka dioda? tam nie ma żadnej diody...
  • Poziom 18  
    Jest na schemacie nie? Facet w sklepie dał mi diode 3A.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

A jako lufe można włożyć aluminiową lub miedzianą rurkę? Ona nie jest magnetyczna ale za to przewodzi prąd. A może miedziana rurka owinięt ataśmą izolacyjną i na to nawinąć cewkę. Bo nie mam nigdzie na zbyciu rurki szklanej, czy plastikowej :(

Czekam jeszcze na odp. na pozostałe pytania :(
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    może być aluminiwa tylko przecięta w poprzek. Kondensator o jak najwiękrzej pojemności daj. To nie jest dioda tylko tyrystor. Zamiat niego możesz dać przełącznik.
  • Poziom 18  
    Super. Dzięki Robetr. Oto mi właśnie chodziło. Ale mam pytanie co to tej rurki: Jak ma być przecięta w poprzek? To jak nawine później cewkę? Rurka będzie pół okrągła. A jeszcze: W jakim momencie mam załączać ten włącznik?
  • Poziom 17  
    rurka ma być przecięta w poprzek tzn po długości żeby nie stanowiała zamkniętogo zwoju. przełąćznik zwierasz jak naładujesz kondensator
  • Poziom 18  
    Acha. A kiedy mogę się domyśleć że kondensator jest naładowany? A tą rurkę to muszę ją owinąć później taśmą izolacyjną czy ma być taka jaka teraz jest(nacięta)?
  • Poziom 17  
    możesz owinąć jedną warstwą taśmą. Czas ładowania zalezy od mocy zailacza. Musisz dobrać eksperymentalnie lub jak masz miernik podczas ładowania zmierz napięcie na kondensatorze.
  • Poziom 18  
    OK. A jak nie roładuje kondensatora to coś się stanie? Może wybuchnąć? Słyszałem że kondy dużej poj. są niebezpieczne. A mam 15000uF
  • Poziom 17  
    Jak podłączysz odwrotnie napięcie(zamienisz + z -)lub zminne to może wybuchnąć.
  • Poziom 24  
    Uważaj, żeby dobrze podpiąć kondensator + do + baterii lub zasilacza i - do -. Zwróć uwagę jeszcze na napięcie jakim ładujesz kondensator - aby nie było większe od napięcia znamionowego kondensatora(prawdopodobnie w twoim przypadku jest to 16V). Jeżeli się do tego nie zastosujesz to może wybuchnąć. ;)
    Kondensatora nie musisz razładowywać, ale najlepiej to zrobić, gdyż wtedy działko przez przypadek nie wystrzeli.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 18  
    Ja dysponować będę napięciem 12V. Więc jak dobrze podłącze kondensator(+ do +, a - do -) to się nic nie stanie? Czyli jak nie rozładuje kondensatora to działko może nie wystrzelić?
  • Poziom 24  
    Jeżeli dysponujesz napięciem 12V to nic się nie stanie, jeżeli podepniesz tak jak napisałeś.
    Jak nie rozładujesz kondensatora to gdy przez przypadek naciśniesz przycisk to pocisk może wystrzelić.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 18  
    A czy może być rurka o średnicy zewnętrznej 2.1cm, a wewnętrznej 1.5cm? Bo znalazłem jednak rurkę plastikową, tylko zastanawiam się czy nie będzie za gruba.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Ogólnie
  • Poziom 24  
    Obawiam się, że może być za gruba, ale spróbować nie zaszkodzi. W najgorszym przypadku nic się nie stanie. ;)
  • Poziom 18  
    Nie poszło :( Dałem rurkę miedzianą 1.5cm średnicy i podłączyłe, nawinąłęm cewkę i jak podłaczę do prądu i załączam styki, co rozładowywuje kondensator to roche po iskrzy a z lufy nic nie wylatuje.
  • Poziom 18  
    Raz sróbkę(lekką oczywiście) raz kulkę od łozyska :P i raz drut
  • Poziom 24  
    A czy cewkę nawinąłeś drutem w izolacji? Jakie wymiary ma cewka, w ilu warstwach jest wykonana?
  • Poziom 17  
    i w jakiej odległości od cewki umieszczasz pocisk?
  • Poziom 18  
    Cewkę nawinąłem drutem bez izolacji. Jedna warstwa jest. Pocisk umieszczałem w różnych miejscach. Cewka jedt dł. 12cm