Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor 21" - warto?

marioccp 24 Kwi 2006 13:15 1799 26
  • #1 24 Kwi 2006 13:15
    marioccp
    Poziom 17  

Warto zmienic monitor CRT z 17 plaski na 21 polaski?
    Te 21 sa bardzo tanie, troche to dziwne.

jakiego polecacie?

0 26
  • #2 24 Kwi 2006 13:33
    adjar
    Poziom 24  

Dziwne jak dziwne - nie wiem ile ten co Cie zdziwil kosztuje, ale obecnie po prostu monitoey kineskopowe spadly na pysk, bo wszyscy kupuja LCD.
    A czy warto - zalezy czy Ci naprawde taka kobyla potrzebna, malo miejsca to nie zajmuje. I pamietaj ze LCD o danej przekatnej jest w rzeczywistosci wiekszy niz kineskopowy o takiej samej przekatnej - moze warto sie zastanowic nad 19 LCD?

0
  • #3 24 Kwi 2006 13:34
    knmp
    Poziom 26  

Czas naLCD ! bo nie promieniuje mało prądu ciągnie, mało miejsca zajmuje... jeżeli długo pracujesz przy ekranie to czas wymienić na LCD a nie myśleć o CRT :) Jeżeli nie jesteś grafikiem to po co ładować sobie na biurko taki mebel...

pozdr KN

0
  • #4 24 Kwi 2006 18:12
    heliko
    Poziom 10  

obecnie ceny są tak niskie bo wszyscy się już przerzucają na LCD. Więc taki zakup lepiej przemyśl czy warto, jeżeli np. za rok będziesz sie chciał przerzucić na LCD. Natomiast z własnego doświadczenia, mamy jeden akurat 21 w pracy ci powiem, że komfort pracy przy nim z niewielkiej odległości nie jest zbyt duża.

0
  • #5 24 Kwi 2006 23:00
    0__0
    Poziom 30  

knmp napisał:
    Czas naLCD ! bo nie promieniuje mało prądu ciągnie, mało miejsca zajmuje... jeżeli długo pracujesz przy ekranie to czas wymienić na LCD a nie myśleć o CRT :) Jeżeli nie jesteś grafikiem to po co ładować sobie na biurko taki mebel...

pozdr KN

akurat przy duzych przekatnych to lcd wcale nie bierze tak malo pradu - ciekawie jest z tv gdzie nowoczesny crt 32" bierze mniej niz lcd o analogicznej przekatnej

0
  • #6 24 Kwi 2006 23:10
    knmp
    Poziom 26  

oj nie zgodzę się, większosć 19tek ma pobór poniżej 40 W ! Uzywam matrycę 19" ACER ktora w opisie ma max 36 W a ciągnie 29 W zmierzone !!! Nie rozmawiamy tu o TV HDTV tylko o matrycach. Jaki CRT ciągnie mniej ???

pozdr KN

0
  • #7 25 Kwi 2006 08:16
    0__0
    Poziom 30  

tyle ze lcd 19" to nie jest odpowiednik (pod wzgledem widzialnego obszaru) crt 21" - trzeba porownywac z lcd 20" a te mniej wiecej biora 60W

0
  • #8 25 Kwi 2006 10:17
    knmp
    Poziom 26  

obojętnie jakby nieporownywać, to CRT ma większy pobór prądu niz odpowiadajacy mu LCD :)
    Wszytkie CRT 21" widzę jak narazie z mocą rzedu 130-140 W.
    0__0 jakie monitory 21" mają pobór ponizej 60 W ??? ... to nie jest aluzja tylko pytanie z ciekawości bo ja takiego jeszcze nie widziałem :)

pozdr KN

0
  • #9 25 Kwi 2006 10:27
    JanuszKwi
    Poziom 12  

Jeżeli LCD, to tylko bardzo dobry. Nie ma sensu kupować średniaka w przypadku LCD - lepiej kupić za mniejsze pieniądze starszy, firmowy CRT 21". Sam mam dwa monitory 21" - na karcie matroxa z dual head. Dell P1110 (w środku SONY) i IBM P275 (również w środku SONY) i aktualnie nie zamienię tego na LCD!!! Na dobrego LCD 19"+ trzeba wydać prawdziwe pieniądze...

0
  • #10 25 Kwi 2006 19:34
    marioccp
    Poziom 17  

Wielkosc monitora nie stanowi dla mnie problemu, zawsze mozna wyciac dziure w oknie lub scianie :)

Czym sie kierowac przy wyborze 21"?

0
  • #11 25 Kwi 2006 20:54
    0__0
    Poziom 30  

knmp napisał:
    obojętnie jakby nieporownywać, to CRT ma większy pobór prądu niz odpowiadajacy mu LCD :)
    Wszytkie CRT 21" widzę jak narazie z mocą rzedu 130-140 W.
    0__0 jakie monitory 21" mają pobór ponizej 60 W ??? ... to nie jest aluzja tylko pytanie z ciekawości bo ja takiego jeszcze nie widziałem :)

pozdr KN

zadne ale pisanie o wielkich oszczednosciach pradu przy przejsciu na lcd
    to niestety nieporozumienie szczegolnie w kontekscie poboru pradu przez reszte wspolczesnego zestawu .

0
  • #12 25 Kwi 2006 20:56
    knmp
    Poziom 26  

60W a 140 W to wciąż dla mnie roznica :)

Gdy kupujemy auto to patrzymy że jedno pali 6 litrów a drugi 9 litrów, niby nic ale w skali roku a nawet miesiąca to widać

Ale i tak te rozwazania niczego nie rozwiązują jak ktos chce mebel to można czemu nie :)

pozdr KN

0
  • #13 25 Kwi 2006 21:37
    ste3an
    Poziom 11  

moj crt Philips 109B60 pobiera 70Watt czyli vs te 40Watt lcd 19 wielkiego na mnie wrazenia osczednosc lcd nie robi...

0
  • #14 25 Kwi 2006 21:52
    bregande
    Poziom 11  

Witam, nikt w tym poście jeszcze nie wspomniał o rozdzielczościach itd itp....

Otóż ja niedawno również zastanawiałem się nad przejściem z mojego starego Daewoo 15 cali na LCD. Powiem tak.. Jak wiadomo, LCD pracują dobrze tylko w jednej rozdzielczości. Przy innych widać pojedyncze piksele itd, czyli jesteśmy niejako przywiązani. Nie tyczy się to monitorów CRT, gdzie możemy pracować w różnych rozdzielczościach, przy różnych częstotliwościach odświeżania. Monitory CRT wciąż dają duuużo więcej możliwości niż LCD. Fakt, że te ostatnie są super małe jakoś mnie nie przekonuje. Osobiście mam na biurku dwa monitory Apple, jeden 21 cali Studio Display, a drugi Apple Multiple 20 cali podpięte do zwykłego PC. Pracuję na rozdzielczości 1600 na 1200 przy odświeżaniu kolejno 85 i 75Hz. Jest naprawdę dobrze.

Podsumowując, bo już się rozpisałem... Ja wybrałem CRT ze względu na to, że nie widziałem jeszcze LCD w rozsądnej cenie z takimi parametrami, jakie mają dobre zwykłe pudła. Ja polecałbym CRT, ale nie neguję LCD, które są jednak o niebo łaskawsze dla naszych oczu.... Pozdrawiam

0
  • #15 25 Kwi 2006 22:50
    0__0
    Poziom 30  

knmp napisał:
    60W a 140 W to wciąż dla mnie roznica :)

Gdy kupujemy auto to patrzymy że jedno pali 6 litrów a drugi 9 litrów, niby nic ale w skali roku a nawet miesiąca to widać

Ale i tak te rozwazania niczego nie rozwiązują jak ktos chce mebel to można czemu nie :)

pozdr KN

Tyle ze monitora nie uzywasz jako samodzielnego urzadzenia (jak np tv)
    a sam przyznasz ze roznica w zuzycie pradu dla zestawu z lcd na poziomie np 300W
    a dla crt np 360W nie robi juz takiego wrazenia.
    Poza tym to co napisal bregande - jak ktos kupuje monitor do gier i chce miec dobra jakosc obrazu to w przypadku LCD musi wydac duzo wiecej kasy na grafike ktora bedzie w stanie pociagnac gry w rozdzielczosci natywnej matrycy (dla 19"1280 X 1024 , dla 20" 1600X1200) bo przeskalowane to niestety nedza a dla crt nie ma tego problemu.

0
  • #16 25 Kwi 2006 23:49
    knmp
    Poziom 26  

0__0 nie musisz mnie przekonywać rozumiem o co Ci chodzi, jednak podwazyłeś moje argumenty które nie mijały sie z prawdą taki jest fakt i tyle :) Tu mniej a tam więcej a to widać :)

Jak pisałem, jezeli komuś zależy na grafice to jasne że monitor pod tym względem wypada lepiej (głębia kolorów) niż LCD.

Osobiście jestem przeciwnikiem stosowania tak duzych monitorów w pracy... są szkodliwe dla zdrowia (emisja elektromagnetyczna) bardzo meczą pracownika... parę miesiecy temu zajmowałem sie pomiarem współczynnika EMI dla monitorów w firmie... tak przypadkiem dostałem w rece super dokładny miernik promieniowana elektromagnetycznego i przeszedłem po działach... straszne !!!!!!! i biedni ludzie pracują w tym smogu.

Do kolegi co się przymierza do CRT ... szczerze "OLEJ" monitory kup LCD... jeżeli używasz kilka godzin dziennie naprawdę warto... zadbaj o zdrowie to ważne podobno :)

pozdr KN

0
  • #17 26 Kwi 2006 00:05
    bregande
    Poziom 11  

Do kolegi co się przymierza do CRT ... szczerze "OLEJ" monitory kup LCD... jeżeli używasz kilka godzin dziennie naprawdę warto... zadbaj o zdrowie to ważne podobno :)

pozdr KN[/quote]

Nie wiem, czy to o mnie chodzi z tym przymierzaniem do CRT, czy o kogo, bo jeśli o mnie to ja juz wybrałem CRT Apple Studio Display 21, co też napisałem. W pierwszym poście jest pytanie, czy warto zmienić CRT 17 na CRT 21.... Trochę się mijamy z tematem... Tak poza tym wszystko ok:) Pozdrowionka

0
  • #18 26 Kwi 2006 07:40
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Monitory

0
  • #19 26 Kwi 2006 10:44
    prez8s
    Poziom 33  

Ja mimo wszytsko wybralbym porzadny duzy crt. Najlepiej płaski na trinitronie. Lepsza jakość obrazu, nieporównywalnie lepsze kąty widzenia, czerń taka jak powinna być. Nawet najlepsze LCD niestety są słabe pod względem tych parametrów. Jeżeli ktoś ogląda dużo filmów to tylko CRT, nie bedzie tego efektu sciemniania, czy rozjasniania, gdy sie kładziemy czy wstajemy, czy siedzimy, czy patrzymy z boku. Biorąc pod uwage niskie ceny dużych porządnych CRT naprawde warto kupic nawet 2 i sobie działać na dwuch naraz :).

0
  • #20 26 Kwi 2006 10:58
    bregande
    Poziom 11  

Bardzo się zgadzam i podpisuję obiema rękami! Mimo iż te kąty są coraz to większe to i tak nie zastąpi jeszcze CRT.

A jeśli chodzi o gry... Pamiętajmy, że np mamy sobie przykładowy LCD działający super np w bardzo dużej rozdzielczości. Ale np gra już takich dużych nie obsługuje, albo odwrotnie.
    W normalnych CRT rozdzielczość podczas wchodzenia w grę sama się zmienia i praktycznie nie widać różnicy! Natomiast przy zmianie rozdzielczości na LCD już jest kiepsko, o czym pisałem powyżej, pracując na LCD jesteśmy niejako przywiązani do bardzo konretnej rozdzielczości. Należy wtedy albo grać w rozdzielczości gry (innej niż sugerowana) na pełnym ekranie kosztem jakości, albo otworzyć sobie grę w małym okienku na środku, co chyba nie jest zadowalające...

Podobnie z filmami kręconymi np kamerą w rozdzielczości 800 na 600 nie będzie ładnie świecił na panelu, który działa pod 1024 na 768... I znowu albo pełny ekran i kiepska jakość, albo okienko na środku....

0
  • #21 01 Cze 2006 21:32
    Pablo1964
    Moderator

Jeżeli nie jesteś grafikiem komputerowym, radziłbym zastanowić się nad LCD 19"

0
  • #22 01 Cze 2006 21:40
    bregande
    Poziom 11  

Pablo1964, nie trzeba być grafikiem komputerowym, żeby chcieć oglądać filmy, gry w normalnej jakości na pełnym ekranie. Poczytaj w postach powyżej... Pozdrawiam

0
  • #23 01 Cze 2006 21:41
    grucha.m
    Poziom 11  

Moim zdaniem nie warto iwestować w minitory CRT, no chyba że poterzebujesz aby kolory były idealnie odwzorowywane. Polecam LCD.

0
  • #24 01 Cze 2006 21:53
    bregande
    Poziom 11  

Jeśli lubisz oglądać piksele, a nie zależy Ci na rzeczywistym obrazie to ok, zgadzam się. Ja jednak wolę grać, oglądać obraz i pracować na dużym, porządnym monitorze, na którym w miarę potrzeb mogę skakać po rozdzielczościach jak tylko chcę nie tracąc przy tym na jakości.

Chyba zaczynam się powtarzać, pisałem już o tym.... Wg mnie kwestia w tym, kto czego potrzebuje i jaki komfort kto lubi mieć i za jakie pieniądze... Resztę pozostawiam Wam...

Dodano po 3 [minuty]:

Poza tym chciałbym przypomnieć jaki jest tytuł tematu i o co pytał jego autor.... Zatem w odpowiedzi na jego zapytanie powiem, że moim zdaniem zdecydowanie warto zamienić crt 17 cali na crt 21 cali. Sam to zrobiłem i naprawdę nie żałuję... Pozdrawiam

0
  • #25 26 Lip 2006 03:52
    SławekX
    Poziom 15  

grucha.m napisał:
    Moim zdaniem nie warto iwestować w minitory CRT, no chyba że poterzebujesz aby kolory były idealnie odwzorowywane. Polecam LCD.
    Nie warto inwestować, hmm... A cóż to za inwestycję ma Kolega na myśli? Pomijając już to, co do tej pory dobrego powiedziano o CRT, za 3-4 stówy można kupić w idealnym stanie 21", płaski (na Trynitronie lub Diamondtronie) dobrej klasy i firmy monitor. Za tej wielkości (ok. 19-20") i jako taki (raczej marny) LCD trzeba wybulić 3x tyle i będzie się nadawał do podziwiania jego wyglądu - ładne są, to trzeba przyznać - i przeglądania www. Tylko jak długo i z iloma martwymi pikselami pod koniec? Czy nawet na te parę lat, bo tyle swobodnie pochodzi dobra i za grosze kupiona używka CRT, nie warto "zainwestować" i ewentualnie później kupić jakiegoś LCD-ka, ale już w innej, dopracowanej technologii, że o cenie nie wspomnę :?: Wszystko jest oczywiście kwestią gustu i wymagań, ale jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny, to tu chyba nie ma o czym mówić. :D
    Pozdrawiam.
    P.S.
    O wielu wadach LCD, które tu przytoczono, nawet nie wiedziałem i tym bardziej cieszę się, że wszystkie moje 4 monitory (w tym 3 21") to CRT i to jeden dopiero dokupiony.

0
  • #26 26 Lip 2006 09:52
    Pablo1964
    Moderator

Zarówno CRT jak LCD mają i mieć będą zagorzałych zwolenników i przeciwników. To chyba dobrze, rynek ma ofertę dla każdego. Choć sam wymieniłem CRT na LCD i nie żałuję (nie jestem graczem a do oglądania filmów służy mi TV CRT), trochę mi szkoda, że monitorów CRT jest na rynku coraz mniej. Pewnie za kilka lat nie będziemy prowadzić takich dyskusji jak ta, bo nie będzie wyboru... Zatem zwolennicy CRT powinni jak najszybciej udać się do sklepów lub na giełdę, bo to może być ostatnia szansa.
    Pozdrawiam

0
  • #27 27 Lip 2006 20:20
    mroova81
    Poziom 16  

Ja może i bym kupił LCD gdyby mnie było stać. Zarobki jakie są takie są i będzie płaściutki używany 19calowy CRT. I jak za cztery lata polska nie zdobędzie złota na mundialu i jak poleci przez okno bańka to nikomu nie będzie jej żal:)

0