logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Brak koloru czerwonego w Panasonic TX-29AD1C, podejrzenie uszkodzenia kineskopu

pstryczek 24 Cze 2002 14:39 2634 13
REKLAMA
  • #1 21773
    pstryczek
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Mam problem z kolorem czerwonym w Panasonic TX-29AD1C. (chassie EURO 1M)
    Wszystko działa tylko obraz jest w odcieniach zielono niebieskich,
    brak koloru czerwonego.

    Sprawdzałem wzmacniacze RGB i wszystko jest ok.
    Próbowałem nawet eksperyment typu:ze wzmacniacza B puścić
    sygnał na katodę R (brak obrazu).
    Natomiast gdy puściłem sygnał z toru wzmacniacza R na katodę B
    (oczywiście po uprzednim odłączeniu toru wzm B) jest obraz.
    Podejrzewam że to trafiony jest kineskop - brak emisji katody R
    ale może się mylę.

    Szukam również kodów serwisowych do tegoż odbiornika

    Pozdro
  • REKLAMA
  • #2 21797
    melon
    Poziom 26  
    Posty: 1127
    Pomógł: 2
    Ocena: 70
    jeżeli na katodzie R jest przebieg ok i nie świeci, to uwalona katoda...
    jeśli masz oscyloskop to sprawdź to
    Porównaj napięcia na R G B np w trybie AV(brak przebiegów),jeśli są takie same i np przez lupę nie widać świecenia R to kinol do regeneracji...

    to są oczywiście metody przy braku specjalistycznego sprzętu

    hej
  • #3 21819
    Piotr W.
    Poziom 19  
    Posty: 403
    Ocena: 3
    powtórz w celu samokontroli manewr z podmianą sterowania katod

    ale to chyba bańka.
  • #4 21828
    madar
    Poziom 18  
    Posty: 248
    Pomógł: 21
    Ocena: 76
    Możesz tez podłączyć katodę do masy , oczywiście odłączając ją od reszty układu i jeśli wtedy nie rozjaśni się kinol w danym kolorze to sprawa wiadoma - wymiana katod przez specjalistyczny zakład.
  • REKLAMA
  • #5 21897
    Piotr W.
    Poziom 19  
    Posty: 403
    Ocena: 3
    katoda do masy dla samego testu . . . jestem na nie
  • #6 21901
    melon
    Poziom 26  
    Posty: 1127
    Pomógł: 2
    Ocena: 70
    można by tak zrobić przez jakiś duży opór np 470K-1Mom
    i tylko na chwilkę dotknąć do np G i potem R
    i zaobserwować czy R zaświeci tak samo jak sprawne G
  • #7 21903
    Janusz
    Poziom 26  
    Posty: 1101
    Pomógł: 29
    Ocena: 18
    Oczywiście, że zamiana sterowania katod na płytce kinola da ci 100 % pewnośc.... Zrobiłeś to na początku - masz po balonie.
    Czasem w takich sytuacjach pomaga reaktywacja przyrządem, niestety nie w "Panasie". W tym przypadku ja zawsze proponuję klientowi jedynie wymianę kineskopu na używany( jeśli mam), od lat nie oddałem żadnej bańki do regeneracji - to się chyba już nie opłaca...
  • REKLAMA
  • #8 21904
    Piotr W.
    Poziom 19  
    Posty: 403
    Ocena: 3
    to już smakuje inaczej
    oczywiście ten R
  • REKLAMA
  • #9 21956
    Wojtek27
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2132
    Pomógł: 17
    Ocena: 54
    Janusz nawet nie wiesz co mówisz.
    Jeżeli kineskop ma sprawny i luminofor i maskę - brak uszkodzeń. Także istnienie próżni jest ważne. To wymiana katod przywraca go czasami do życia na dłuższy okres czasu niż nowy kineskop. Nie mówiąc o używanych które wstawiasz.
    Koszty regeneracji nawet teraz są znikome w porównaniu z nowym CRT.
    A w przypadku Panasonica 29" sam sobie odpowiedz.

    Pstryczek jeżeli to CRT do oddaj go do regeneracji (wymiany katod).

    PS
    Swego czasu za Elektronów nawoziłem się tych baniek do regeneracji.
    Było tak że nie czekałem aż mi zregeneruje przywieziony tylko wymieniałem na zregenerowany - sztuka za sztukę (założone cewki, pierścienie i wyregulowany). Wystarczyło włożyć w TV, ustawić wysokość, szerokość, geometrię, US2 i ostrość. I przez 10 lat nie myślałeś że w tym Rusku czy też innym będziesz miał problemy z kolorami. Pomijając elektronikę telewizora.

    Wiecie w czym tkwi szkopuł regeneracji?
    W katodach - dokładniej w wyrzutniach wstawianych w miejsce wymienianych.
    Wyrzutnie te są produkowane z bardzo dobrych materiałów.
  • #10 22101
    Janusz
    Poziom 26  
    Posty: 1101
    Pomógł: 29
    Ocena: 18
    Wiem Wojtku doskonale ,co mówię.... U mnie używany z wymianą kosztuje max. 120 zł....
    Jeżeli klient zapłaci za regenerację bańki 28 - 29 z montażem trzy czy cztery razt tyle to gratuluję takich klientów...
    Dobrze wiesz, ile dziś kosztuje nowy tv... Używane tv w idealnym stanie można kupić dużo taniej niż ta regeneracja...
    Gdzie ty żyjesz???
  • #12 22107
    Piotr W.
    Poziom 19  
    Posty: 403
    Ocena: 3
    Co do regeneracji przyznam się nie stoeuję takiej opcji,
    może to mój błąd ?
  • #13 22137
    Wojtek27
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2132
    Pomógł: 17
    Ocena: 54
    Janusz skąd Ty bierzesz te kineskopy?
  • #14 22404
    pstryczek
    Poziom 11  
    Posty: 9
    A ile popracuje taki kineskop po regeneracji (wymiana katod)?

    Znam trzy firmy które to robią i za regenerację kineskopu do tego
    Panasonica żądają od 360-400 PLN

    Są to
    inz. K.Paprocki ul. Płońska 5 Warszawa
    Zakład Regeneracji Kineskopów ul. Wądołkowska 23 Zambrów
    Zakład Regeneracji Kineskopów ul. Spisaka 121 Warszawa

    Pytanie tylko którą wybrać, czy macie jakieś doswiadczenia z tymi firmami?

    Pozdro

Podsumowanie tematu

✨ W Panasonic TX-29AD1C (chassis EURO 1M) występuje problem z brakiem koloru czerwonego w obrazie, mimo prawidłowego działania wzmacniaczy RGB. Testy polegające na podmianie sygnałów katod wskazują na uszkodzenie kineskopu, a dokładniej na brak emisji katody czerwonej. Zalecane jest sprawdzenie przebiegów na katodach oscyloskopem oraz porównanie napięć na wyjściach R, G, B. W przypadku braku świecenia katody R mimo prawidłowego sygnału, kineskop wymaga regeneracji lub wymiany. Regeneracja polega na wymianie katod i może przedłużyć żywotność kineskopu, choć nie zawsze jest opłacalna ekonomicznie w porównaniu do zakupu używanego kineskopu lub nowego telewizora. W dyskusji pojawiły się sugestie dotyczące testów z podłączeniem katody do masy przez rezystor oraz wymiany kineskopu na używany. Podano także adresy trzech firm specjalizujących się w regeneracji kineskopów, z cenami regeneracji w granicach 360-400 PLN. Opinie na temat opłacalności regeneracji są podzielone, zależne od wieku i wartości telewizora.
REKLAMA