Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka uniwersalna, pomocy!!!

gas 29 Maj 2003 16:43 8813 9
  • #1 29 Maj 2003 16:43
    gas
    Poziom 10  

Witam
    Jestem zupełynym laikiem i chciałbym się dowiedziećw jaki sposób łączy się elementy układu na płytce uniwersalnej. Proszę o wszelkie wskazówki począwszy od podsaw.
    Będe wdzięczny za wszelką pomoc dzięki.
    Paweł.

0 9
  • #2 29 Maj 2003 17:25
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest wiele roznych plytek drukowanych, wszystko zalezy od tego jaka Ty masz. Laczyc mozna roznie, ja jak juz robie cos na uniwersalnej to lacze punkty cienkim przewodem w izolacji (0,5mm) ale efekt wizualny nie jest zbyt piekny :lol:

0
  • #3 29 Maj 2003 17:28
    gzresiek
    Poziom 19  

Na płytce uniewersalnej można zrobić nawet skomplikowany układ układając elementy tak, aby jak najmniej pól lutowniczych żebyś miał jak najmniej zworek i jak najmniej musiał lutować punktów ze sobą. Są różne płytki uniwersalne, należy wybrać odpowiednią w zależności do potrzeb.
    Płytki uniwersalne stosuje się też w celu przetestowania ledwo zaprojektowanego układu. Lepiej przetestować go na płytce uniwersalnej niż zaprojektować jeszcze płytkę i dowiedzieć się, że coś jeszcze trzeba zmienić.
    Niestety nie do wszystkiego nadają się płytki uniwersalne. Nie można ich stosować w technice w.cz. gdyż tam rozkład i kształt ścieżek ma wielkie znaczenie, tak samo jest z szybkimi układami cyfrowymi.

0
  • #4 29 Maj 2003 20:29
    MarviX
    Poziom 10  

Z plytek to pamietam tylko tyle ze jak koles nam opowiadal na technologii o ich produkcji to powiedzial ze polowa idzie na smieci bo pracownicy zucaja je w sciany :/ :D :D

2
  • #5 29 Maj 2003 20:53
    arnie
    Poziom 17  

Połączenia na takich płytkach najlepiej robić kenarem. Jeśli pola do połączenia są blisko siebie to można próbować kroplą cyny. Należy tak projektować rozkład elementów żeby było jak najmniej połączeń kenarem.

0
  • #6 29 Maj 2003 23:57
    ACULA
    Poziom 34  

Nie wiem jak Wam, ale mnie szybciej projektuje się i wykonuje płytki gotowe. Mniej więcej tyle samo kasy (nawet przy kilku próbach) i czasu, a jak przypadkiem wyjdzie ;) to nie trzeba drugi raz robić płytki.

0
  • #7 02 Lip 2003 14:15
    djlexus
    Poziom 22  

Ja dodam tylko tyle ze raz pokusiło mnie kupić płytkę uniwersalną i tylko się na denerwowałem ze zmontowaniem ukladu. Ja poprostu nie mogę zaskoczyć z tymi uniwersalnymi i w efekcie musoałem zrobić sobie zwykłą płytkę. Więc osobiście nie polecam, strasznie dużo roboty z tymi babelkami i wogóle :)

0
  • #8 02 Lip 2003 15:29
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

uniwersalne płytku uzywam, tylko kiedy montuje układ jeden scalak + pare elem. dyskretnych. Jest taka ładna płytka [PCB-17 chyba sie zwie, ale główy nie dam] na niej to bardzo ładnie wygląda... a pozatym płytki uniwersalne są do niczego ;) lepiej własnym sumptem wytwarzać płytki, nawet jesli trzeba rysowac sciezki pisakiem

0
  • #9 02 Lip 2003 17:27
    djlexus
    Poziom 22  

i zgadzam się z tobą w całej rozciągłości tak jak mówiłem pokusiłomnie raz jeden i juz więcej tego nie kupię :)

0
  • #10 07 Lip 2003 20:42
    karlos79
    Poziom 33  

generalnie to niepolecam tego szmelcu .
    Może z wyjątkiem prostych układzików.
    Lepiej jest zrobić płytkę samemu.
    Jak sią uda to masz radochy po pachy!
    POWODZENIA!

0