Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

D50E - Panasonic - problem z napięciem (tor radiowy)

josie 03 May 2006 18:56 1368 6
 • #1
  josie
  Level 11  
  Witam!

  Posiadam Panasonica, jak powyżej. Działał ładnie w domu, podłączony przy stole do zasilacza regulowanego. Przyszedł szwagier, chciał zrobić głośniej i pokręcił potencjometrem zasilacza.:|
  Teraz stacje łapie tylko przy napięciu około 8,4-8,6V, przy wyższym tylko szum, przestają również działać przyciski nastawiania stacji.
  Na kasecie jest wszystko w porządku, końcówka mocy również sprawna.
  Mam też problem ze schematem, głównie dlatego, że na dolnej obudowie nalepka z Model No się zeszlifowała w jednym miejscu. Zostało CQ????50EN

  Z góry dziękuję za rady i wskazówki.
  Pozdrawiam
 • #2
  ikar55
  Car audio specialist
  Wygląda to na uszkodzony układ stabilizacji napięcia 8,5V (ścieżka masy,przerwa diody,zwarty tranzystor). Obecnie w gałęzi 8,5V masz napięcie zasilania dlatego poprawnie wyszukuje stacje gdy radio zasilasz na takim poziomie.
 • #3
  josie
  Level 11  
  Znalazłem schemat - CQD50LEEP.
  Układ stabilizacji 8V wygląda na sprawny. Wszystkie tranzystory (Q710, 711, 712, 713) sprawne, napięcie około 8,4V (zgodne z manualem) stabilne dla 8-14V zasilania.
  5V dla logiki również OK, stabilne.

  Radio zachowuje się dokładnie tak:
  -Po uruchomieniu na znamionowym napięciu, w przypadku braku pamięci stacji radio "stoi" gdzieś na skali, nie działają żadne przyciski.
  -Obniżając napięcie, poniżej 9V zaczynają działać przyciski, nie znajduje jednak stacji, lekko zwalnia podczas wyszukiwania na częstotliwościach stacji
  -Przy około 8,7 i niżej (do wyłączenia radia) - znajduje stacje, ładnie odbiera, zapamiętuje stacje
  -Przy ponownym podniesieniu powyżej 8,7V zaczyna szukać stacji po całej skali, przestają działać przyciski.
  -Po tym zabiegu, po wyłączeniu i ponownym włączeniu (na 14V) ustawia się na ostatniej częstotliwości i gra... Przyciski nie działają.
 • #4
  ikar55
  Car audio specialist
  Podejrzewam przepaloną ścieżkę masy.Zacząłbym od okolicy syntezy (jak się nie mylę LC 72146).
 • #5
  josie
  Level 11  
  Tuner jest w 100% sprawny, przy pełnym napięciu gra, pod warunkiem że ustawi się wcześniej na obniżonym napięciu stację.
  Myślę że problem leży gdzieś w logice - działa poprawnie przy około 4,6V - zasilanie radia 14V. Wtedy działają pięknie wszystkie funkcje.
  Zaczynam mieć wątpliwości czy skatowało go podniesione napięcie czy też po prostu sam padł, bo nie chce mi się wierzyć że stało się coś z procesorem od tego, skoro wszystkie tranzystory i diody w zasilaniu są OK, a napięcie stabilne.
  Zapomniałem dodać, że radyjko po swierdzeniu usterki było ciepłe (obudowa)- raczej nie od końcówki mocy, a od procesora właśnie.

  Pomysły się kończą, trzeba będzie chyba rzucić to w kąt :(
 • #6
  ikar55
  Car audio specialist
  Ja na Twoim miejscu wymieniłbym jeszcze tranzystor 2SD 9044A (jako zamiennik zakładam 2SD1858).Po akcjach z podwyższonym napięciem zasilania lubią "skrzywić" swą charakterystykę i wtedy głupieje logika.
 • #7
  josie
  Level 11  
  Tak jak wyżej napisałem - logika działa tylko przy obniżonym napięciu zasilania. Padł najprawdopodobniej procesor, bo wszystko inne sprawdzone i sprawne. Z racji małej wartości sprzętu i czasochłonności naprawy kupiono inny odbiornik:)
  Dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam