Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikami krokowymi, uC Atmega 8. +12, uklad ULN2803.

04 Maj 2006 18:44 1395 7
  • Poziom 2  
    nie wiem czy w dobrym dzile pisze i czy temat juz nie byl poruszany (szukalem ale nie znalazlem odpowiedzi ktora by mnie zadowoila)
    chodzi o sterownie slinikami krokowymi, uzywam do tego uC atmega 8, ktory mi teruje 3 silniczki na raz i wszystko jest ok, tylko tyle ze na wyjsciu mam stan wysoki +5V a silniczek pracuje na +12, zastosowalem do tego uklad ULN2803 i steruje stanem niskim. Tu wlasnie pojawia sie mje pytanie, bo jak uzywam tego uln-a w momencie gdy silniczek stoi to plynie prad 3A... gdy chodzi (znaczy kreci sie) prad spada. Wiem ze to polaczenie nie jest cudowne... ale dziala :) chodzi mi o to zeby ograniczyc pobor pradu gdy silniczek sie nie kreci - czyli sterowac stanem wysokim na atmelu... czy jest jakis PROSTY uklad (prosil bym o narysowanie), albo nawet sam scalaczek, ktory w momencie podania mu logicznego 0 na wejscie zwiera do masy, a gdy podam mu 1 na wejscie to na wyjsciu pojawi sie +12 o pradzie kolo 1,5A? Docelowo ma bys sterowane 6 silniczkow (popraez 2 atmele) wiec rozbudowany uklad nie wchodzi w gre, bo plytka sterujaca bedzie wieksza od robota ktory buduje :P
    z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam forumowiczow
  • Poziom 29  
    Zielony nie jesteś.
    Narysuj schemat tego co już masz.
  • Poziom 2  
    rysowac to tu za bardzo nie ma co, moze jakos mi sie uda to opisac :P do silnika na stale (tam gdzie powinna byc masa) jest podpiete +12, wyjscie portow z atmela jest podlaczone do wejsc uln-a, a wyjscia uln-a steruja silnikiem... ito w sumie tyle :)
    tylko ze ten uln jak sie na jego we poda logiczne 1 to teoretycznie powinien byc w stanie zaporowym, a jak sie na we poda logiczne 0 to powinien wy przepuszczac do masy (cos ala kluczowanie mosfet - chyba :P) a problem polega na tym ze jak na silnik jest stale podane +12 to uln cos tam przepuszcza... a tego czegos zbiera sie ponad 2A a czasem nawet i 3A:/
  • Poziom 27  
    Nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałem ale powinno pomóc "podciągnięcie" wejścia układu ULN... do stanu wysokiego.
    Wystarczy że włączysz na stałę rezytor 4.7-10k między wejście ULN... a +12V.
  • Poziom 33  
    jesli nie potrzebuejsz hamowania to odlacz wogole zasialnie kazdej z cewek.
    a jesli jednak go potrzbujesz to ograniczenie pradu skomplikuje uklad. sa secjalne sterowniki krokowcow jak L298 ktore maja wbudowane uklady ograniczajace prad. wspolpracuje one o ile pamietam z L297. taka para idealnie nadaje sie do sterowania krokowcow zarowno bi jak i unipolarnych
  • Poziom 2  
    sprobuje zrobic jak napisal Bartek_Wosik i dam znac czy cos z rwgo wyszlo (ale dopiero po niedzieli) a co do uzycia osobnego sterownika do krokowcow.... jakos nie za bardzo mi to podchodzi.. ale zobacze :) dzieki za rady
  • Poziom 2  
    Skozystalem z rad ktore napisaliscie i:
    1 - podciagniecie wejsc ULNa nic nie dal....
    2 - zastosowalem przekaznik do wlanczania zasilania na silniki i... wszysko hula jak powinno
    dzieki za podpowiedz i temat chyba mozna juz zamknac :>
  • Poziom 35  
    Witam .
    Przez silnik krokowy prąd płynie cały czas , taka już jego natura . Nawet wtedy gdy się nie obraca , nazywa się to momentem trzymającym . Takie sterowanie jak Twoje , czyli bez pomiaru prądu płynącego przez silnik , doprowadzi do spalenia uzwojenia w silniczku . O wiele lepiej jest zastosować do sterowania krokowca pary układów L297 <> L298 . Zastosowanie tych dwóch układów dość drastycznie upraszcza cały proces proces sterowania silnikiem .