Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB President Lincoln - brak RX/TX, procesor działa.

Babka 05 Maj 2006 04:52 5019 14
  • #1 05 Maj 2006 04:52
    Babka
    Poziom 14  

Witam, mam problem z lincolnem. Mianowicie po włączeniu wyświetlacz się pali oraz działa zmiana częstotliwości, niestety nie ma odbioru, natomiast po wciśnieciu nadawania wyświetla się tylko napis TX. Moim zdaniem chyba coś jest z gruszką (sprzęt wcześniej dobrze chodził tylko czasami były problemy z gruszką), odpowiednie piny chyba powinny być zwierane. Albo coś jest przełączaniem TX/RX bo procesor chodzi. Mam cały schemat radia ale niestety nie mam schematu mikrofonu, może ktoś go posiada albo ewentulanie zpisze ze swojego radia.
    Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

0 14
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2006 08:31
    sq6ade
    Poziom 40  

Punkt nr 1 do sprawdzenia w takim wypadku:
    Utleniony klej pod stabilizatorami na płytce procesora/syntezera.
    W kolorze brązowym.

0
  • #3 16 Mar 2009 21:45
    cnicers
    Poziom 12  

Witam
    co jest z tym klejem? mi sie zupelnie wykruszyl:/ czy on ma tam jakies inne zastosowanie poza odprowadzeniem ciepla?
    73;-)

0
  • #4 16 Mar 2009 22:01
    sq6ade
    Poziom 40  

Klej służy do klejenia i nic poza tym.

0
  • #5 16 Mar 2009 23:06
    cnicers
    Poziom 12  

witam
    no to niezle :-) - to po co oznaczyles to jako nr1, u mnie strasznie sie grzaly (po odklejeniu) te 2 stabilizatory wiec dlatego taka sugestia mi przyszla do glowy.
    pozdrawiam

0
  • #6 16 Mar 2009 23:50
    tpl
    Poziom 19  

Po usunięciu kleju nie martw się że te stabilizatory uszkodzą się z powodu przegrzania. Wcześniej wyłączy je wewnętrzne zabezpieczenie termiczne.
    A przegrzany klej lubi robić zwarcia.

0
  • #7 17 Mar 2009 08:57
    sq6ade
    Poziom 40  

Moc tracona na tych 2 regulatorach jest niewielka więc rzeczywiście nie ma się czego obawiać. Natomiast jeśli chodzi o zabezpieczenia termiczne tabilizatorów to różnie z tym bywa. Takie mocno przegrzewane padają.

0
  • #8 17 Mar 2009 14:04
    Robert SP3WBX
    Poziom 14  

Miałem kiedyś przypadek z podobnymi objawami. Przyczyną była "przeżarta" ścieżka na płycie głównej pod klejem którym był przymocowany jakiś mostek z przewodu. Sprawdź.

0
  • #9 17 Mar 2009 16:48
    profesorek1950
    Poziom 17  

Jeżeli na wyświetlaczu wyświetla tx to nie mikrofon i dałbym sobie spokuj z teorią,na temat kleju i stabilizatorów,a wziąłbym lupę przejrzałbym płytę i luty,a następnie schemat i pomieżyłbym podstawowe napięcia w układzie radia .

0
  • #10 17 Mar 2009 19:22
    sq6ade
    Poziom 40  

profesorek1950 napisał:
    Jeżeli na wyświetlaczu wyświetla tx to nie mikrofon i dałbym sobie spokuj z teorią,na temat kleju i stabilizatorów,a wziąłbym lupę przejrzałbym płytę i luty,a następnie schemat i pomieżyłbym podstawowe napięcia w układzie radia .

To nie jest teoria profesorku tylko praktyka.

0
  • #11 17 Mar 2009 20:33
    profesorek1950
    Poziom 17  

Na x tysięcy naprawionego sprzętu, wmieniłem może parenaście stabilizatorów i powiem że są to super elementy,wszystko zależy od układu w kturym pracują. W moim Linkolnie usunąłem ten kit na początku t.j 15lat temu i do dziś jest ok.Stabilzatory są ciepłe i nie parzą.Krutko schemat multimetr i szukać uszkodzenia.

Profesorek1950 co się stało , że odpuściłeś sobie tzw. ortografię. :D
    Do tej pory było (prawie wszystko) OK.
    Regulamin pkt. 15 . [SP5ANJ]

0
  • #12 17 Mar 2009 21:00
    sq6ade
    Poziom 40  

Jakbyś profesorku uważnie przeczytał wątek to byś już nie szukał dziury w całym bo nikt już nie zgłasza problemu a temat jest leciwy.

0
  • Pomocny post
    #13 23 Mar 2010 18:16
    mdhtn
    Poziom 2  

Mam podobny problem ale u mnie dla odmiany nie działa tylko nadawanie,brak nośnej(ikonka TX się zapala); jak to "ugryźć"?

0
  • #14 18 Maj 2010 17:20
    bratmat
    Poziom 11  

Podobny problem i u mnie. Włączam mojego Presidenta HRka 2510 i przez chwilke wszystko działa , po czym nagle traci się rx i tx. Wygląda mi to na zimny lut ale nie wiem nawet gdzie włożyć ręce. Sprawdziłem te stabiwolty (usunąłem i wyczyściłem klej)-napięcia prawidłowe. Co ciekawe na kanałach od 24 do 50 ikonka TX pali się po wciśnięciu gruchy jakby coś chciał nadawać natomiast poniżej do kanału 2 ikona zapala sie i zaraz gaśnie przechodząc na odbiór szumów. Przełączenie na fm daje większe szumy. Ma ktoś jakiegoś pewniaka gdzie dłubnąć ?

0
  • #15 24 Sty 2011 11:50
    mpn103
    Poziom 34  

Mogę odpowiedzieć?
    Ale chyba tylko dla potomnych :)

W tak leciwych radiach jakim jest Lincoln wypada przemyć cała płytę główną i płytę procesora ze zbędnego syfu,
    wymienić wszystkie (!) elektrolity oraz stabilizatory.

Brak nadawania i szum podczas "wciśniętej gruchy" oznacza zwarty elektrolit na gałęzi 8V na płycie głównej.

P.S. Nie odgrzebuje starych tematów :)

0