Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piec do topienia aluminium

dzinks0 15 Maj 2006 10:51 17560 21
  • #1 15 Maj 2006 10:51
    dzinks0
    Poziom 12  

witam
    potzrebuję piec do topienia aluminium, wsad będzie niewielki bo kilka kg,
    chciałbym aby piec taki kosztował by ja najmniej,
    chyba raczej niemoże być to piec idukcyjny, bo aluminium niejest ferromagnetykiem,
    więc jaki zastosować i gdzie moge znaleść opisy jak taki piec zrobic ??

0 21
  • SEW Eurodrive
  • #2 15 Maj 2006 15:34
    you-zek
    Poziom 15  

To ma być jednorazówka czy chcesz go wykorzystywać do produkcji jakichś odlewów????

0
  • SEW Eurodrive
  • #3 15 Maj 2006 17:40
    qluska
    Poziom 10  

Samemu zrobić to nie taka prosta sprawa... Jest firma która tym trudni się. Jak chcesz to zobacz www.elterma.com.pl

0
  • #5 16 Maj 2006 14:24
    mx3
    Poziom 16  

najprostszy piec do topienia aluminum mozna wykonac z 2 wiader, 2 duzych puszek metalowych, masy na bazie szamotu i palnika do butli na propanbutan koszt nie duzy ale wielkosc wsadu tez mala jak znajde dam link do strony gdzie jest dokladny opis takiego pieca i wykonanych przy jego pomocy elementow

2
  • #6 18 Maj 2006 12:45
    dzinks0
    Poziom 12  

bardzo bym był wdzięczny własne o ajkiś schemat budowy,
    potrzebuje go do odlewania niewielkich elenentów,
    z może jakiś elektryczny mozna tanio zrobić ??

1
  • #7 19 Maj 2006 12:25
    mx3
    Poziom 16  

tygiel to jedno a piec to drugie tu jest pytanie o budowe pieca a nie wyposarzenie odlewni

0
  • #8 19 Maj 2006 12:45
    numerek12
    Poziom 21  

mx3 napisał:
    tygiel to jedno a piec to drugie tu jest pytanie o budowe pieca a nie wyposarzenie odlewni

z Twojej wypowiedzi wnoszę że odlewni na oczy nie widziałeś
    skoro twierdzisz że tygiel nalezy do wyposażenia odlewni to .........bez komentarza

szanowny kolego odlewnię posiadam a Ty ?

pozdrawiam

0
  • #9 19 Maj 2006 13:09
    mx3
    Poziom 16  

zamias pomoc koledze czepiasz sie slów i tyle bo tygiel tez mozna samemu zrobic i nie trzeba wydawac na to takich pieniedzy ale chyba Ty to powiniens wiedziecpo za tym wiem do czego on sluzy i nie jest on odpowiedzia na zadane w tym temacie pytanie

0
  • #10 19 Maj 2006 13:31
    numerek12
    Poziom 21  

no więc tak
    koledze pomagam na privie
    czepiam się bo tygiel jest istotą pieca a nie wyposażeniem !

linki które podałem wcześniej opisują dosyc dokładnie budowe pieca

tygiel mozna zrobić samemu -owszem

jak ma byc dobry odlew to z samorobnego tygla taki nie będzie

pozdrawiam

0
  • #12 21 Maj 2006 16:02
    rar
    Poziom 12  

Chciałbym sprostować.Do topienia aluminium stosuje się TAKŻE piece indukcyjne oparte na falownikach lub przetwornicach wirujących.Wszystko zależy od częstotliwości a taki piec oferuje przy takiej samej mocy topienia ok.trzykrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej.Wiodącym producentem takich pieców jest angielska firma RADYNE.Pozdrawiam

0
  • #13 21 Maj 2006 23:07
    amk67
    Poziom 12  

Jestem pracownikiem serwisu firmy produkującej takie piece tylko większe.Wszystko zależy od wydajności jaką potrzebujesz no i jakosci stopu, strat jakie poniesiesz np. z tytułu słabej izolacji termicznej , musisz się zdecydować , jakość czy cena piec na dziś czy dłużej.

0
  • #14 29 Maj 2006 12:00
    kaaktus
    Poziom 13  

mój dziadek robił odlewy np. sztabki wielkości wadze 1 kg małą kuźnią topiła ładnie ale jest tam inny istotny problem w alu jest sporo bombli powietrza wydaje mi się że powinno się odlewać próżniowo było by OK. znajomy ma zamiar robić tygiel z rurkami do argonu podobno takie się stosuje

1
  • #15 29 Maj 2006 23:35
    amk67
    Poziom 12  

Ten gaz to wodór , pozbywa się go przez rafinacje np. argonem ale taki sposób wytopu daje jeszcze inne negatywne składniki w stopie.

0
  • #16 25 Paź 2009 00:11
    theo23
    Poziom 14  

Jakie używa się częstotliwości prądu w piecach indukcyjnych przy topieniu aluminium ?
    Pytam pod kątem szkodliwości na ludzi pracujących w pobliżu takich pieców .

0
  • #17 25 Paź 2009 10:36
    Dexter861
    Poziom 15  

to zależy od wielkości pieca, im większy tym mniejsza f, ale w zakresie 2-10kHz, tyle, że nie częstotliwość szkodzi a pole magnetyzne,
    odpowiednie pomiary i wyznaczenie 3 stref promieniowania wykonują odpowiednie upoważnione firmy. jest to obowiązek pracodawcy
    ....
    a swoją drogą da się to zrobić indukcyjnie.
    www.termetal.com.pl

0
  • #18 13 Gru 2017 10:49
    MiKan82
    Poziom 2  

Ogólnie, Panowie.
    Czy opłaca się inwestować w zakup pieca do przetopu aluminium?
    Posiadam informację że jest to opłacalne jeżeli przetapia się aluminium tylko z jednego gatunku.
    Inaczej przetop będzie postrzegany jako zwykły złom.
    Może ktoś się podzielić spostrzeżeniami na ten temat.
    Złom aluminiowy który mamy zamiar przetapiać pozostaje tylko z naszej produkcji.

0
  • #19 13 Gru 2017 20:55
    amk67
    Poziom 12  

Co do opłacalności nie jestem w stanie się wypowiedzieć ale są firmy które skupują i przetapiają złom aluminiowy, stosowali do topienia piece gazowe np. we Wrześni była taka firma.

0
  • #20 14 Gru 2017 08:20
    MiKan82
    Poziom 2  

No właśnie, trzeba najpierw przeanalizować parę rzeczy zanim się ugryzie temat.
    Tak jak kolego wspomniałeś, najlepiej porozmawiać z firmą zajmującą się tematem na co dzień.

0
  • #21 14 Gru 2017 22:48
    amk67
    Poziom 12  

Mogę się doinformować ile kosztuje przetop 1kg aluminium w piecach gazowych tyglowym, które serwisuje od wielu lat, jednak to są topione gąski.

0
  • #22 19 Sty 2018 22:47
    opto17
    Poziom 13  

do hobbistycznego wytopu wystarczy:

wiaderko stalowe
    1 metr stalowej rury 1 cal
    suszarka do włosów
    "tygielek " gaśnica samochodowa
    palnik gazowy lub węgiel drzewny

jako izolację można zastosować wełnę skalną

piec do topienia aluminium