Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przy włanczaniu komputera "wyje" wentylator.

ebi_32 18 Maj 2006 11:05 6771 19
  • #1 18 Maj 2006 11:05
    ebi_32
    Poziom 10  

Mam problem który mnie drażni od pewnego czasu.
    Może ktoś z forumowiczów mi pomoże.
    Przy każdorazowym włanczaniu komputera ( po jakiejś dłuższej przerwie, powiedzmy min. kilkanaście minut ), WENTYLATOR NA PROCESORZE GŁOŚNO PRACUJE, można powiedzieć że "WYJE" przez
    jakieś pół minuty od momentu włączenia kompa.
    Po tych 30 sekundach wiatraczek cichnie i wszystko już chodzi w porządku. Posiadam procesor AMD ATHLON 64 3000, socket 754.
    Komputer jest funkiel nowy. I tak się stało no powiedzmy w jakieś dwa tygodnie od momentu jak go kupiłem.
    Proszę Was o odpowiedź, czy ten wiatrak na procesorze tak
    ma się po włączeniu kompa zachowywać ( czy to jest norma ),
    czy to jest jakiś feler. Drażni mnie to " wycie " wiatraczka - 30 sekundowe. Co Wy na to. Proszę o pomoc.

1 19
  • #2 18 Maj 2006 11:46
    Kuba19
    Poziom 12  

to tak nie moze być jeżeli masz nowego kompa to idź z nim do serwisu i powiedz żeby ci przeczyścili cooler na procesorze przyczyną najczęściej jest to że ten cooler jest zakurzony i jak zaczyna działać to kurz z niego spada i jest wszystko w porządku a winnym tego jest napewno cooler w zasilaczu ( jego zadaniem jest chłodzenie zasilacza i wyciąganie kurzu z kompa) tak jak mówie ix do serwisu załacisz ok. 10 o ile to kurz a jesli wina fabryczna coolera to ci go wymienią za free

0
  • #3 18 Maj 2006 11:46
    trampki
    Poziom 12  

Na pewno nie jest to norma, moim zdaniem wiatrak nadaje się do wymiany, poprostu sie zaciera...

1
  • #4 18 Maj 2006 11:49
    chyzio
    Poziom 14  

Ogolnie wiatraki dostarczane przez producenta do procesorow nie sa zbyt dobraj jakosci:/ Pewnie posiadasz procesor w wersji box z dolaczonym wenylatorem. Jezeli dokucza Ci ten halas polecalbym wymienic chlodzenie procesora (wentylator z radiatorem). Temperatura procesora napewno spadnie a co za tym idzie wiatraczki beda krecic sie wolnej (i oczywiscie ciszej:)
    Mysle ze warto pomyslec o czyms takim: http://www.gral.pl/preview/ArcticCooling/ArcticCoolingFreezer64PRO_62.php

Naprawde warto:)

0
  • #5 18 Maj 2006 18:09
    ebi_32
    Poziom 10  

Na opakowaniu od procesora jest informacja,
    że oprócz procesora w skład zestawu wchodzą
    radiator/wentylator, czyli chyba box

0
  • #6 18 Maj 2006 18:27
    tronic1
    Spec od komputerów

Jak masz opakowanie od procesora t.z że wersja Box.OEMy nie mają pudełkowego opakowania.Czyli gwarancja.

0
  • #7 18 Maj 2006 19:00
    ebi_32
    Poziom 10  

czyli co proponujesz na gwarancje z tym wiatraczkiem ?

0
  • #8 18 Maj 2006 19:26
    tronic1
    Spec od komputerów

Zadzwoń do sklepu (lub e-maila) i dogadaj się czy masz przynieś sam wentylator,cały cooler czy cały komputer.

0
  • #9 18 Maj 2006 20:30
    guliweros
    Poziom 18  

Wycie po uruchomieniu to norma w padających wentylatorkach.
    Wyczyścisz i przez miesiąc będzie cisza potem znowy zacznie wyć.
    Kiedys ucichnie bo stanie całkiem i wtedy zagrzejesz niepotrzebnie maszynę.
    Od razu wymień lub reklamuj.

0
  • #10 18 Maj 2006 22:27
    kaem
    Poziom 26  

Wentylatory wyją bo zużyte i z wyschniętym smarem wpadają w rezonanse, pojawia się bicie promieniowe. Tak samo hałasują czasem kasety audio przy szybkim przewijaniu w walkmanach, gdzie jest mały naciąg taśmy stabilizujacy szpulki. To ta sama zasada wycia. Jak łożysko wentylatora sie nagrzeje to zmienia o mikrony wymiary i przestaje wyć. Niestety, nawet wiatraki z łożyskami kulkowymi "ball-bearing" to tak naprawdę mixy kulkowego ze ślizgowym. Jak kulkowe się zatrze, to chodzi na ślizgowym i też może hałasować.

0
  • #11 18 Maj 2006 22:48
    ebi_32
    Poziom 10  

Czyli z tego co pisze >kaem<, to na to "wycie" nie ma jakiegoś sensownego rozwiązania.
    Jak wymienię wiatrak na nowy (lepszy) z łożyskami kulkowymi, to też po pewnym czasie historia może się powtórzyć.
    Jak kulki się zatrą, to będzie chodziło na ślizgowym i będzie hałasować.
    Pomysł wymiany wiatraka może być tylko
    doraźny, na chwilę.
    Smarowanie ewentualnie innym lepszym smarem
    też na jakiś czas.
    Wniosek może być taki : "Widocznie te wiatraczki na tym modelu procesora już tak mają." W końcu to jest "chińszczyzna".
    Trzeba ewentualnie zareagować, gdy wiatrak będzie "wył" na maxa i wtedy ewentualnie go wymienić.
    Najprawdopodobniej może być też tak jak pisze >chyzio<. Procesor przy starcie nagrzewa się
    i wiatrak chodzi na max. obrotach i przez
    to hałasuje przez te 30 sek, po tym czasie cichnie bo procesor jest mniej obciążony.

0
  • #12 18 Maj 2006 23:21
    pwave
    Poziom 17  

To wycie nie jest normalne...
    Proponowałbym zawrócić jednak głowę serwisowi, w końcu zapłaciłeś za sprzeŧ, nie ważne ile - ważne żeby sprzęt spełniał Twoje wymagania.
    Jak się skończy gwarancja, kupisz lepszy, teraz wymienią Ci wentylator lub naoliwią za friko.
    Sprzęt zanieś do serwisu, sam nic nie rób bo będzie na Ciebie, chyba że nie zależy Ci na gwarancji i na pieniażkach...

pozdrawiam...

0
  • #13 19 Maj 2006 00:17
    Elninio
    Poziom 15  

Jaką masz płyte główną? Czy masz OC procka czy nominalne ustawienia? Czasami w BIOS-ie jest opcja że przy dużym obciążeniu wiatraczek zwiększa swoją prędkość aby ochłodzić procesor. Sprawdz to w biosie. Jeśli masz możliwość to sprawdz napięcia na pinach(tam gdzie jest podłączony wiatraczek) w czasie pracy komputera. I jeszcze jedno na którym z pinów masz podłączony wiatraczek tam od CPU czy innym. Bo z regóły ten od CPU ma regulacje obrotów(napięcia) w zależności od podawanej temp.

0
  • #14 19 Maj 2006 00:34
    Platon
    Spec od komputerów

"Wyje"? A moze po prostu pracuje troche glosniej niz "normalnie"? Po uruchomieniu systemu zaczyna dzialac coon'n'quiet i wiatrak zwalnia.

0
  • #15 19 Maj 2006 06:17
    /|\Atari
    Poziom 27  

Witam

Nie jest prawdą, że wiatraki do komputerów są najniższej jakości. Mam Boxowego Semprona 3000+ 512L2 i był doń radiator coprawda niewielki ale oparty na śmigle Delty. Chłodzenie intela też potrafi chodzić naprawde długo i bez zarzutu. Jedyne, czego trzeba przestrzegać, to regularne smarowanie, ponieważ łożyska kulkowe bez smarowania mogą uledz uszkodzeniu polegającym na zniszczeniu powierzchni tocznych wewnątrz niego. Wtedy na smarowanie jest za puźno i zostaje tylko wymiana. Co do mixów kulkowy\ślizgowy, to w oryginalnych wentylatorach boxowych nie ma to miejsca. Możliwe, że włożyli Ci tam partacze jakieś regenerowane dziadostwo. Jeśli chodzi z kolei o smarowanie to polecam smar teflonowy (sam używam) lub sylikonowy (np. ze sklepu wędkarskiego, do kołowrotków itd...). Nie stosujcie rzeczy pokroju zwykłego ŁT 35, oliwy do maszyn do szycia itd, bo to naprawde się nie sprawdza (po 6 latach zabawy z tym doszedłem do takiego wniosku). Jednorazowa inwestycja w tego typu droższy i lepszy smar bardziej się opłaci. Wszyscy zawsze byli zadowoleni gdy brali odemnie komputery.[/quote]

0
  • #16 19 Maj 2006 14:29
    ZnAl
    Poziom 14  

ebi_32 jezeli masz wazna gwarancje to wal od razu do serwisu
    jezeli nie, to wystarczy wyczyscic i przesmarowac ten wiatrak (po wyciągnieciu wirnika oczywiscie)
    do smarowania to podobno najlepsza jest oliwa techniczna, ale np ja tam uzywam zwyklego ŁT i jak dotąd przesmarowalem kilkadziesiąt wiatraków i zdecydowana wiekszosc pozniej chodzila zdecydowanie ciszej (bylo pare sztuk, ktorym smarowanie nie pomoglo)

0
  • #17 19 Maj 2006 14:43
    Tedij
    Poziom 16  

Robi się tak:
    Odkręcasz wentylator.Pod spodem jest naklejka,którą lekko odklejasz aby mieć dostęp do łożyska.Kapiesz 1-2 krople oleju silikonowego (nie wolno używać olejów ropopochodnych bo elementy plastikowe pęcznieją).
    Zaklejasz nalepkę i przykręcasz wentylator.Masz spokój na rok.

0
  • #18 19 Maj 2006 22:19
    Marro8
    Użytkownik obserwowany

witam chciałem sie wypowiedziec na ten temat kolega nademną Tedij podał jak najbardziej słuszne i najtansze rozwiązanie ja mam na to dwa rozwiązana jeżeli choler nie ma łożysk to rozkrecic wentylator wyjąz pierscienie zegera i wziąć paste do polerowania i delikatne wypolerować ośkę poczym dobrze wytrzec resztki pasty i nalac na ośke troche oleju złożyć wentylator i jeszcze na koniec kropla oleju złożyć zakleic naklejke ( mozna zwykła taśmą zakleci i wyczyscic dookoła oczywiscie tłuste powiesznie jeżeli sie olej rozlał) a drugi sposób to na wentylatory z łożyskami to rozkrecić wentylator wyjać łożyska i wsadzić na godzine do oleju po czym wyjąć i ośke wyczyścić ale nie smarowac jej olejem po czym złożyć i cieszyć sie z cichego wentylatora moim zdaniem to najlepsze i najtansze sposoby uciszenia wentylatorów ja sam proponuje tu olej półsyntetyk Lotos lub mobile ja takei uzywam i jest ok wentylatorki smaruje raz na rok a kurz oczywiscie troche czesciej i nie zdarzyło mi sie w żanym kompie aby po takich zabiegach wentylator sie zatarł !!! lub warczał jak jest zimny :] Pozdrawiam Marek

0
  • #19 20 Maj 2006 02:13
    /|\Atari
    Poziom 27  

Konserwacja wentylatora to temat setki razy powielany na forum i nie ma co się na ten temat rozwodzić i śmiecić w dziale. Wystarczy poszukać

0
  • #20 20 Maj 2006 08:25
    TONI_2003
    Moderator

Myślę że już na ten temat wystarczy tej polemiki !
    Jest taka opcja na forum jak szukaj !
    Poza tym temat podobny widziałem chyba wczoraj , a może parę dni temu .
    Temat przewija się przynajmniej raz w tygodniu i oprócz nabijania postów tak naprawdę niczego sensownego nie wnosi !
    Temat zamykam odpowiedzi nic nowego nie wniosą w tym temacie!

-1