logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sony KVX 2931D -przepala się nonstop tranzystor i...

mc.jack 11 Cze 2006 18:10 2305 19
REKLAMA
  • #1 2719934
    mc.jack
    Poziom 16  
    Posty: 335
    Pomógł: 8
    Ocena: 69
    Witam, mam kłopot z tym TV.Problem polega na tym,że gdy włączę TV po około 2 minutach uszkadza się tranzystor linni a czasem i pada tranzystor na przetwornicy .Napięcie +B jest 146V, napięcia są prawidłowe.Wymieniłem scalak w przetwornicy.Czy pomimo, że obraz pojawia się trafopowielacz może obciążać tranzystor na tyle by go uszkodzić ?
    Proszę o poradę by uporać się z tym kłopotem.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 2719996
    wjmp3
    Poziom 17  
    Posty: 172
    Pomógł: 21
    Ocena: 6
    Proponuję podmienić kondensatory stałe w obwodzie EC tranzystora linii.

    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 2720194
    fontek
    Poziom 15  
    Posty: 219
    Pomógł: 5
    Ocena: 6
    Witam.
    Jeżeli pamiętam to napięcie zasilania +B powinno wynosić 135V.
    Proponuję zacząć od wymiany elektrolitów w przetwornicy, na początek strona pierwotna i sprawdzenie rezystora 100k- R522 czy nie zmienił wartości, co może powodować zawyżone napięcie +B..Sprawdż także czy nie ma przerw w sterowaniu BU .

    Pozdrawiam.
  • #5 2721519
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1987
    Witam.
    Czy R522 wstawiony taki jaki był oryginalnie? W zależności od płyty były tam 100, 120 i chyba 130kΩ.
    Czy +B reguluje się pot. R501 w stanie pracy i R601 w stby?
    Czy D608, C613, C618 sprawne?
    Czy po zwarciu C-E Q608 napięcie wyjściowe przetwornicy obniża się?
    Jeśli to wszystko ok wymień D611, C621.
  • REKLAMA
  • #7 2725276
    monika mazurkiewicz
    Poziom 11  
    Posty: 32
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Witam Serdecznie.
    Kiedys miałem podobny problem w Soniaku dopiero oryginalny
    tranzystor załatwił problem.
    Pozdrawiam.
  • #10 2755072
    mc.jack
    Poziom 16  
    Posty: 335
    Pomógł: 8
    Ocena: 69
    Uważam, że wreszcie uporałem się z tą przetwornicą.Mogę odpowiedzieć,że przetwornica daje się wyregulować-napięcie ustawiłem na 136V przy okazji wymieniłem diodę D608,D611 i C613,C618.Jutro tranzystor linii i zobaczę jak długo telewizor będzie działał.Na schemacie napięcie tranzystora C-E przetwornicy napisane jest 261V, czy nie za mało ?
    Pozdrawiam.
  • #11 2755147
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1987
    Ciebie interesuje tylko napięcie na kondesatorze za mostkiem. Powinno tam być ok. 300V. Napięcia na kolektorze się nie mierzy, ze względu na pracę impulsową i duży przebieg zmienny może to być niebezpieczne dla przeciętnego miernika.
    Piszesz, że przy okazji coś tam wymieniłeś, ale nie podajesz co bylo główną przyczyną uszkodzenia.
  • #12 2760369
    mc.jack
    Poziom 16  
    Posty: 335
    Pomógł: 8
    Ocena: 69
    Witam,w przetwornicy wymieniłem TEA 226O, elektrolit C618 330p/2kv,diodę D608 ERC25-06S i tranzystor Q602 2SD1941 i oto w ten sposób zaczęła poprawnie działać.Dalej wymieniłem D611 ERD29-08J i kondensator C621 100uF/160V wraz z tranzystorem linii Q804 2SD1941.
    Efekt-wysokie startuje,po około 10 sek. pojawia się obraz wraz z fonią.Na pierwszy rzut oka widać, że coś z korekcją nie tak.Po 2-3 minutach telewizor gaśnie i okazuje się że tranzystor w przetwornicy padł.
    Więc jak uporać się z tą usterką ?
    Proszę o wsparcie.
    Pozdrawiam.
  • #13 2766542
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1987
    Ślicznie, tylko jedno pytanko - co wstawiłeś zamiast tych wymienionych diód, a szczególnie D611? I następne - czy wszystkie elektrolity po pierwotnej stronie przetwornicy wymienione?
    Dodam tylko jeszcze, że w przetwornicy jako Q602 pracuje 2SD1548 a nie 1941. Idealnie jako Q602 działa BU4523.
    Mam nadzieję, że starej diody ERD29-08 nie wyrzuciłeś.
  • REKLAMA
  • #16 2784255
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1987
    Witam.
    Czy diody D608 i D611 były uszkodzone?
    Jakie jest napięcie +B po starcie?
    BY 228 nie będzie pracować za ERD. Czy wymieniłeś wszystkie opory w emiterze Q602. Wymień D608 i C613. Sprawdź wszystkie elementy od pin14 IC601 do bazy Q602. Czy ten tranzystor przegrzewa się i dlatego pada?
  • #17 2784558
    jaqbas2
    Poziom 27  
    Posty: 930
    Pomógł: 100
    Ocena: 14
    Witam !

    Tutaj kluczową sprawą jest STABILNOŚĆ DŁUGOCZASOWA PRACY PRZETWORNICY mierzona STABILNOŚCIĄ napięcia roboczego - zasilania linii, które ma wynosić 135V i być bezwzględnie stabilne.
    To próbuje Panu sugerować mój Szanowny przedmówca. Stabilność pracy przetwornicy i w konsekwencji napięć to podstawa !
    Proszę przejrzeć/ podstawić wszystkie elementy w pętli sprzężenia zwrotnego zarówno po stronie wtórnej jak i pierwotnej oraz elementy służące do kontroli prądu płynącego przez tranzystor - klucz w przetwornicy.
    Proszę po włączeniu cały czas kontrolować zarówno napięcie zasilania linii jak i temperaturę tranzystorów mocy tak w przetwornicy jak i w odchylaniu.
    Proszę też sprawdzić jakość połączeń lutów w zasilaczu - najlepiej wszystkie przelutować.

    Powodzenia !

    Pozdrawiam !
  • #18 2785352
    mc.jack
    Poziom 16  
    Posty: 335
    Pomógł: 8
    Ocena: 69
    Witam.
    Diody nie były uszkodzone.
    Napięcie po włączeniu tv waha się od 133V do 135V.
    Rezystorów nie wymieniałem gdyż sprawdzałem je przez wylutowanie jednej strony-wartości się zgadzają.
    Diodę D608 wymieniłem na BY399,kondensator wymieniłem.
    Przyczyna uszkodzenia Q602 nie jest przegrzewanie się.
    A wymianą elementów w kierunku bazy tranzystora podejmę się już jutro.
    Pozdrawiam wszystkich.
  • #20 2903876
    mc.jack
    Poziom 16  
    Posty: 335
    Pomógł: 8
    Ocena: 69
    Witam. Po małej przerwie zabrałem się za Sonego.W przetwornicy po pierwotnej wymieniłem wszystkie:
    -rezystory,kondensatory elektrolityczne,diody.Rezystory,kondensatory smd również.
    Objaw:
    Po włączeniu TV zaczyna spadać napięcie +B.Na starcie wynosi 135V a po upływie 3 minut napięcie spada do ok.133V.-dalej nie mierzyłem z obawy na uszkodzenie przetwornicy.Mierząc podłączyłem żarówkę 60W.
    Dodam, że na czuwaniu napięcie wynosi 120V i zachowuje się stabilnie.
    Proszę mi pomóc z tym niestabilnym napięciem +B.
    Pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telewizora Sony KVX 2931D, w którym po około 2 minutach pracy uszkadza się tranzystor linii oraz czasem tranzystor w przetwornicy. Napięcie +B wynosi około 135-146V, co jest nieco powyżej normy (135V). Wymieniono scalak TEA2260, diody D608 (na BY399), D611 (na BY228), kondensatory elektrolityczne (m.in. C613, C618, C621) oraz tranzystory Q602 i Q804 (2SD1941 i 2SD1548). Pomimo wymian i regulacji napięcia +B, problem z uszkodzeniem tranzystora linii i niestabilnością napięcia +B utrzymuje się. Zalecane jest sprawdzenie stabilności pracy przetwornicy, dokładna kontrola elementów w pętli sprzężenia zwrotnego, wymiana rezystora R522 (wartości 100k-130kΩ), oraz ponowne przelutowanie połączeń w zasilaczu. Wskazano, że napięcie na kondensatorze za mostkiem prostowniczym powinno wynosić około 300V, a pomiary na kolektorze tranzystora są niewskazane ze względu na charakter impulsowy. Problem może wynikać z niestabilności napięcia zasilania linii i niewłaściwej pracy elementów sterujących przetwornicą, a nie tylko z samego tranzystora linii. Wskazano również, że oryginalne części, zwłaszcza tranzystory i diody, mogą być kluczowe dla stabilnej pracy urządzenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA