Witam Wszystkich
Chciałbym zbudować układ sterujący wilgotnoscią i temperaturą w aparatach słuzących do wylęgu drobiu. Aparaty są wiekowe i elektronika ktora tym steruje juz nie trzyma swoich parametrow.
Znajomy doradzil mi zebym sprobowal takie sterowanie wykonać na sterwonikach PLC, radzil zeby byl to sterownik Mitsubishi Alpha Xl ( on umie go programowac wiec pomoze w razie czego).
Układ sterujacy na jeden aparat musi składać sie z 2 czujnikow temperatury( pomiar musi sie odbywac z dokladnoscia do co najmniej 0,1 stopnia) w przedziale od powiedzmy 20-50 stopni C. Jaki tu najlepiej zastosowac cujnik( PT100 czy PT1000?a moze inny!). Na podstawie pomiaru temperatury bedzie uruchamiana grzalka albo elektrozawor od chlodzenia. Czujnik wilgotnosc musi rowniez byc dokładny a na jego podstawie bedzie uruchamiany silnik od chlodzenia. Oczywiscie system powinien posiadac mozliwosc alarmowania w przypadku przekroczenia odpowiednich wartosci temperatur i wilgotnosci.
Teoretycznie wiem ze to ma sie skladac z czujnikow, przetwornikow, sterowika, ale nie potrafie dobrac sprzetu a co najwazniesze oszczacowac koszty. Wiadomo ze ma byc to tanie i niezawodne. Chcialbym takie sterownia wdrozyc w 9 aparatach. Prosze doradzcie cos. Pozdrawiam Michał
Chciałbym zbudować układ sterujący wilgotnoscią i temperaturą w aparatach słuzących do wylęgu drobiu. Aparaty są wiekowe i elektronika ktora tym steruje juz nie trzyma swoich parametrow.
Znajomy doradzil mi zebym sprobowal takie sterowanie wykonać na sterwonikach PLC, radzil zeby byl to sterownik Mitsubishi Alpha Xl ( on umie go programowac wiec pomoze w razie czego).
Układ sterujacy na jeden aparat musi składać sie z 2 czujnikow temperatury( pomiar musi sie odbywac z dokladnoscia do co najmniej 0,1 stopnia) w przedziale od powiedzmy 20-50 stopni C. Jaki tu najlepiej zastosowac cujnik( PT100 czy PT1000?a moze inny!). Na podstawie pomiaru temperatury bedzie uruchamiana grzalka albo elektrozawor od chlodzenia. Czujnik wilgotnosc musi rowniez byc dokładny a na jego podstawie bedzie uruchamiany silnik od chlodzenia. Oczywiscie system powinien posiadac mozliwosc alarmowania w przypadku przekroczenia odpowiednich wartosci temperatur i wilgotnosci.
Teoretycznie wiem ze to ma sie skladac z czujnikow, przetwornikow, sterowika, ale nie potrafie dobrac sprzetu a co najwazniesze oszczacowac koszty. Wiadomo ze ma byc to tanie i niezawodne. Chcialbym takie sterownia wdrozyc w 9 aparatach. Prosze doradzcie cos. Pozdrawiam Michał