Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AVR] ATMEGA i karta pamięci CF

hackwar 22 Jun 2006 10:40 3402 11
IGE-XAO
    hackwar
    Level 10  
    Witam serdecznie. Przegladalem posty zwiazane z moim zapytaniem ale nic nie znalazlem. Mam takie pytanie. Ogolnie chodzi mi o to czy jest mozliwosc podpiecia do Atmegi czytnika CF w ktorym bedzie karta i wszystko bedzie podpiete po RS232 z komputerem (linux). Chodzi mi o to czy jest mozliwosc odczytu i zapisu po tej karty po via RS232 uzywajac tego komputera z Linuxem. Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    arnoldziq
    Moderator of Programming
    Oczywiście, że jest taka możliwość.
    Podłączenie CF-a do uC jest banalnie proste, nie ma potrzeby zamiany napięć 5V<->3V3, jak to jest przy MMC/SD.
    Tu masz przykładowe schematy jak to podłączyć do uC.
    http://members.aon.at/voegel/index.html
    Dodajesz tylko do uC jakiegoś MAX-a i masz połączenie z RS-em.
    Niestety, napisanie softu, zwłaszcza pod Linux-a , który będzie obsługiwał CF-a przez RS ..... moim zdaniem ciężka sprawa.
  • IGE-XAO
    hackwar
    Level 10  
    hmm a jakas mozliwosc poprzez terminal od Windows. Ogolnie sprawa jest taka ze chodzi o dolaczenie tego do Access Pointa ktory ma RS232 na plycie i chodzi o zaimplementowanie tego w sofcie. Bo one maja maly flash i gdyby dorzucic mu takiego Atmela z CF to moglby cos pobierac z tej karty (np. pliki, strony www czy zapisywac konfiguracje). Na tej stronie co podales nie znalazlem zadnego schematu na temat podlaczenia tego do uC. Trzeba kupic to ??. Ogolnie moj projekt przeiwduje cos takiego: karta CF i czujnik temperatury. Projekt AVR-DOS jest w Bascomie a najlepszy bylby C+. Ogolnie chodzi mi o to czy jezeli bym zastosowal projekt AVR-DOS z karta CF i do tego czujnik temperatury do jak to by wygladalo przy odczytywaniu danych poprzez RS232 - nie klucilo by sie ze soba. Ogolnie chodzi mi o schemat podlaczenia czytnika CF do Atmegi i tutaj tez mam pytanie ktora ATMega byla by dobra 128 ??Ogolnie chodzi mi o stworzenie podobnego modulu jaki wyprodukowal Alfanet do swojego AP-eka (zalaczam zdjecie)

[AVR] ATMEGA i karta pamięci CF

Ten modul kontaktuje sie z plyta glowna OvisLink-a za posrednictwem RS (TTL) chodzi mi o zrobienie czegos podobnego ale dodatkowo z CF readerem :) i wlasnie obsluga tego wszystkiego pod Linuxem, ktory wystepuje w postaci firmware w tym Ovisie. Pozdrawiam
  • Helpful post
    arnoldziq
    Moderator of Programming
    Co do schematu podłączenia, to znajduje się on jednak na tej stronie :
    http://members.aon.at/voegel/Downloads/Driver/CF_HD/CompactFlash_Schematic.gif

Co do języka programowania, to nie ma on po stronie uC, żadnego znaczenia.
    Można uC oprogramować stosując gotowe rozwiązania, które znajdziesz na w/w stronie. Połączenie czujnika temperatury, CF-a i RS-a jest wykonalne, a nawet ktoś juz to robił na tym forum, proponuję przeszukać stare posty. Oczywiście chodziło raczej o podłączenie tego do PC.
    Niestety program ten będzie dość skomplikowany i bez DUŻEGO uC się nie obejdzie, nada się tylko ATMEGA128.

Problem widzę raczej to stronie twojego AP.
    Nie jestem przekonany, czy jest aż taka duża możliwość modyfikacji frimeware AP, aby zaimplementować w nim dodatkowe funkcje o których piszesz. Moim zdaniem łatwiej ci będzie zbudować interface LAN do podłączenia uC do sieci, niż przerabiać AP. Możesz skorzystać z gotowych modułów LAN, chociażby z firmy PROPOX

Oczywiście mogę się mylić, za słabo znam architekturę i możliwości twojego AP.
    hackwar
    Level 10  
    Dzieki wielkie za pomoc :). Ogolnie cos takiego juz powstalo tak jak ci pokazalem na zdjeciach. Z tym AP mozna zrobic wszystko :) jest na nim Linux. Kwestia tylko jak to zrobic :) Poszukam tego posta. Nie wiesz moze o czym byl :) to bede szukal po slowach kluczowych. Pozdrawiam
  • Helpful post
    prim0
    Level 11  
    program nie musi byc taki skomplikowany (w zaleznosci pod czym go napiszesz ) biblioteka avr-dos pod bascoma jest prosciutka i nie powinna sprawic wiekszych problemow
    hackwar
    Level 10  
    Tak przegladalem tylko chodzi mi o tego RS232 - zeby byla mozliwosc pobierania plikow z karty poprzez RS232. pozdrawiam
  • Helpful post
    prim0
    Level 11  
    to juz robisz sobie programowo
    napisz mi jak chcesz pobierac dane czy w postaci plikow itp to podesle ci kawalek kodu z trancmisja na rs
    hackwar
    Level 10  
    Masz wiadomosc na PW. Ogolnie w postaci plikow :) dzieki za pomoc. Pozdrawiam
    Arutim
    Level 20  
    Witam,
    Sorki że odgrzebuję stary temat ale mam pytanie - czy bylaby możliwość zrobić to odwrotnie ? Tj. żeby atmega emulowała kartę CF.
    O co mi chodzi ? chciałbym zamknąć w palmtopie (wiekowym h3630) kartę MMC/SD - ale mam tylko i wyłącznie pcmcia/CF.
    Arutim
    Level 20  
    Witaj,
    tak wiem iż są adaptery - nie mniej jednak wolałbym coś zrobić "własnymi" siłami, dlaczego ?bo ma być to bardzo małe - na tyle małe iż ma się zmieścić w palmtopie - a CF mam w "pleckach" z których nie chcę korzystać [palmtop wtedy jest gruby] a do tego lubie diy tylko że z tym to już brak mi koncepcji [walczyłem 3 dni z wbudowanym w palma SPI]