Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Passat b5 98 centralny po zmianie

yarecky3 28 Cze 2006 02:47 13335 24
  • #1 28 Cze 2006 02:47
    yarecky3
    Poziom 15  

Witam.
    Mam passata z 98 roku, Zachcialo mi sie zmiany drzwi tylnych na takie z szybami elektrycznymi.
    Ale...
    Oczywiscie nie moglo to przejsc bez problemow.
    Juz wiem ze rocznik 99 (bo taki rocznik mam na szybach nowych drzwi) mialy komunikacje centralnego zamka po can a w 98 jeszcze bylo analogowo.
    Moje pytanie: jak to zrobic by dzialal centralny.
    Jak narazie podlaczylem elektryczne szyby i czasami dzialaja a czasami nie. Dziwne to jest bo nie wiem kiedy przestana dzialac. Ostatnio wiozlem kogos z tylu i ten ktos otworzyl na chwile okno. Ale to nie byla chwila. W koncu odlaczylem wtyczke do drzwi i podlaczylem ja ponownie. Efekt - zamknalem okno.
    Jak wiecie jak sobie z tym poradzic to tez poprosze o wskazowke.
    Ale najbardziej zalezy mi na centralnym.
    Vag pokazuje ze jest problem z mechanizmem, ale to napewno wina polaczenia kostki analogowej do can.
    Czy jest opcja by nie zmieniac calego srodka drzwi? Bo wyjechalem daleko i juz nie mam tamtych starych drzwi.
    Pozdrawiam

0 24
  • #2 28 Cze 2006 08:41
    Remik71
    Poziom 24  

W passacie 98 jest już niebeskie podświetlanie, także tu analogu już nie ma. Podaj nr modułu komfort, czy wogóle moduł "widzi" sterowniki tylnych drzwi?
    I jeszcze jedna istotna rzecz-Twój moduł jest zakodowany na dwoje drzwi i należy zmienić w nim kodowanie na 4. Póki tego nie zrobisz, nic nie ruszy.
    Normalne jest, że chwilę po włączeniu zasilania szybę da się zamknąć lub otworzyć. Jest to tylko sterowanie awaryjne.

0
  • #3 28 Cze 2006 14:55
    yarecky3
    Poziom 15  

w takim razie jak przeprogreamowac te drzwi? jak to sie robi? Mam vaga i złącze diagnostyczne ale jak dotoa tylko zczytywalem bledy i je kasowalem.
    pozdrawiam

0
  • #4 28 Cze 2006 16:08
    Remik71
    Poziom 24  

Zrobisz to bez problemu poprzez opcję Recode. Podaj jakie masz aktualnie kodowanie. Jak wejdziesz w komfort, to po lewej, w drugim okienku od góry wyświetlane jest aktualne kodowanie: Software Coding (w VAG-Com).
    Podaj też numer komfortu (Control Module Part Number: ) - pierwsze okienko u góry na lewo.

0
  • #5 08 Lip 2006 23:09
    yarecky3
    Poziom 15  

WItam
    Odnosnie kodowania to:
    modul: J0959799F 0A Zentral-SG komf 0001
    kodowanie: 257
    wsc warsztatu: 5311

Recode prawdopodobnie potrzebuje pełnej komunikacji - syngnal synchronizacji w zlaczu rs232. Ja jeszcze mam przejsciowke usb na rs a to zrywa komunikacje co chwile.
    ale nie ma tego zlego. Jak wroce z wakacji kupuje adapter pcmcia i bedzie gralo.
    Pytanie tylko teraz jak sie do tego brac. Czy spodziewac sie jakis problemów, czy to raczej prosty zabieg.
    Oczywiscie potrzebna jest wiedza na co poszczegolne wartosci zmieniac,
    pozdrawiam dj

Czy ktos moze napisac cos o kodowaniu w ogole? np VAG i silnik.... kodowanie 0001, 0002 do czego to sluzy?

0
  • #6 23 Lip 2006 23:04
    yarecky3
    Poziom 15  

Moze ktos podpowiedziec jakie kodowanie zastosowac po wymianie drzwi na elektrycznie sterowane?
    pozdrawiam

0
  • #7 04 Gru 2006 20:14
    ninja2
    Poziom 15  

Zmiana kodowania to sciema, nie ma to w ogole zwiazku z iloscia dzwi. Magistrala analogowa sluzy tylko do diagnozowania sterownika dzwi. Oczywiscie trzeba zaznaczyc ze sa 4 sterowniki (dzwi) a nie 2. Mam golfa III 96/97 i sie bawilem ze sterownikiem w dzwiach kierowcy. Tam przewodzikow jest sporo. Jeden do przelacznika twierania, jeden do masy dzwi, stacyjka, K-line itd. Musisz sam eksperymentalnie dowiedziec sie ktore kabelki sa od czego. Mam gdziej pisana cala kostke od sterownika jak znajde to ci podesle. Oczywiście to, że blokowały ci sie szyby po 10 minutach oznacza ze zle podlaczyles kabelki od stacyjki. Wazne sa tylko kabelki:

Zasilanie
    Masa
    Przełącznik otwierania i zamykania
    Otwarcie dzwi - od razu blokuje sterownik
    Stacyjka - odblokowuje sterownik
    Zamykanie okna - przewod zamykania centralnego zamka (domykanie po przekreceniu kluczyka w dzwiach kierowcy)
    Otwieranie okna - przewod otwierania centralnego zamka (analogicznie)

Mozesz je smiało podlaczac do masy oraz do +12V i sprawdzać, niestety troche recznej roboty. Reszte kabelkow mozna sobie darowac, nawet nie jest konieczne informowanie sterownika ze sa 4 szyby elektryczne a nie 2
    Sam wstawialem tylnie szyby w audi i chodzą swietnie

0
  • #8 07 Gru 2006 02:31
    ninja2
    Poziom 15  

Male sprostowanie do poprzedniej wypowiedzi:

Kodowanie:

Zamek centralny, elektrycznie sterowane przednie szyby
    Otwarcie tylko drzwi kierowcy 00256
    Otwarcie wszystkich drzwi 00257

Zamek centralny, elektrycznie sterowane przednie szyby, pamięć
    Otwarcie tylko drzwi kierowcy 00258
    Otwarcie wszystkich drzwi 00259

Zamek centralny, elektrycznie sterowane wszystkie szyby
    Otwarcie tylko drzwi kierowcy 04096
    Otwarcie wszystkich drzwi 04097

Zamek centralny, elektrycznie sterowane wszystkie szyby, pamięć
    Otwarcie tylko drzwi kierowcy 04098
    Otwarcie wszystkich drzwi 04099

Dla dociekliwych jescze kilka opcji w ustawieniach modułu komfortu.
    nie pasuje do wszystkich modeli (zgubilem gdzies spis)

Funkcja 46 – system komfortu
    Funkcja 10 – dopasowanie
    Kanał xx

03 - Automatyczne blokowanie drzwi po przekroczeniu przez samochód prędkości 15 km/h. wł=1wył=0
    04 - Automatyczne odblokowanie zamków po wyłączeniu zapłonu. wł=1wył=0
    05 - Odłączenie czujników ochrony wnętrza po dwukrotnym naciśnięciu przycisku blokady drzwi. wł=1wył=0
    06 - Potwierdzenie sygnałem dźwiękowym podczas odblokowywania drzwi wł=1wył=0
    07 - Potwierdzenie sygnałem dźwiękowym podczas blokowania drzwi wł=1wył=0
    08 - Potwierdzenie kierunkowskazami podczas odblokowywania drzwi. wł=1wył=0
    09 - Potwierdzenie kierunkowskazami podczas blokowania drzwi wł=1wył=0
    10 - Programowanie sygnału dźwiękowego alarmu zgodnymi z przepisami danego kraju 1=pozostała Europa2=Niemcy3= Anglia

-1
  • #9 07 Gru 2006 03:37
    yarecky3
    Poziom 15  

super dzieki za zainteresowanie tematem.
    Moj problem w tej chwili (nadal) to poprawne podlaczenie drzwi do instalacji w samochodzie. A szczerze mowiac nie mam czasu zeby sie tym zajac. A jak mam to pogoda tu (irlandia) jest do bani bo leje jak z cebra.
    Pisales cos o kabelkomanii.
    w instalacji samochodu , tzn pozostalosc po drzwiach bez el szyb ma jeden przewod wiecej niz instalacja drzwi (albo na odwrot). mam gdzies rozpiske stanu rzeczywistego, a do tego kolory ni jak nie maja nawet najmniejszych podobienstw. np w drzwiach mam kupe kabelkow na bazie pomaranczowego ( pom-brazowy i pom- zielony jak sie nie myle plus kilka innych) a w samochodzie brak podobnych. W sumie teraz podlaczonesa tylko glosniki, plus i minus. Szyby dzialaja przez jakis czas po otwarciu samochodu. Jak przestaja dzialac to musze uzbroic alarm i go rozbroic aby dalej dzialaly. Alarm jest fabryczny i dodatkowy, sterowany pilotem. Oczywiscie pisze tylko o tylnych drzwiach z elektrycznymi szybami. Przednie dzialaja bez zarzutu, do tego z przelacznikiem na 4 drzwi.
    A aby zmienic kodowanie na 4096 musze najpierw dobrze podlaczyc drzwi bo sterownik ich nie wykrywa i dlatego nie chce sie przeprogramowac.
    To co moge powiedziec to to, ze auto jest ze stycznia 98 a drzwi sa z rocznika 99 (szyba).
    mam w pdf wszystkie schematy polaczen drzwi rocznikow 97 do 2000 zgrane z etki, ale jak wspomnialem nie mam czasu i checi.
    Ale Twoje zainteresowanie przyjacielu obudzilo we mniechec zrobienia tego wiec w najblizszych dniach sproboje sie tym zajac.
    dam znac jakie beda rezultaty.
    Pozdrawiam DJ

0
  • #10 07 Gru 2006 10:19
    Remik71
    Poziom 24  

Twój problem leży właśnie w tych pomarańczowych kabelkach. Ze starych drzwi wychodził też do kostki w słupku przewód z sygnałem masy z włącznika otwarcia zamka - tego kabelka już we wtyczce nowych drzwi nie ma. W kostce w słupkach tylnich odepnij ten przewód. Linie CAN-a (pom-brazowy i pom- zielony) wepnij zgodnie z kolorami pod kostki w przednich słupkach. Po tym zabiegu moduł comfortu powinien "widzieć" sterowniki tylnich drzwi.
    Potem Recode i ustaw na 4097.

Dodano po 6 [minuty]:

ninja2 napisał:
    Zmiana kodowania to sciema, nie ma to w ogole zwiazku z iloscia dzwi. Magistrala analogowa sluzy tylko do diagnozowania sterownika dzwi. Oczywiscie trzeba zaznaczyc ze sa 4 sterowniki (dzwi) a nie 2. Mam golfa III 96/97 i sie bawilem ze sterownikiem w dzwiach kierowcy. Tam przewodzikow jest sporo. Jeden do przelacznika twierania, jeden do masy dzwi, stacyjka, K-line itd. Musisz sam eksperymentalnie dowiedziec sie ktore kabelki sa od czego. Mam gdziej pisana cala kostke od sterownika jak znajde to ci podesle. Oczywiście to, że blokowały ci sie szyby po 10 minutach oznacza ze zle podlaczyles kabelki od stacyjki. Wazne sa tylko kabelki:

Zasilanie
    Masa
    Przełącznik otwierania i zamykania
    Otwarcie dzwi - od razu blokuje sterownik
    Stacyjka - odblokowuje sterownik
    Zamykanie okna - przewod zamykania centralnego zamka (domykanie po przekreceniu kluczyka w dzwiach kierowcy)
    Otwieranie okna - przewod otwierania centralnego zamka (analogicznie)

Mozesz je smiało podlaczac do masy oraz do +12V i sprawdzać, niestety troche recznej roboty. Reszte kabelkow mozna sobie darowac, nawet nie jest konieczne informowanie sterownika ze sa 4 szyby elektryczne a nie 2
    Sam wstawialem tylnie szyby w audi i chodzą swietnie

Kodowanie to nie ściema!

0
  • #11 07 Gru 2006 11:02
    yarecky3
    Poziom 15  

dzieki ponowne
    Remik moze jest za wczesnie ale nie lapie troszeczke tego co naisales.

Code:
     Linie CAN-a (pom-brazowy i pom- zielony) wepnij zgodnie z kolorami pod kostki w przednich słupkach. 

Pewnie jak spojrze na kostki w przednich drzwiach to zrozumiem :)

moze napisze jaki jest stan faktyczny przewodow i to rozjasni sprawe.
    A wiec w wiazce w samochodzie (wtyczka 8 pinow) mam 7 przewodów.
    1. brazowy (masa)
    2. brazowo-bialy (+6V)
    3. czarny
    4. czarno-zolty
    5. czarno-niebieski
    6. czarno-zielony
    7. czerwono-czarny (+12V)

problem zaczyna sie po drugiej stronie wtyczki.
    I tak wtyczka drzwi (rowniez 8 pinow) - 6 przewodów:
    1. brazowy (masa)
    2. Czerwono-bialy (jak podlacze 1+2 z drzwi odpowiednio z 1+7 z samochodu dzialaja szyby ale tylko do pewnego momentu)
    3. czerwono-czarny
    4. czerwono-zolty
    5. pomaranczowo-brazowy
    6. pomaranczowo-zielony

Remik jak moglbys sie do tego odniesc bede wdzieczny.

Dzisiaj jade do dublina wiec nie bede mial mozliwosci pogrzebac ale jutro z ranca czy deszcz czy slota rozbiore te drzwi i powalcze.
    Do tego czasu byl bym wdzieczny za wsparcie teoretyczne.
    Pozdro

0
  • #12 07 Gru 2006 21:03
    ninja2
    Poziom 15  

Kolego Remik, sprostowałem swoja wypowiedź nastepnym postem, kodowanie to tylko informacja o opcji, nie jest to konieczne do działania szyb, ale niezbedne do prawidłowej diagnozy.

0
  • #13 12 Gru 2006 10:20
    yarecky3
    Poziom 15  

A wiec panowie i panie.
    w koncu wzialem sie za te nieszczesne drzwi i sa rezultaty.
    musialem niesterty doprowadzic do tylnych drzwi dwie linie can, bo tam ich nie bylo. podpialem sie do wiazki przy przednich drzwiach.
    Do tego w tych nowych drzwiach mialem 3 przewody, na ktorych powinnop byc dodatnie napiecie zasilania, w tym jeden gruby, bialo czerwony. A w wiazce samochodu mialem tylko 2 - czarno czerwony i brazowo bialy. plus 5 innych juz niepotrzebnych :).
    co do zasilania to do tego grubego (przypuszczam, ze to jakis glowny pradowy...) doprowadzilem napiecie z jednego z tych cienszych (mostek na dwa piny do kostki w drzwiach).
    I mam takie rezultaty, że:
    1. okna chodza bez problemu.
    2. centralny zamyka sie i otwiera za pomoca przycisku w drzwiach kierowcy.
    2a. za pomoca pilota moge centralny tylko otworzyc, przy zamykaniu przod sie blokuje a tyl nie. W prawdzie tyl probuje ale tak jakby mu pradu brakowalo. Wiec teraz zamykanie samochodu odbywa sie za pomoca przycisku w drzwiach + pilot.
    co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy?
    czy ten 3 przewod (gruby) powinien byc podlaczony do lepszego zrodla pradu?
    Doadm jeszcze, ze nie zmienialem kodowania, zrobie to dzisiaj.
    pozdrawiam DJ

0
  • #14 12 Gru 2006 12:15
    Remik71
    Poziom 24  

Nie mam aktualnie dostępu do swojego kompa, więc nie mogę Ci podać gotowego rozwiązania.
    Jednak wydaję się mi, że powinieneś zrobić tak:
    Zostały trzy przewody
    1. Czerwono-bialy (gruby) tu koniecznie podłącz +12V z tego grubego prądowego kabla z kostki ze słupka
    Pozostają jeszcze dwa, z czego jeden z nich musi prawdopodobnie podawać +12 po stacyjce)
    3. czerwono-czarny
    4. czerwono-żólty
    Nic nie mostkuj we wtyczkach.
    Czy nie możesz na zasadzie analogi do drzwi przednich odnaleźć znaczenia kabli nr 3 lub 4, ewentualnie dociągnąć tych kabli do tylnich drzwi?
    Zmień to kodowanie i usuń błedy z komfortu.

0
  • #15 12 Gru 2006 12:35
    yarecky3
    Poziom 15  

tu jest wlasnie problem Remi.
    W slupku w samochodzie nie mam tego grubego czerwono-bialego. jest on w drzwiach tylnych. W sumie w przednich tez.
    opis kostek z drzwi przednich od strony pasazera.
    kostka od strony samochodu:
    1. czerwono-niebieski
    2. zolty (can)
    3. czarny (can)
    4. Czerwono-bialy
    5. brazowy
    6. -
    7. Czerwono-czarny
    8. -

wtyczka w drzwiach przednich:
    1. Czerwono-zolty
    2. pomaranczowo-zielony
    3. pomaranczowo-brazowy
    4. czerwono-bialy
    5. brazowy
    6. -
    7. czerwono-czarny
    8. -

jesli chodzi o drzwi tylne to kostka od drzwi:
    1. czerwono-zolty
    2. Czerwono-bialy (gruby)
    3. -
    4. czerwono-czarny
    5. pomaranczowo-ziel (do drzwi przednich)
    6. pomaranczowo-brazowy (do drzwi przednich)
    7. -
    8. brazowy

a w slupku mam przewody o kolorach:
    - brazowy
    - brazowo-bialy
    - niebiesko-czarny
    - czerwono-czarny
    - zielono-czarny
    - zolto-czarny
    - czarny

niestety nie wiem w ktorych miejscach wtyczki powinny byc.

oczywisciw mowie o stronie pasazera. z tego co pamietam to po stronie kierowcy bylo analogicznie.
    pozdrawiam Dj

0
  • #16 12 Gru 2006 13:48
    Remik71
    Poziom 24  

A więc tak miernik w rękę i:
    w slupku tylnich drzwi sprawdź czy czerwono-czarny to jest to samo co dochodzi do obu przenich drzwi również czerwono-czarny, jeśli tak to z tym kablem masz już spokój.
    Czerwono-bialy (gruby z drzwi) możesz dociągnąć do przednich słupków, ale to może nie być konieczne, sprawdź czy we wtyczce w tylnim słupku masz jakiś gruby kabel z +12 na stałe i jeśli tak, to tam dołącz ten czerwono-bialy.
    Końcowo czerwono- żółty ja podpiąłbym do czerwono - żółtego do drzwi przednich kierowcy.
    Prawe tylne podłącz analogicznie, musi wszystko chodzić.
    Pozdr.

0
  • #17 14 Gru 2006 02:57
    yarecky3
    Poziom 15  

jednym slowem najlepiej calkowicie podpiac sie pod drzwi przednie.
    zaopatrzylem sie juz w odpowiednia ilosc przewodow i jutro do roboty.
    Na ten stan jaki jest po pracach nie moge przeprogramowac sterownika, mimo ze oprocz zamykania z pilota wszystko dziala, lacznie ze sterowaniem 4 szybami z drzwi kierowcy.
    ale mimo to jutro zabieram sie do poprawki.
    Pozdro DJ

0
  • #19 23 Kwi 2007 22:49
    kbys
    Poziom 14  

szukam schematu szyb elektrycznych przednich passat b5 i centralny zamek passat b5 prosze o pomoc

0
  • #20 24 Kwi 2007 15:06
    yarecky3
    Poziom 15  

troche mnie tu nie bylo... i tak...
    ninja2 - zadzialalo ale.... w module komfortu nadal wyskakuja bledy sterownikow tylnych drzwi, dlatego nie moge przeprogramowac modulu na cztery drzwi, kodowanie jest nadal na 2 drzwi. Ale mimo kodowania wszystko dziala w 100% lacznie z zamykaniem i otwieraniem pilotem.

Kbys - podaj rocznik i czy ma modul komfortu czy tylko central.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #21 24 Kwi 2007 21:55
    Remik71
    Poziom 24  

yarecky3, to coś mi się chyba udało Ci pomóc. A Ty nadal na obczyźnie?

0
  • #22 25 Kwi 2007 23:41
    yarecky3
    Poziom 15  

remi... owszem twoje rady byly na wage zlota, w sumie nie dopelnilem obowiazkow ale zaraz to naprawie,,,
    a co do obczyzny to tak, nadal :) i jakos sie nie zapowiada na zmiane.:)
    a do tego zawirusowalem go na 140 kucy,,, jest super
    pozdrawiam DJ

0
  • #23 26 Kwi 2007 07:53
    Remik71
    Poziom 24  

Dobry wirus to frajda. Tez ostatnio takiego paska robilem (110@140). Swoim golfem IV jezdze z wirusem juz ponad rok i jestem bardzo zadowolony.
    Pozdrawiam

0
  • #24 28 Kwi 2007 23:23
    kbys
    Poziom 14  

yarecky3 napisał:
    troche mnie tu nie bylo... i tak...
    ninja2 - zadzialalo ale.... w module komfortu nadal wyskakuja bledy sterownikow tylnych drzwi, dlatego nie moge przeprogramowac modulu na cztery drzwi, kodowanie jest nadal na 2 drzwi. Ale mimo kodowania wszystko dziala w 100% lacznie z zamykaniem i otwieraniem pilotem.

Kbys - podaj rocznik i czy ma modul komfortu czy tylko central.
    pozdrawiam
    to nie moj passat i nie znam rocznika ale ma moduł komfortu pod nogami kierowcy w podłodze w takiej czarnej puszcze i wszystko odbywa sie komunikacją przewodami czarnym i zółtym prosz o schemat centralnego zamka i poduszek powietrznych jak ktos ma i sie podzieli a prawdopodobnie jest to koncówka passatow b5 przed liftingiem

0
  • #25 29 Cze 2010 20:59
    maciej477
    Poziom 10  

Ja mam taki problem:
    Kupiłem auto i po otwarciu pilotem auta ( B5 Fl kombi 2001, 4 el szyby) otwierają się wszystkie zamki drzwi oprócz tylnych za kierowcą). Muszę od srodka pociągnać klamkę aby je otworzyć. Po zamknięciu pilotem zamykają się też wszystkie zamki drzwi oprócz tylnych za kierowcą. ( chyba ze ich nie otworzę od srodka to cały czas są zamknięte.)

Mam też taki problem ze nie mam chyba włączonego alarmu. Czy może ktos go wyłączył przez ten problem z drzwiami??

Czy mogę właczyć jakos ten alarm i naprawić ten centralny aby otwierał wszystkie drzwi?? Posiadam vaga ale jeszcze go nie podłaczyłem pod komputer...

1
  Szukaj w 5mln produktów