Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar pojemności kondensatora

zebro84 30 Cze 2006 20:08 11189 3
  • #1 30 Cze 2006 20:08
    zebro84
    Poziom 14  

Ostatnio zaciekawiła mnie jedna sprawa. Jak zmierzyc pojemnośc kondensatora przy pomocy zwykłego miernika ( napiecie, nateżenie, opór ). Niby to sie wydaje proste.. zmierzyć prąd ładowania przy określonym napięciu w określonym czasie.... lecz prad w czasie ladowania sie zmienia i potrzeba by układać jakąs funkce zapewne logarytmiczna.

Pytanie brzmi.

Czy jest możliwe zmierzyć pojemność kondensatora mając tylko prosty miernik?

1 3
  • #2 30 Cze 2006 21:00
    joseph-auto
    Poziom 18  

Nie jest to proste, nawet profesjonalne mierniki zawodzą, zwłaszcza przy elektrolitach.
    Generalnie (przy prostym mierniku) można sprawdzić czy nie posiada zwarcia, lub upływności.
    Reszta nie jest miarodajna, może czas ładowania przy elektrolitach, ale nie polecam.
    Natomiast mam gdzieś układ prostego testera kondensatorów, według mnie gra warta świeczki.
    Mogę go podesłać jak znajdę.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 01 Lip 2006 11:13
    zebro84
    Poziom 14  

Byłbym wdzięczny za ten układ.

0
  • #4 01 Lip 2006 11:34
    jony
    Specjalista elektronik

Można zmierzyć wartość kondensator za pomocą prostego miernika potrzeba do tego transformatora rezystora i kondensatora.
    Łączymy kondensator szeregowo z rezystorem. Np. R=10k C=X
    I podłączamy pod transformator i mierzymy napięcie na rezystorze( oczywiście nastawiony na pomiar napięcia zmiennego). Ur=4.8V teraz mierzymy napięcie na kondensatorze Uc=16.2V. Teraz dzielimy Ur/R=I, I=4.8V/10k=480uA teraz obliczamy reaktancje kondensatora Xc=Uc/I=16.2/480uA=33K i teraz ze wzoru na Xc obliczamy C.
    C=0.16/50*Xc=0.16/1.68M=94nF i zgadza się bo na kondensatorze jest napisane że ma pojemność 100nF. Lub obliczyc ze wzoru
    C[uF]=3.18*Ic/Uc
    Dla prądu zmierzonego w [mA] i napięcia w [V]
    Metoda ta nie jest najlepsza bo nie pozwala mierzyć bardzo małych pojemności no chyba zę damy R=1M lub więcej. Tak samo nie wolno mierzyć pojemności kondensatorów elektrolitycznych, chyba że weźmiemy dwa kondensatory elektrolityczne i połączysz je minusami.

1