Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic Tx-25G1C Rozwala STR-a przy Próbie włożenia anteny

30 Cze 2006 22:42 1599 10
  • Poziom 18  
    Trafił do mnie od kolegi który próbował go naprawić.
    Podmienił STR 54041 i elo sieciowe i telewizor mu piszczał.
    Była padnięta dioda R2kY
    Przy podniesionej diodzie włączył telewizor który ruszył na ekranie pojawiły się mrówki i szybko włożył antenę.
    W czasie gdy ją włożył rozwaliło str-a dwa tranzystory 2SD965/r i rezystor 4,7ohm
    Myślałem że to przypadek.
    Kupił STR-a tranzystory i przywiózł mi na serwis bo nie chciał się włączyć.
    Założyłem rezystor posprawdzałem inne rezystory i diody wymieniłem elo 10 mikro .
    Włączyłem telewizor ruszył , śnieg na obrazie pomiar napięcia systemowego 160V
    Wyłączyłem go załączyłem go pochodził trochę i gdy włożyłem antenę i włączyłem z pilota znów STR dwa tranzystory i rezystor 5,6 ohm

Nie wiem jakie to chassis może Alpha-2 coś jakby podobne.
    Po drugim odpale sprawdziłem czy nie ma zwarcia między pierwotną i wtórną-nie było.
    Wylutowałem transformator i sprawdzałem podając 250V z autotransformatora na nóżki między pierwotną a wtórną przez bezpiecznik czy nie nastąpi zwarcie ale nic takiego nie było , to samo trafko stanby i kondensator 2,2nF i transoptor

Nie wiem co dalej może powodować taki efekt.
  • Poziom 15  
    Czy gniazdo antenowe jest bezpośrednio połączone z masą głowicy ,czy może jest tam dodatkowy filtr separujący( kondensatorki) który uszkadzał się po wyładowaniu atmosferycznym, proszę sprawdzić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Jest tam normalna głowica na szynie panasonika i nie ma żadnych filtrów
    Np jak w otake.
  • Specjalista AGD
    witam a nie ma tam być str58041 chociasz 54 też powinien tam działać uszkodzenie trochę dziwne ale sprawdził bym czy nie są wszystkie nowe układy jednej serii bo może wadliwa seria następnie poszukał bym jakiegoś starego z demotarzu i sprawdził obraz na eurozłączu czy też czinczach
    antena jest uziemiana czy nie??sprawdził bym też kondensatory miedzy masą gorącą a zimną
  • Poziom 18  
    Witam
    Kupiłem dzisiaj nowego STR-a tranzystory i rezystor.
    Zamontowałem nowy transoptor i kondensator 2,2nF sprzęgający masy.Telewizor uruchomił się.
    Pomiar napięcia systemowego 158V. Napięcie między masą głowicy a masą anteny wynosi 82V.
    W innym panasonicu Zmierzone 52V.
    Przy podłączeniu przez transformator separujący Napięcie między masą Głowicy i anteny 0V . I telewizor Działa obraz na ekranie.

Niewiem co dalej Aż się Boję włożyć Bezpośrednio anteny Bez separacji.
    Jak ochronić STR-a przed taką próbą.
  • Poziom 43  
    Wymień diody w mostku. Sprawdż czy uzwojenie synchronizujące na trafopowielaczu nie ma zwarcia do rdzenia. Różnica potencjałów gniazdo - antena rzecz normalna, ale z takim efektem się nie spotkałem. Może jeszcze raz się przyjżyj dokładnie płycie. Może kolega przy naprawie coś przez przypadek zrobił. Może radiator od STRa gdzieś miesza.
  • Spec od TV
    miałem taki przypadek, do dzisiaj nie wiem co było przyczyną, zlikwidowałem rezystor i kondensator między "gorącą" a "zimną" masą, dopiero wtedy tv zaczął pracować "normalnie", podstawiłem wszystko!!! w przetwornicy (a prowadziłem wtedy autoryzowany serwis Daewoo, więc miałem dostęp do wszystkich podzespołów fabrycznych), może pojemności czy rezystancje między ścieszkami? (wtrórną a pierwotną) nie wiem (nie była to usterka fabryczna bo tv pracował wcześniej przez ponad trzy lata), wiem jedno: tv działa do dzisiaj (ok.5 lat) u moich teściów,(tv Daewoo na chassis cp375- wiem to inny tv ale problem podobny, nie STR, a
    STRS, ale zasada działania podobna i uszkodzenie podobne), pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Jeśli chcesz odseparować antenę to proponuje ZAF-a z Heliosa.
    Jeśli masz problem z separacją to będzie najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź kondensator pomiędzy masą "gorącą" a "zimną"
    Powodzenia
  • Poziom 18  
    Udało mi się go naprawić.
    Posprawdzałem wszystkie kondensatory i znalazłem dwa podejrzane
    jeden 330nf miał ok 2mikro i rezystancje ok 5kom.
    Wymieniłem jeszcze 10 nF w zasilaczu i 2,2 nf sprzęgający masy i transoptor , wymyłem płytę pod zasilaczem.
    Telewizor ruszył i nie wybijał.
    I wtedy klient mnie wnerwił poinformował że za naprawę może mi daĆ na pół litra.
    A same części tyle kosztowały ( tylko u mnie) nie licząc casu poświęconego
    Musiałem wszystko rozebrać
  • Poziom 28  
    Zapytaj klienta czy ma aktualne badania psychiatryczne. Zapytaj, też ile jego wenus płaci fryzjerowi.
    p-m $$
  • Poziom 18  
    witam

Zakańczam temat

W późniejszym czasie żona klienta wybłagała żebym go jednak naprawił.
    Powiedziała że musi to tak załatwić aby mąż nie wiedział.