logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

HTML tabela – jak wyśrodkować za pomocą CSS zamiast zdeprecjonowanego align?

Michał__21 05 Lip 2006 11:42 7584 6
REKLAMA
  • #1 2792593
    Michał__21
    Poziom 15  
    Posty: 226
    Witam, mam nastepujący problem:

    Mamy fragment kodu HTML

    <table align="center"

    czyli wyrównanie tabeli do środka. Problem polega na tym iż atrybut align ma status Deprecated (zdeprecjonowane). W jaki sposob za pomocą styli CSS wykonać wyrównanie tabeli do środka?
  • REKLAMA
  • #2 2792693
    tomi140
    Poziom 14  
    Posty: 49
    Pomógł: 8
    Ocena: 14
    <style type="text/css">
    .tabela {text-align: center;}
    </style>

    A w tabeli:
    <table class="tabeta" ......... >
  • REKLAMA
  • #3 2792696
    ostry_18
    Poziom 24  
    Posty: 824
    Pomógł: 64
    Ocena: 35
    chcesz wyrownac tabele do srodka, czy tekst w niej?

    bo jeśli tabele, to ja robie tak:
    tworze sobie tabele (width:100%), z trzema kolumnami, boczne po około 10%, środkowa np 750px i wysrodkowaie w srodku. i dopiero w środku wstawiam strone.

    p.s. brawo, ze chcesz dawac poprawne znaczniki. jak widze font'y i <center> to mnie szlag bierze:D
  • REKLAMA
  • #4 2792977
    Michał__21
    Poziom 15  
    Posty: 226
    tomi140 napisał:
    <style type="text/css">
    .tabela {text-align: center;}
    </style>

    A w tabeli:
    <table class="tabeta" ......... >


    Niestety u mnie to nie działa, juz tak próbowałem. Może znajdziecie jakiś błąd...

    STRONKA

    <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
    <html>
    <head>
    <meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
    <meta http-equiv="Content-Language" content="pl" />
    <link rel="stylesheet" href="files/style.css" type="text/css" />
    </head>

    <body>

    <table class="t" width="755" cellpadding="0" cellspacing="0">
    <tr>
    <td>
    <br />
    <br />
    </td>
    </tr>
    </table>

    </body>
    </html>

    ZEWNĘTRZNY PLIK CSS

    body {
    margin-top: 0;
    background-image: url(tlo.jpg);

    }

    .t {
    background-image: url(tlo1.jpg);
    text-align: center;
    }

    co dziwne tlo mi sie w tabeli pokazuje, a wyrownanie dziala na tekst w tabeli a nie na tabele, bo o wyrownanie tabeli mi chodzi.

    Dodano po 10 [minuty]:

    Aha i nie moge jeszcze ustawiać border dla tabeli za pomoca CSS...
  • REKLAMA
  • #5 2793031
    ostry_18
    Poziom 24  
    Posty: 824
    Pomógł: 64
    Ocena: 35
    Cytat:
    bo o wyrownanie tabeli mi chodzi.


    probowales mojej metody?

    w IE dziala <body style="text-align:center"> i wtedy tabela bedzie na srodku. w firefoxie bedzie jednak wysrodkowana do leewej, nawet przy takim ustawieniu.



    Cytat:

    Aha i nie moge jeszcze ustawiać border dla tabeli za pomoca CSS...


    a dobrze ustawiasz?
    
    border:this solid black;
  • #6 2793044
    Michał__21
    Poziom 15  
    Posty: 226
    OK zrobilem tak jak pisales... Najpierw tabela na 100% z wysrodkowaniem do srodka i potem dopiero stronka, to dziala, ale borer nie :-( Ustawiam w CSS border: 5px; (dla sprawdzenia) i nic...

    Dodano po 39 [sekundy]:

    a czy przy wiekszych rozdzielczosciach ten Twoj sposob sie nie rozsypie?
  • #7 2793071
    ostry_18
    Poziom 24  
    Posty: 824
    Pomógł: 64
    Ocena: 35
    mam 1024x76 i działa. przy wiekszych raczej też powinno.

    grubośc ustawia się za pomoca border-width. mozliwe ustawienia

    border-width - dla 4 krawędzie
    border-top /left/right/bottom-width - dla pojedynczej krawedzi.

    samo border ustawia kształt krawedzi. np waska, linia ciągla, kolor.

    polecam pajaczka 5nxg. tam jest swietny edytor css

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zastąpienia zdeprecjonowanego atrybutu HTML align="center" dla tabeli metodą wyśrodkowania za pomocą CSS. Proponowano użycie klasy CSS z właściwością text-align: center;, jednak ta metoda wyśrodkowuje zawartość tabeli, a nie samą tabelę. Alternatywnie sugerowano ustawienie szerokości tabeli na 100% i podział na kolumny, aby wyśrodkować zawartość. Wskazano, że w przeglądarce Internet Explorer można użyć body { text-align: center; }, co działa na wyśrodkowanie tabeli, ale w Firefoxie tabela pozostaje wyrównana do lewej. Problem z wyśrodkowaniem samej tabeli można rozwiązać przez ustawienie marginesów automatycznych, np. margin: 0 auto; na elemencie tabeli. Dodatkowo poruszono kwestie stylizacji obramowania tabeli, gdzie poprawne jest użycie właściwości border-width zamiast samego border z wartością liczbową. Rekomendowano narzędzie Pajaczek 5nxg jako edytor CSS. Podsumowując, aby wyśrodkować tabelę bez użycia atrybutu align, należy stosować CSS z margin: 0 auto; i odpowiednią szerokością tabeli.
REKLAMA