Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorymetr - w jaki sposób można zrobić coś takiego?

29 Lip 2006 16:21 3372 7
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Mictronic napisał:
    Czy mogl by mi ktos powiedziec jak zrobic kolorymetr.myslalem nad matryca ccd ale nie zabardzo wiem jaka i jak obslogiwac wiec zwracam sie do was. Potrzebuje zeby pokazywalo jakie jest natezenie poszczegolnych barw swietla RGB. Jak w najprostrzy sposob zrobic taki kolorymetr??

Fotodioda i trzy filtry barwne. Ale największym problemem będzie kalibracja w warunkach domowych.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Mictronic napisał:
    ale skad takie filtry?

Na przyklad z allegro, filtry do fotografii czarno-białej. Albo kup farby do szkła i pomaluj szybki, ale kup szkło witrażowe, albo kup filtry do reflektorów oświetleniowych, albo plexi barwione albo tysiące innych pomysłów.
  • Poziom 29  
    Mictronic napisał:
    Dzieki ja nie mialem takich pomyslow masz Pomógł

Jest tylko jeden problem: fotoelementy zazwyczaj mają różną czułość dla różych barw. Spójrz na wykres; odpowiedz z fotodiody jest różna dla różnych barw, nawet jeśli natężenie jest takie samo, sygnał dla czerwonej barwy jest dwa razy silniejszy niż dla niebieskiej.
  • Poziom 29  
    Mictronic napisał:
    Dzieki za cenne informacje i za zainteresowanie tematem jak cos bys jeszcze mial to chetnie przeczytam :D

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

O znalazlem takie http://www.allegro.pl/item118104872_filtry_do_par_56_6_kolorow_najtaniej_w_polsce_.html
    czy takie beda dobre?

Wszystko zależy co chcesz zrobić. Jeśli tylko coś dla siebie to może i będą OK. Jeśli chcesz zastąpić fabryczne, gotowe urządzenie to na pewno nie. Zapewne kolorymetria jest unormowana i dobrze opisana; jeśli pomysł z fotodiodą (lub innym fotoelementem) i filtrami jest dobry, to filtry powinny mieć odpowiednią charakterystykę, przepuszczać odpowiednie długości fali. Nie wiesz jaką transmisję mają w/w filtry i zapewne nie masz jak tego zmierzyć. Trzeba wiedzieć co należy zmierzyć i w jaki sposób, a do tego trzeba się doedukować. Więcej Ci nie napiszę, bo się na tym nie znam, pozostaje internet. :-)