Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Routing i DNS. Konfiguracja tablic routingu. Serwer DNS.

02 Sie 2006 20:36 4578 4
  • Poziom 21  
    Witam
    Konfiguracja sieci w załączonym pliku.

Na każdym komputerze mam skonfigurowany routing między sieciami poleceniem
    route add 10.9.9.0 mask 255.255.255.0 192.168.1.3
    route add 10.112.0.0 mask 255.255.0.0 192.168.1.3
    oraz muszę wpisywać 3 serwery DNS.
    Na serwerze win2003 uruchomiona jest usługa active direktory nazwa domeny to firma.local

Moje pytania:
    Czy muszę na każdej stacji roboczym dopisywać statyczne tablice routingu, czy można to skonfigurować inaczej ??

Czy muszą występować aż 3 serwery DNS ( nie wystarczy jeden)

Jak zrobić aby serwer DNS na win2003 był głównym serwerem w domenie i przysyłał zapytania dalej.

Jak zrobić aby wpisany adres w przeglądarce np. Onet użytkownikowi wyświetlał się www.onet.pl

Pozdrawiam
    Jarek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Routing może być ustawiony tylko na routerze, który musi być dla każdego komputera domyślną bramą.

Wystarczy 1 serwer DNS.
    Domyślnie DNS wbudowany w Windows działa jako DNS-cache - czyli dokładnie tak jak chcesz aby działał. Wystarczy ustawić jego IP jako DNS dla komputerów.
  • Poziom 21  
    Na routerze 192.168.1.1 muszę dopisać statyczne trasy routingu i w tym momencie nie będę musiał dopisywać ich na każdej stacji roboczej – dobrze rozumiem ??

Z tym DNS to troszkę długa historia, Jeżeli chociaż jednego mi zabraknie to coś nie działa.
    Jeżeli nie mam 10.9.9.8 to nie mogę się dostać do sieci intranet, jeżeli brakuje 192.168.1.1 nie mam dostepu do Internetu. I jeszcze jedna sprawa jeżeli na piewszej pozycji znajduje się inny DNS niż 10.9.9.8 to dostęp do sieci intranet po nazwach nie działa.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Co do routingu to dobrze rozumiesz.

Jeśli uruchomisz DNS cache i ustawisz w nim aby korzystał z tych 3 serwerów DNS to wszystko będzie działać poprawnie.
  • Poziom 21  
    W zakładce serwera DNS - Forwardes, zaznaczyłem Enabled forwards i wpisałem serwery DNS. W tej chwili wystarczy wpisać adres serwera 2003 jako DNS.