logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

220V z gniazda siłowego Czy będzie potrzebne zabezpieczenie?

st4ek 07 Sie 2006 14:56 3234 5
REKLAMA
  • #1 2889263
    st4ek
    Poziom 11  
    Posty: 9
    witam czy mógłby ktoś mi powiedzieć w jaki sposób podłączyć gniazdko 220V z gniazda siłowego i czy potrzebne będzie jakieś zabezpieczenie ponieważ będzie do tego podłączone 3gniazdka.
    z góry dziękuje za odpowiedź!!
  • REKLAMA
  • #2 2889304
    25maciek
    Poziom 12  
    Posty: 96
    Ocena: 1
    Wykorzystaj jeden przewód z faz masz do wyboru trzy i masę w ten sposób będziesz miał dwa kabel o napięciu właśnie 220 lub 230 V.
  • REKLAMA
  • #3 2889344
    Wiebor
    Poziom 20  
    Posty: 326
    Pomógł: 56
    Ocena: 89
    Witam.
    Powinieneś zastosować bezpicznik o prądzie wyłączenia zależnym od obciążenia podłączonego do tych 3 gniazd (230 V), ale mniejszym niż zabezpieczenie na gnieździe siłowym. Dlatego, że w przypadku zwarcia lub przeciążenia na gnieżdzie 230V, zadziała właśnie to zabezpieczenie, ale nie pozbawi to 1 fazy na gnieżdzie siłowym - a tym samym przestałoby pracować urządzenie 3-fazowe.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #4 2889380
    st4ek
    Poziom 11  
    Posty: 9
    dziękuje za odpowiedzi---i jeszcze taka mała prośba--- schematycznie masa jak rozpoznać?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 2889411
    grzeskk
    Poziom 35  
    Posty: 2197
    Pomógł: 320
    Ocena: 729
    to nie jest masa tylko zero, a rozpoznaje się np. po niebieskiej izolacji, litrece N oraz w starszych gniazdach /wtykach były inne od faz - albo obrócony o 45 st. styk lub grubszy od pozostałych. Teraz grubszy jest styk od PE czyli ochronnego (żółto-zielony).
    A najlepiej wziąć do ręki woltomierz i zmierzyć napięcie.
  • #6 2992329
    hefid
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 15878
    Pomógł: 546
    Ocena: 6165
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
REKLAMA