Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel - czujnik temperatury

cadafi 30 Cze 2003 12:40 5305 3
  • #1 30 Cze 2003 12:40
    cadafi
    Poziom 11  

Problem polegał na sprawdzeniu czy moja Astra I jest przystosowana do wyświetlania temperatury zewnętrznej. Wyświetlacz mam typu TID czyli trzyczęsciowy, na prawym polu wyświetlał stale --,--°C. Ludzie różnie mówili, jak wyświetla to jest tylko uszkodzony/urwany, albo wyświetlacz w ogóle nie przystosowany i już.

Chodziłem koło tematu ze 3 miesiące, teraz już wiem :D . Należy wykonać co następuje:
    1. Zdobyć oryginalny czujnik temperatury i specjalną końcówkę do podłączenia wtyczki, którą najlepiej dobrać w sklepie. Podobno ten czujnik temperatury powinien mieć rezystancję w temperaturze 0°C około 15K. Można więc dobrać taki czujnik NTC (z pewnością taniej).
    2. Umocować czujnik od strony wewnętrznej po lewej stronie przedniego zderzaka patrząc od strony kierowcy (nawet powinno tam być fabrycznie przygotowane miejsce na czujnik, przykręcane na śrubkę).
    3. Przeciągnąć przewód 2 żyłowy zakończony odpowiednio wtyczką od czujnika do wyświetlacza. Ja wykorzystałem przejście linki otwierającej maskę samochodu. Z różnych względów (wilgoć, przebicia itp.) byłoby najlepiej poprowadzić te przewody w rurce „peszel” (taka giętka karbowana poniżej)h i odpowiednio uszczelnić końce.
    4. Wymontować wyświetlacz:
    - zdjąć gumową podkładkę przed wyświetlaczem – odsłoni to śrubki. Nie jest ona przyklejona tylko wciśnięta, wystarczy lekko podważyć z jednej strony płaskim śrubowkrętem;
    - wykręcić 2 środkowe śrubki z 4 przytrzymujących panel i wyświetlacz;
    - delikatnie wcisnąć 2 zapadnie (takie blaszki ;) płaskim śrubowkrętem) nad wyświetlaczem, jednocześnie ciągnąc wyświetlacz do siebie;
    - odłączyć gniazdko sygnałowe.
    5. Otworzyć osłonę wyświetlacza (2 plastikowe zapadnie z prawej i lewej strony).
    6. Wyjąć płytkę z elektroniką (5 plastikowych zatrzasków).
    7. Przylutować 2 przewody zakończone jakimś łączem np. od karty muzycznej do pinów 2 i 4 gniazda na płytce elektroniki wyświetlacza. Od strony elementów wystają one na około 5 mm (numeracja jest wewnątrz gniazda).
    8. Podłączyć wyświetlacz do gniazda i nasz czujnik do nowej wtyczki.
    9. Zamontować wyświetlacz na swoje miejsce i sprawdzić działanie. Następnie przykręcić i założyć gumową podkładkę.
    Usprawnienia:
    1. Można zamontować drugi czujnik wewnątrz kabiny (np. pod fotelem kierowcy ;)) i przełączać małym mikrowyłącznikiem (wciśnięty będzie pokazywał temperaturę wewnątrz)
    2. Można także wykonać kawałek elektroniki i przełączać będzie się samo.

strony źródłowe:
    opis łącza TID
    http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable1/opeldisp.htm
    opisy car audio
    http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/faq.htm

1 3
  • #2 30 Cze 2003 17:14
    Pschemek
    Poziom 23  

fajnie, więc w czym problem?
    jeżeli chciałeś sie pochwalić to do tego jest dział "usterki"- tylko najpierw wykasuj ceny bo jak ktoś bedzie czytał za 5 lat to sie :)

0
  • #3 30 Cze 2003 18:02
    cadafi
    Poziom 11  

Żadne tam chwalić... :D Męczyło mnie, że inni mają termometr, a mi się kreski świecą. Pytałem wszędzie w koło i nikt nic nie wiedział, mechanik się wziąć za to nie chciał "bo ja wiem dlaczego nie działa? itp.", a do ASO nie pójdę bo tam to mnie skasują za każdą pierdołe :evil: . Może ktoś skorzysta z doświadczenia.... Pozdr.

0
  • #4 30 Cze 2003 23:38
    djlj24
    Spec od car audio

Ja kiedyś to zrobiłem ale zapomniałem na stronę wrzucić. A można wstawić odpowiedni rezystor jak kogoś na serwisie drażnią kreski i mieć ulubioną "temperaturę".

1