Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

porady na temat podlaczenia suba i tweeterow na tyl

equalziom 28 Aug 2006 14:28 1145 11
    equalziom
    Level 10  
    Witam. Mam z przodu glosniki sredniotonowe- podlaczone normalnie pod radio jako przednie. Na tylnie kanaly mam malego suba oraz tweetery (na 2 filtrach)
    Tyl mam podlaczony w taki sposob: jeden kanal= sub+tweeter (z filtrem), drugi kanal- sam tweeter (z filtrem). Gra to przyzwoicie, na moje wymagania w zupelnosci wystarczajaco.
    Teraz pytanie: jak najlepiej to podlaczyc zebym na tweeterach mial stereo, a sub dzialal na 2 kanalach. Prostsze pytanie- jak to najlepiej podlaczyc zeby w ogole dobrze gralo. Dodam ze nie mam wzmacniacza i nie chce miec :)

Do dyspozycji mam: 3 filtry 2 drozne, 2 tweeteru, suba i dwa tylnie kanaly radiowe :)

Jakies sugestie?

Edit: jakies kombinacje z rezystorami przy podlaczeniu pod 2 kanaly suba dla wyrownania oporu?
    IrekKo
    Level 32  
    Podłączenie suba pod dwa kanały nic ci nie da (a nawet jest niemożliwe w twoim przypadku).
    Basy są w 95% monofoniczne.
    equalziom
    Level 10  
    tak wlasnie myslalem. za bardzo sie na tym nie znam, ale przy pradzie mozemy dawac diody, ktore sprawiaja ze prad idzie w jedna strone, czy przy podlaczaniu glosnikow wykorzystuje sie takie cos?- bo analogicznie mialbym wtedy stereo..?!?
    IrekKo
    Level 32  
    Przy prądzie stałym to i owszem, ale muzyka to prąd zmienny :)
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Jak już tak kombinujesz to podepnij te "tylne tweetery " pod przednie,a tego "suba" puść samego(nie da to zwiększenia basu ,ale będzie stereo na tylnych tweeterach)a swoją drogą po co ci same tweetery z tyłu?
    equalziom
    Level 10  
    naprawde fajne brzmienie jest w takim ulozeniu. probowalem juz je z przodu, ale duzo fajniej to gra jak jest z tylu, poza tym sa mniej meczace przy glosnym sluchaniu muzyki- z przodu sa za blisko glowy i po jakims czasie denerwujace jest takie cykanie

powalla: teraz mam stereo chyba na tweeterach bo sa na osobnych kanalach- tylko ze suba mam na jednym kanale i nie chce go przeciazac...
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A jak można zasilać z jednego kanału tweeter i subbas? No chyba, że wzmacniacz leci całym pasmem, a przy tweeterze i basie masz założone filtry.
    Rozsądne wydaje się rozwiązanie kolegi powalla.
    Ja zaproponuje coś takiego.
    Na przód zostaw głośniki, które masz. Tweetery poprzez filtry górnoprzepustowe lub chociaż kondensatory, podepnij pod tylne wyjścia z radia (według sztuki nagłaśniania to powinny one być z przodu - tam też je możesz dać, nawet podłączone pod tylne kanały) natomiast sub podłącz pod zmostkowany wzmacniacz (+ jednego kanału i - drugiego - powinno to być opisane na wzmacniaczu - oczywiście jeśli posiada taką możliwość). Na wzmacniaczu ustaw lowpass. Sygnał na wzmacniacz weź z czinczy lub jak nie masz w radiu takiego wyjścia, to z tylnych wyjść głośnikowych - podepnij się równolegle do tweeterów.
    Napisz co to masz za sprzęty,wklej zdjęcia wzmaka, to może coś jeszcze dopiszę.
    equalziom
    Level 10  
    hmm a bez wzmaka? :) jw pisalem nie mam i nie bede mial, dodam ze jeden nawet sprzedalem na allegro.
    widze ze chyba nic z takiego podlaczenia jakie chcialem miec, ale to co mam teraz chyba nie jest zle. na tweeterach mam z tego co mi sie wydaje stereo, a bas tez jest spoko choc wolalbym jakos na dwa kanaly ale z tego co piszecie nie bede mial stereofonicznego basu...
    tak czy inaczej dzieki i jak ktos ma jeszcze jakies pomysly to zapraszam :)
    Błażej
    To jeżeli nie masz wzmacniacza to podłączenie, które masz jest do opisania krótko: do du*y!!!Jest bardzo złe.
    Jak można puścić na głośnik subbasowy raz: całe pasmo, dwa: tak małą moc? Jedno i drugie nie ma sensu niestety. Podobnie jak wysokotonówki z tyłu. Bo one decydują o charakterze brzmienia i scenie muzycznej. A od kiedy to się siedzi tyłem do sceny??? Usiądź sobie w przyzwoicie nagłośnionym aucie, to usłyszysz różnice miedzy dźwiękiem, a tym co ty masz w aucie.
    wojtus87
    Level 21  
    equalziom wrote:
    po jakims czasie denerwujace jest takie cykanie

Wyglada na to ze masz lipne wysokotonówki! :idea:

Zmien na cos lepszego i migrena z głowy :D
    equalziom
    Level 10  
    tweetery kenwooda- klasa wyzej niz standart :)

co do migreny to zalezy rowniez od samochodu i jak blisko siedzisz tych tweeterow

jak juz o tym mowicie, to chcialem spytac, czy podlaczajac tweetery do przednich kanalow, gdzie juz sa glosniki to czy nie bede mial za duzego obciazenia na radiu?- czy tweetery sa na tyle slabe ze nie dzialaja jakos nadzyczajnie na radio? miernikiem mierzylem to maja 4ohmy, jak to jest?
    Błażej
    Tweetery podłącza się poprzez zwrotnicę lub przynajmniej kondensator. Wtedy stanowi obciążenie pojemnościowe i nie obiąża wzmacniacza w radiu.