logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Elemis 5510T - obraz rozjaśnia się i rozszerza przy dużej ilości bieli

creepingdeath 03 Wrz 2006 17:35 1368 7
REKLAMA
  • #1 2983358
    creepingdeath
    Poziom 24  
    Posty: 829
    Pomógł: 43
    Ocena: 28
    Tv zachowuje sie jak w temacie, jeżeli na ekranie pojawia się dużo bieli.
    Napięcie B+ 117,5V "pływa" w granicach +/- 2V. Napięcia po wtórnej ok. Po pierwotnej na C544 300V spada o ok 5V.
    Napięcia na PK "pływają" nawet o ponad 20V...
    Napewno mieliście taki przypadek więc może macie jakieś "pewniaki". Bo nie mam możliwości podmiany wszystkich podejrzanych elek od ręki.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2983518
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    Mógł się wypalić potencjometr regulacji prądu kineskopu (chyba R606
    - niewyraźny schemat).
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 2983546
    ada_m
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 20
    Ocena: 34
    Na początek wymieniłbym C551,C594 i C542. Źle działa ograniczenie prądu kineskopu, ale najpierw uporządkuj zasilanie linii.
  • #4 2983563
    creepingdeath
    Poziom 24  
    Posty: 829
    Pomógł: 43
    Ocena: 28
    Wyrzuciłem stary post.....

    Podmieniłem kondy oprócz tego w oibwodzie B+ (nie mam aktualnie w domu)
    Nadal to samo choć jakby mniej wyraźne efekty. Nie wiem czy pomogło poruszanie R606.. ;/
    Czy regulacja nim powinna dawać na ekranie jakieś efekty?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 2984087
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    Nie, regulowanie nie powinno dawać objawów, takich jak przy usterce.
    Jednak z praktyki znam takie właśnie sytuacje. Oczywiście prąd kineskopu
    należy ustawić wg. instrukcji.
  • #6 2984216
    creepingdeath
    Poziom 24  
    Posty: 829
    Pomógł: 43
    Ocena: 28
    Zmniejszając konstrast i jasność jest ok ale. po wyłączeniu TV nie zapamiętał ustawień :/
  • #7 2984485
    ada_m
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 20
    Ocena: 34
    Ab zapamiętał ustaw normalizację użytkownika- jasność,kontrast,store,PP,store.
  • REKLAMA
  • #8 2984591
    creepingdeath
    Poziom 24  
    Posty: 829
    Pomógł: 43
    Ocena: 28
    ada_m napisał:
    Ab zapamiętał ustaw normalizację użytkownika- jasność,kontrast,store,PP,store.

    Właśnie wiem że tak to się robi.... tylko czy da się to wykonać bez pilota (nie posiadam)... PP?

    Ok udało mi się zdobyć pilot i zapisać ustawienia... Jest ok.
    Dzieki za pomoc..
    Zamykam temat.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Elemis 5510T wykazuje problem z rozjaśnianiem i rozszerzaniem obrazu przy dużej ilości bieli na ekranie. Napięcie B+ wynosi około 117,5 V i oscyluje w granicach ±2 V, natomiast napięcia na pierwotnej stronie tranzystora C544 spadają o około 5 V z 300 V. Napięcia na potencjometrze kineskopu (PK) wykazują duże wahania, nawet ponad 20 V. Sugerowano możliwe uszkodzenie potencjometru regulacji prądu kineskopu (prawdopodobnie R606) oraz wymianę kondensatorów C551, C594 i C542, aby poprawić ograniczenie prądu kineskopu i ustabilizować zasilanie. Regulacja potencjometrem R606 nie powinna powodować widocznych efektów na ekranie, jednak w praktyce takie objawy mogą wystąpić. Po zmniejszeniu kontrastu i jasności problem ustępował, lecz ustawienia nie były zapamiętywane. Ostatecznie problem z zapamiętywaniem ustawień rozwiązano poprzez użycie pilota i zapisanie konfiguracji, co przywróciło prawidłowe działanie telewizora.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA