Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie proste moduły radiowe (typu on/off) sterowane ATMEGA?

Jakub Wędrowycz 04 Sep 2006 16:18 8893 12
  • #1
    Jakub Wędrowycz
    Level 12  
    Witam!

    Chodzi mi o układy, które pozwolą na radiową transmisję i odbiór prostego kodu lub kilku zdefiniowanych kodów i które będą obsługiwane łatwo przez mikrokontroler. Nie chodzi mi o transmisję różnych danych, co było już omawiane na forum. Coś jak keeloq microchip. Mam nadzieję, że nie pozostaje tylko keeloq?

    Żeby przybliżyć sytuację, to coś takiego można spotkać w alarmach samochodowych - proste wyłączanie/włączanie alarmu za pomocą małego pilota.

    Nie interesują mnie rozwiązania na podczerwień.

    Każda pomoc mile widziana. Pozdrawiam,

    Jakub

    Dodam jeszcze, że nie musi być to jakoś specjalnie szyfrowane. Wystarczy, że będzie w miarę odporne na zakłócenia.

    A może jakoś inaczej to się rozwiązuje w alarmach samochodowych?

    Czy ktoś próbował już łączyć keeloq z AVR?
  • #2
    xmsmmgr
    Level 12  
    Jeżeli każda pomoc mile widziana to zobaczcie na strone ATMELA (www.atmel.com :)) i tam kontrola RAC(Remote Acces Control). Tam jest kilka układzików do wspópracy z procesorami ATmega i ATTiny ( np T5754 to nadajnik na pasmo 433Mhz).Szczerze mówiąc nie przeglądałem dokładnie info na ich temat ale wyglądają fajnie.
    PS.Zawsze można kupić na giełdzie samochodzik sterowany i użyć siedzących tam układów:)
    Pozdrawiam!!!!!!!!

    Albo wykorzystać prosty nadajnik i odbiornik nośnej (rzędu kHz nie bedzie chyba tak trudno) i odbierać i nadawać kodem morsa (ale tu chyba już przegiąłem) :)
  • #4
    xmsmmgr
    Level 12  
    Oczywiście moduły CC1000 są jak najbardziej fajne ale tutaj chodzi o najprostrze rozwiązanie a moduły te wymagają troche pracy.Ale fakt że dają więcej możliwości :;.
    PS.A płytka uruchomieniowa jest duża. Jak zmieścić podobny układ w np. pudełku zapałek??
    Pozdrawiam!!!
  • #5
    Jakub Wędrowycz
    Level 12  
    Witam!

    Nareszcie temat trochę się ożywił.

    xmsmmgr piszesz o modułach ze strony Atmela. O razu powiem wszystkim, że interesuje mnie coś co można kupić w Polsce. Zamówić w sklepie internetowym na przykład. Czy można układy o których piszesz zamówić gdzieś w Polsce?

    Z tymi samochodzikami to też by nie było ciekawie, bo po otwarciu zastanę pewnie na płytce jakiś zalany układzik i to wszystko (made in China), a mi chodzi o scalak/moduł, który umieszczę na płytce swojego układu. No chyba, że znasz jakiś rodzaj przedmiotów z których można wybebeszyć :) ciekawe układy.

    Z tym nadajnikiem/odbiornikiem nośnej brzmi ciekawie. Możesz to rozwinąć?

    Zastanawiałem się jak to rozwiązują w prostych dzwonkach bezprzewodowych lub na przykład w prostych stacjach pogodowych 433 MHz. Przecierz te urządzenia same w sobie są tanie (max 50 zł), więc użyte do nich elementy nie mogą dużo kosztować.

    Jj_Johnys - dzieki za odnośniki. A za ile zł w Polsce można dostać właśnie coś typu on/off i co by mogło być?

    CC1000 odpada. Nie dość, że drogie to tragiczne w uruchamianiu. Transmisja mi nie potrzebna. Jak przeczytam posty o CC1000 na elektrodzie, to ręce opadają :(

    A co tkwi w alarmach samochodowych na pilota? Tylko keeloq? Może ktoś się tym zajmował? Jak to działa?

    A słyszeliście coś o module AT1001 firmy RFM. Gdzie to można dostać w Polsce i jak to się wykorzystuje?? Gdzie znajdę notę katalogową?

    Pozdrawiam,

    ------
    Jakub
    [/quote]
  • #6
    xmsmmgr
    Level 12  
    Mówiąc prawde nie zbytnio znam sie na elektronice analogowej ale myślałem o zwykłym wzmocnieniu sygnału rzędu kHz i podaniu go na antene a w odbiorniku na wejściu zastosować filtr na odp f i dalej przy odebraniu sygnału nośnej podawać na uP "1" a przy jej braku "0"(lub odwronie oczywicie). A całość "kodować" np mors'em. Np jeżeli chciałby zastosować wspomniane gongi bezprzewodowe(których jest naprawdę dużo) odbierać "dingi":) jako 1.Ale to chyba jest za wieśniackie:). Są jeszcze scalone nadajniki na pasmo FM ale musiałbym poszukać jaki to był układ dokładnie.Kiedyś o tym czytałem. Wystarczy dołączyć parę elementów dyskretnych i całość gra.
  • #8
    przemo.t
    Level 27  
    Jesli chodzi o sterowanie radiowe on/off to zobacz tu http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZENJ0/ZENJ2180.htm
    to jest schemat zestawu oferowanego przez jabel, pilota mozesz zamowic oddzielnie w firmie Jabel (dostaniesz gotowy zlozony uklad, sam go nie wykonasz ze wzgledu na strojenie) Co do odbiornika to mozesz go przerobic podajace sygnal z dekodera UM3750 prosto na nozke atmegi.
    Chodzi to chyba na 220MHz, zasieg okolo 30-50m przy dobrym zestrojeniu
    Mozesz tez uzyc koderow/dekoderow UM3750-120 we wlasnej aplikacji wykonanej wg noty aplikacyjnek ukladow i jako moduly nadawczo odbiorcze dac jakies z serii RT chyba od Telecontroli na 433Mhz

    Do czego to ma sluzyc?? bo jesli tylko on/off jakies urzadzenie to zastosowanie uC wydaje sie przerostem formy nad trescia!

    aristot wrote:
    Stosowałem modóły firmy Mipot http://www.mipot.com/eng/rf1.php
    Nie wymagają żadnego uruchomienia.


    Gdzie je zakupiles bo nie widze zadnego dystrybutora w Polsce? Jakie ceny, koszty przesyłki??
  • #9
    aristot
    Level 14  
    Niestety korzystam z nietypowych źródeł ;). Polecam jednak dystybutorów z Czech. Nie powinno być problemów. jedyna kwestia to koszt przesyłki, myślę jednak że nie będzie tak źle. Pozdrawiam.
  • #10
    Jakub Wędrowycz
    Level 12  
    Dziękuję aristot i przemo.t za nowe wiadomości w temacie.

    Przede wszystkim chodzi mi o to, aby nie ograniczać sterownika opartego na mikrokontrolerze tylko do przewodów. Często mamy do czynienia z miejscami, w których położenie przewodu jest niemożliwe, a mikrokontroler musi tylko włączyć/wyłączyć jakieś zdalne urządzenie. O to mi właśnie chodzi. Chodzi właśnie o on/off urządzenia, ale ma to robić mikrokontroler wg. określonego programu z uwzględnieniem innych czynników, które do tego mikrokontrolera dochodzą. Na przykład zdalne sterowanie przekaźnikiem pompy nawadniającej wg. określonego programu. Ta oferta z Nikompu jest OK i by się nadawała, tylko czemu ta cena ???? Za 80 zł to mam gotowe zmontowane urządzenie z przkaźnikami i pilotami i z gwarancją.

    aristot - możesz coś więcej o tych modułach firmy Mipot napisać? Jakaś nota katalogowa, prosty schemacik użycia? No i szkoda, że nie ma dystrybutora w Polsce.

    A tak ogólnie, to ta sytuacja trochę minie rozbawia. Niby taki postęp elektroniki, a zwykła, prosta transmisja sygnału typu on/off tyle, że z wykorzystaniem mikrokontrolera urasta do wielkiego problemu. Trochę to komiczne :)

    Pozdrawiam,

    Jakub
  • #11
    przemo.t
    Level 27  
    Kolego, podalem oferte nikompu poniewaz na ich stronie jest schemat urzadzenia. Ten uklad nie posiada mikrokontrolera, podalem link do schematu aby wykorzystac czesc odbiorcza i dekoder/koder sygnalu. uC+koder+nadajnik RF kupisz o wiele taniej niz gotowe urzadzenie
  • #12
    aristot
    Level 14  
    Ja stosowałem modóły o symbolach 3-2000615V5 (nadajnik) oraz 32000608 (odbiornik). Specyfikacje odbiornika znajdziesz tutaj http://www.mipot.com/eng/rf.php?family=1 a nadajnika tutaj http://www.mipot.com/eng/rf.php?family=2. Co do namiarów na firmę to napradę nie potrafię pomóc. Myśle że najlepiej wysłać emaila do jakiegoś zagranicznego dostawcy z zapytaniem o cene i warunki dostawy. ostatnio tak zamawiałem antenkę na pasmo 868MHz z Włoch i bez problemu przysłali.
  • #13
    Jakub Wędrowycz
    Level 12  
    Sprawa wyczerpana, więc temat można zakończyć.