Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unimor Siesta3 M652 TSO, dwa obrazy, zakłócenia, paski.

05 Paź 2006 15:14 1663 8
  • Poziom 13  
    Cześć Wszystkim,

Czy może mnie ktoś naprowadzić co może być przyczyną usterek ??
    Mianowicie w telewizorze Unimor Siesta3 M652 TSO dość stary i mocno używany:

1. Przy korzystaniu z głowicy wbudowanej w TV po wstrojeniu w jakiś program, na ekranie widać dwa identyczne obrazy (przesunięte w poziomie ok. 2cm).

Przy korzystaniu z wejścia EURO (i korzystaniu z głowicy magnetowidu) obraz jest idealny bez śnieżenia, rozdwojenia i przesunięcia obrazów.

2. Pomimo próby dokładnego dostrojenia głowicy TV do częstotliwości programu na obrazie (na każdym programie) widać zakłócenia w postaci drobnych (około 7mm) pofalowanych pionowych delikatnych pasków.
    Czy powinienem wymienić głowice na nową ?? Dodam że kożystam z sieci TV kablowej.

DZięki, pozdrawiam
    Tomek
  • Poziom 36  
    Zasilaczi napiecia z niego musza byc prawidlowe,wymien elki na plytce p.cz,jesli nie wyda to podstaw glowice.TYMCZASEM.
  • Poziom 43  
    Wymień filtr z falą powierzchniową -OFW jak jest- sprawa pośredniej.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze linia opóżniająca do spr. wymianyale nie ta 64uS tylko druga
  • Poziom 26  
    A tak na początek wszyskie elki w zasilaczu(po stronie pierwotne i wtórnej) szczególnie 47µ/250V , potrafią nieźle namieszać.
  • Poziom 33  
    Sprawdź telewizor na innej antenie, lub do tej anteny podłącz inny telewizor, aby potwierdzić/wykluczyć złą jakość sygnału. Jeśli sygnał jest prawidłowy usterki należy szukać w torze wizji. Przyczyną może być np. usterka linii opóźniającej, ale musiałbym to zobaczyć. Czy masz możliwość wrzucenia screena?

Remeknapr
  • Poziom 13  
    Cześć !

Wymienione elektrolity w module p.cz. , dekoderze koloru i module korekcji - odrazu poprawiły sie rozmiary obrazu. Wymieniona także linia opóźniająca 7us w dekoderze koloru wraz z otoczeniem. Bez zmian.
    W zasadzie wykluczam usterke dekodera koloru, bo przy odbiorze z wejścia AV idealny obraz kolorowy. Co ciekawe w opisie (RE nr 10/1995)modułu dekodera koloru UMD-2056-4 jest mowa, że przy kodowaniu w PAL na nóżce k.15 TDA4565 (U304) powinno być napięcie ok. 1,2V , a fabryczna aplikacja w tego układu daje napięcie ok.7V (dla pewności sprawdziłem z nap. 1,2V oraz podstawiłem U304 - to jest właśnie linia opóźniająca 7-10us). Wszystko na nic.

Wykluczam też słabą jakość sygnału, bo inne sprzęty ładnie odbierają -to raz, dwa to, że TV jest już w innym mieszkaniu z zupełnie inną instalacją antenową i usterka ta sama.

Zrobiłem zdięcia, Widać na nich efekt "dwóch przesuniętych obrazów" oraz zakłucenia obrazu w postaci "drobnych fal" biegnących pionowo.
    Czy zakłucenia takiej dużej częstotliwości mogą mieć źródło w TV i czy w związku z tym mam wymienić wszystkie kondensatory filtrujące na płycie ?? Czy obie usterki mogą być związane z usterką głowicy??
    Gdzie można dostać głowice typ ZTG351 ??

Poradźcie coś.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    > Czy zakłucenia takiej dużej częstotliwości mogą mieć źródło w TV

ZakłÓcenia mogą mieć różne źródło. Jeśli mówisz, że w trybie AV wszystko jest O.K. to musisz szukać w torze odbiorczym - od anteny poprzez głowicę i tor p.cz. Posprawdzaj napięcia zasilające, powymieniaj elektrolity w zasilaczu i w wymienionych torach.

TDA4565 zawiera linię opóźniającą luminancji ze skokowo regulowaym opóźnieniem (min.), ale dajmy spokój temu scalakowi jeśli w AV jest dobrze. Takie odbicie może wprowdzać zarówno głowica, jak i p.cz. Spróbuj wymienić filtr z falą powierzchniową na wejściu p.cz.

O głowicę pytaj w sklepie ( ja mam, ale nie wiem gdzie mieszkasz ).

Remeknapr
  • Poziom 13  
    Cześć, dzięki za pomoc, zajmę się teraz modułem p.cz.
    Wymienię filtr OFW-K3254 na nowy (o ile uda sie kupić). W internecie na radiohobby.com.pl znalazłem że zamiennikiem jest filtr F-FTQ384F.
    Lece do sklepu.

ps.: Mieszkam w Łodzi. Jeśli okaże sie że tor p.cz. jest sprawny to chętnie zakupie głowice. dzięki za wsparcie.

pozdrowienia

• Poziom 23  
    Wejście AV jest ok ale jak jest na wyjściu AV ( dołącz ten TV pod drugi TV przez euro) Ja obstawiam na Pcz.