Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat z komórki jako kamera w robocie

kar694 07 Oct 2006 11:50 9458 20
Computer Controls
    kar694
    Level 12  
    Wpadłem na pomysł aby użyć aparat fotograficzny jako kamere w robocie. Robot jest postacią pojazdu na kołach i można nim sterować za pomocą komputera, do tego robocika leci kilka kabelków i mozna by poprowadzic bezpośrednio z aparatu wizję do np. telewizora.
    Czy cos takiego jest możliwe ? Czy można użyć do odbioru np karty telewizyjnej w komputerze ?
  • Computer Controls
    Stanisław2003
    Level 28  
    Wszystko jest możliwe ale trzeba patrzyć na opłacalnośc przedsięwzięcia.Komunikacja pomiędzy komórką a monitorem musi być bezprzewodowa a korzystanie z sieci GSM jest drogie i całkowicie nieopłacalne na dłuższą metę.Inna droga komunikacji bezprzewodowej wymaga przeróbek w telefonie doś istotnych (przestrojenie) co eliminuje telefon jak sprzęt do łączności w sieci gsm.
    mateur
    Level 15  
    Witam

Niekoniecznie trzeba stosować cały telefon do tego celu...
    widziałem na allegro moduły kamer z różnych telefonów ( nie są takie drogie) :D
    Ale nie wiem jak trzeba by było to ze sobą połączyć (a szkoda, bo też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem ,ale do innego celu :D )

Pozdrawiam
    Pocieszny
    Level 38  
    Cały telefon - to byłoby bez sensu. Najlepszy byłby zewnętrzny aparat z np. Nokii. Cyfrowy obraz można potem dowolnie przetwarzać nawet w robocie. Wie ktoś skąd można dostać opis transmisji z takich aparatów?
    PS w podobnych cenach są również zwykłe kamerki internetowe ;)
    Ernest S.
    Level 14  
    Też mnie interesuje ten temat. Jak wokorzystać taką kamerkę z aparatu? Ja bym tutaj widział nie wykorzystywanie całego telefonu, czy zewnętrznej kamery, ale jeżeli to możliwe wymontować kamerę ze starego, popsutego aparatu. Takie szmelce powinny się zamknąć w 30 zł na allegro (zaczynają się od 1 zł).
    Ja bym na początek zajął się problemem przetworzenia sygnału cyfrowego na analogowy, taki by można było go oglądać na np. telewizorze.
    Jakieś pomysły panowie?
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Poczytaj troche elektrody, bo było o tym wiele razy pisane, nie opłaca się przerabiać takiej kamery na telewizyjną.
  • Computer Controls
    Pocieszny
    Level 38  
    A czy koniecznie trzeba zamieniać na sygnał analogowy? Przecież można to oglądać na ekranie komputera.
    McRancor
    Trzeba najpierw wiedzieć co podłączyć, gdzie podłączyć i jak wysterować, a najczęściej cały projekt rozbija się o brak dokumentacji.
    Pocieszny
    Level 38  
    W kamerach USB nie ma przypadkiem jakiegoś standardu?
    McRancor
    No tak jest USB, trzeba sobie najpierw zadać pytanie czego oczekujemy od takiej kamery i do czego jest nam ona potrzebna i jaką mocą obliczeniową dysponujemy.
    Pocieszny
    Level 38  
    Sądzę, że decydując się na użycie kamery w autonomicznym robocie, konstruktor powinien być przygotowany na to że trzeba będzie użyć wydajnego procesora - np. ARM do analizy obrazu. Jeżeli kamera ma służyć tylko i wyłącznie do podglądu tego co robi robot, wtedy rzeczywiście lepiej jest użyć kamerki z analogowym wyjściem AV i wzmacniacza sygnału z anteną.
    McRancor
    ARM i ładne pare kilo pamięci ARM7 może się okazać za słaby do czegokolwiek...
    Pocieszny
    Level 38  
    Są przecież palmtopy na procku ARM wyposażone w kamerę...
    daniel93
    Level 29  
    I kamera z takeigo palma była by chyba najlepsza...
    McRancor
    Najlepsza do czego? Bo autor tematu chciał wyświetlać obraz na telewizorze.

Bez konkretnego celu można sobiegdybać co byłoby lepsze...
    Pocieszny
    Level 38  
    Autor pisze, że chce sterować robotem za pomocą komputera, więc chyba wygodniej jest oglądać obraz w okienku na monitorze niż na osobnym telewizorze.

Dawno temu znalazłem w sieci taki e-book. Co prawda po angielsku ale jest bardzo ciekawy. Jest też rozwiązana kwestia kamery - o ile dobrze pamiętam to była zwykła kamerka z wyjściem AV podłączona do karty TV i jakoś podmontowana do własnego programu sterującego robotem. Dla początkujących może to być mały "kosmos" ;)

http://pingwin.org/~pociech/inne/mcgraw-hill_-_pda_robotics.pdf
    kar694
    Level 12  
    tak to prawda że chce używać komputera. po tych wszystkich opiniach doszedłem do wniosku ze temat jest ciekawy, dziekuje bardzo za Wasze sugestie:)
    a czy zmieniłbym ten project stosując najzwyklejszą bezprzewodową kamerke z małym odbiornikiem w postaci monitorka lcd ?? Pamietajmy że to drogie ale możliwe przedsiewziecie:)
    przypuśćmy ze mam już skonstruowany moled pojazdu, jego ruch jest sterowany przez USB ( jazda do przodu, tylu, w prawo i lewo).
    i kolejne pytanie :
    kupiłem do tego sestawu kamerke internetową za 60 zł :D
    Czy mozna podpiąć sie w jedno gniazdo z urządzenie m sterującym i kamerą ?? czy to nie bedzie kolidowało na jednej magistrali USB ??
    pozdro:):)
    MirekCz
    Level 35  
    Na magistralę USB możesz podpinać tyle rzeczy ile chcesz i tam nic nie będzie kolidowało.

Sterowanie robota najłatwiej zrobić na COM (jeżeli masz, albo na przejściówce USB<->COM) - bo każdy mikrokontroler ma obsługę rs232, więc można łatwo wymieniać dane kompter<->mikrokontroler, a mikrokontroler będzie sterował silnikami i zbierał dane od sensorów typu sensor białej linii czy sensor odległości gp2d12.
    bugger
    Level 20  
    a nie prosciej zastosowac minikamere bezprzewodowa ( na allegro kolorowa 120zl, czarnobiala 65 zl z odbiornikiem ) tak jak to stosuje sie zazwyczaj w mobilnych robotach, obraz mozna wyswietlic bezposrednio z odbiornika na TV lub komputer
    Nes86
    Level 13  
    Rozumiem że robot jest "przewodowy". A może by dodać kolejny kabel i podłączyć na nim kamerkę z aparatu (taką zewnętrżną dołączaną do złącza telefonu) Jak wiadomo telefony (przynajmniej nokie) mają łącze szeregowe więc kamera pewnie też ma łącze szeregowe. Można by to podpiąć pod coma w kompie. Byłoby trochę zabawy z obrubką sygnału ale myśle że byłoby to wykonalne.

Osobiście mam zamiar zastosować inne rozwiązanie:
    Na robocie ma być palmtop. Do palmtopa kamerka internetowa usb. a do coma mikrokontroler sterujący robotem. Łączność przez WiFi z kompem "sterującym". Kamerka ma być ruchoma i dlatego mam pytanie: ile taka kamera internetowa w krztałcie kulki za 60 zł z allegro waży??
    novy14
    Level 11  
    Te kamerki mają różną wagę. Widziałem tam kamerki od 100 do 400 gram. Czasami w opisie jest podane. Ewentualnie zapytaj sprzedawcy.