Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat z komórki jako kamera w robocie

kar694 07 Oct 2006 11:50 9458 20
Computer Controls
 • #1
  kar694
  Level 12  
  Wpadłem na pomysł aby użyć aparat fotograficzny jako kamere w robocie. Robot jest postacią pojazdu na kołach i można nim sterować za pomocą komputera, do tego robocika leci kilka kabelków i mozna by poprowadzic bezpośrednio z aparatu wizję do np. telewizora.
  Czy cos takiego jest możliwe ? Czy można użyć do odbioru np karty telewizyjnej w komputerze ?
 • Computer Controls
 • #2
  Stanisław2003
  Level 28  
  Wszystko jest możliwe ale trzeba patrzyć na opłacalnośc przedsięwzięcia.Komunikacja pomiędzy komórką a monitorem musi być bezprzewodowa a korzystanie z sieci GSM jest drogie i całkowicie nieopłacalne na dłuższą metę.Inna droga komunikacji bezprzewodowej wymaga przeróbek w telefonie doś istotnych (przestrojenie) co eliminuje telefon jak sprzęt do łączności w sieci gsm.
 • #3
  mateur
  Level 15  
  Witam

  Niekoniecznie trzeba stosować cały telefon do tego celu...
  widziałem na allegro moduły kamer z różnych telefonów ( nie są takie drogie) :D
  Ale nie wiem jak trzeba by było to ze sobą połączyć (a szkoda, bo też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem ,ale do innego celu :D )

  Pozdrawiam
 • #4
  Pocieszny
  Level 38  
  Cały telefon - to byłoby bez sensu. Najlepszy byłby zewnętrzny aparat z np. Nokii. Cyfrowy obraz można potem dowolnie przetwarzać nawet w robocie. Wie ktoś skąd można dostać opis transmisji z takich aparatów?
  PS w podobnych cenach są również zwykłe kamerki internetowe ;)
 • #5
  Ernest S.
  Level 14  
  Też mnie interesuje ten temat. Jak wokorzystać taką kamerkę z aparatu? Ja bym tutaj widział nie wykorzystywanie całego telefonu, czy zewnętrznej kamery, ale jeżeli to możliwe wymontować kamerę ze starego, popsutego aparatu. Takie szmelce powinny się zamknąć w 30 zł na allegro (zaczynają się od 1 zł).
  Ja bym na początek zajął się problemem przetworzenia sygnału cyfrowego na analogowy, taki by można było go oglądać na np. telewizorze.
  Jakieś pomysły panowie?
 • #6
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Poczytaj troche elektrody, bo było o tym wiele razy pisane, nie opłaca się przerabiać takiej kamery na telewizyjną.
 • Computer Controls
 • #7
  Pocieszny
  Level 38  
  A czy koniecznie trzeba zamieniać na sygnał analogowy? Przecież można to oglądać na ekranie komputera.
 • #8
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Trzeba najpierw wiedzieć co podłączyć, gdzie podłączyć i jak wysterować, a najczęściej cały projekt rozbija się o brak dokumentacji.
 • #9
  Pocieszny
  Level 38  
  W kamerach USB nie ma przypadkiem jakiegoś standardu?
 • #10
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No tak jest USB, trzeba sobie najpierw zadać pytanie czego oczekujemy od takiej kamery i do czego jest nam ona potrzebna i jaką mocą obliczeniową dysponujemy.
 • #11
  Pocieszny
  Level 38  
  Sądzę, że decydując się na użycie kamery w autonomicznym robocie, konstruktor powinien być przygotowany na to że trzeba będzie użyć wydajnego procesora - np. ARM do analizy obrazu. Jeżeli kamera ma służyć tylko i wyłącznie do podglądu tego co robi robot, wtedy rzeczywiście lepiej jest użyć kamerki z analogowym wyjściem AV i wzmacniacza sygnału z anteną.
 • #12
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ARM i ładne pare kilo pamięci ARM7 może się okazać za słaby do czegokolwiek...
 • #13
  Pocieszny
  Level 38  
  Są przecież palmtopy na procku ARM wyposażone w kamerę...
 • #14
  daniel93
  Level 29  
  I kamera z takeigo palma była by chyba najlepsza...
 • #15
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najlepsza do czego? Bo autor tematu chciał wyświetlać obraz na telewizorze.

  Bez konkretnego celu można sobiegdybać co byłoby lepsze...
 • #16
  Pocieszny
  Level 38  
  Autor pisze, że chce sterować robotem za pomocą komputera, więc chyba wygodniej jest oglądać obraz w okienku na monitorze niż na osobnym telewizorze.

  Dawno temu znalazłem w sieci taki e-book. Co prawda po angielsku ale jest bardzo ciekawy. Jest też rozwiązana kwestia kamery - o ile dobrze pamiętam to była zwykła kamerka z wyjściem AV podłączona do karty TV i jakoś podmontowana do własnego programu sterującego robotem. Dla początkujących może to być mały "kosmos" ;)

  http://pingwin.org/~pociech/inne/mcgraw-hill_-_pda_robotics.pdf
 • #17
  kar694
  Level 12  
  tak to prawda że chce używać komputera. po tych wszystkich opiniach doszedłem do wniosku ze temat jest ciekawy, dziekuje bardzo za Wasze sugestie:)
  a czy zmieniłbym ten project stosując najzwyklejszą bezprzewodową kamerke z małym odbiornikiem w postaci monitorka lcd ?? Pamietajmy że to drogie ale możliwe przedsiewziecie:)
  przypuśćmy ze mam już skonstruowany moled pojazdu, jego ruch jest sterowany przez USB ( jazda do przodu, tylu, w prawo i lewo).
  i kolejne pytanie :
  kupiłem do tego sestawu kamerke internetową za 60 zł :D
  Czy mozna podpiąć sie w jedno gniazdo z urządzenie m sterującym i kamerą ?? czy to nie bedzie kolidowało na jednej magistrali USB ??
  pozdro:):)
 • #18
  MirekCz
  Level 35  
  Na magistralę USB możesz podpinać tyle rzeczy ile chcesz i tam nic nie będzie kolidowało.

  Sterowanie robota najłatwiej zrobić na COM (jeżeli masz, albo na przejściówce USB<->COM) - bo każdy mikrokontroler ma obsługę rs232, więc można łatwo wymieniać dane kompter<->mikrokontroler, a mikrokontroler będzie sterował silnikami i zbierał dane od sensorów typu sensor białej linii czy sensor odległości gp2d12.
 • #19
  bugger
  Level 20  
  a nie prosciej zastosowac minikamere bezprzewodowa ( na allegro kolorowa 120zl, czarnobiala 65 zl z odbiornikiem ) tak jak to stosuje sie zazwyczaj w mobilnych robotach, obraz mozna wyswietlic bezposrednio z odbiornika na TV lub komputer
 • #20
  Nes86
  Level 13  
  Rozumiem że robot jest "przewodowy". A może by dodać kolejny kabel i podłączyć na nim kamerkę z aparatu (taką zewnętrżną dołączaną do złącza telefonu) Jak wiadomo telefony (przynajmniej nokie) mają łącze szeregowe więc kamera pewnie też ma łącze szeregowe. Można by to podpiąć pod coma w kompie. Byłoby trochę zabawy z obrubką sygnału ale myśle że byłoby to wykonalne.

  Osobiście mam zamiar zastosować inne rozwiązanie:
  Na robocie ma być palmtop. Do palmtopa kamerka internetowa usb. a do coma mikrokontroler sterujący robotem. Łączność przez WiFi z kompem "sterującym". Kamerka ma być ruchoma i dlatego mam pytanie: ile taka kamera internetowa w krztałcie kulki za 60 zł z allegro waży??
 • #21
  novy14
  Level 11  
  Te kamerki mają różną wagę. Widziałem tam kamerki od 100 do 400 gram. Czasami w opisie jest podane. Ewentualnie zapytaj sprzedawcy.