Witam!
Znalazłem gdzieś kiedyś estradowy wzmacniacz lampowy wyglądem przypominający head'a gitarowego. W stopniu mocy siedzą 4x EL34. Ponieważ jego konstrukcja jest dość dziwna przez co wzmacniacz nie jest funkcjonalny zabrałem się za jego przeróbkę na właśnie wzmacniacz gitarowy. Pomyślałem że stopień mocy i zasilacz zbyt wielu przeróbek wymagał nie będzie więc ich chyba nie ruszę, ale konstrukcja zasilacza nie do końca jest dla mnie zrozumiała. Schemat poniżej. Rozumiem, że siatki drugie lamp mocy wymagają zasilania dość dobrze odfiltrowanym napięciem- odpowiada tu za to filtr CLC- 64uF, dławkik, 50uF. Napięcie prądu którym zasilany jest ten obwód z prostownikiem to 310V. Napięcie na anodach lamp powinno być wyższe niż siatkach, dlatego do poprzedniego obwodu podłączony jest biegun ujemny prostownika do którego podłączone jest uzwojenie 115V. Napięcie uzwojenia wykorzystanego do zasilania siatek wynosi więc 310V, a do anod 425V. Jak wygląda natomiast filtracja napięcia anodowego? Z tego co wnioskuję odpowiedzialny jest za to m.in. elektrolit 47uF łączący oba obwody. Jaką rolę i w jaki sposób on spełnia?
Znalazłem gdzieś kiedyś estradowy wzmacniacz lampowy wyglądem przypominający head'a gitarowego. W stopniu mocy siedzą 4x EL34. Ponieważ jego konstrukcja jest dość dziwna przez co wzmacniacz nie jest funkcjonalny zabrałem się za jego przeróbkę na właśnie wzmacniacz gitarowy. Pomyślałem że stopień mocy i zasilacz zbyt wielu przeróbek wymagał nie będzie więc ich chyba nie ruszę, ale konstrukcja zasilacza nie do końca jest dla mnie zrozumiała. Schemat poniżej. Rozumiem, że siatki drugie lamp mocy wymagają zasilania dość dobrze odfiltrowanym napięciem- odpowiada tu za to filtr CLC- 64uF, dławkik, 50uF. Napięcie prądu którym zasilany jest ten obwód z prostownikiem to 310V. Napięcie na anodach lamp powinno być wyższe niż siatkach, dlatego do poprzedniego obwodu podłączony jest biegun ujemny prostownika do którego podłączone jest uzwojenie 115V. Napięcie uzwojenia wykorzystanego do zasilania siatek wynosi więc 310V, a do anod 425V. Jak wygląda natomiast filtracja napięcia anodowego? Z tego co wnioskuję odpowiedzialny jest za to m.in. elektrolit 47uF łączący oba obwody. Jaką rolę i w jaki sposób on spełnia?