Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak lepiej ściągać fale radiowe?

16 Paź 2006 23:39 3689 9
 • Poziom 2  
  Mam radio pioneera ostatnio kupiłem do niego antenę ale nie chce łapać fal radiowych, na postoju jest jeszcze wporządku ale podczas jazdy nie da się posłuchać radia.Co może być przyczyną tak słabego zasięgu?
 • Poziom 10  
  Może zaiwsestuj jeszcze we wzmacniacz antenowy. Z tego co wiem to wzmacniacz pomaga na tego typu problemy.
 • Poziom 43  
  A próbowałeś ściagaczką albo siatką na motyle ? Ponoć tak się najlepiej ściąga i lapie fale.

  A poważnie, to nic nie zastąpi poprawnej anteny, poprawnie zamontowanej w prawidłowym miejscu auta którym jest dach, każde inne miejsce niższe niż dach jest narażone na to że auto zasłoni docierające z jakiegoś kierunku fale a jego metal jest dobrą zasłoną. Ogólnie to prosty i trudny temat bo nie wystarczy pójść do sklepu i kupić nową antenę. Producenci doskonale wiedzą że zwykły użytkownik nie ma możliwości skontrolowania jakości anteny więc umieszczają coraz ładniejsze napisy i bajerki. Dobrymi producentami anteną są firmy Fuba, Hirshmann, Katrein... ale niestety są to drogie anteny. Wzmacniacz nie wzmocni czegoś czego nie ma a wzmocni napewno wszystkie zakłócenia i szumy które odbierze antena. Z resztą, można by na ten temat książkę napisać i książki napisano. Warto sprawdzić w jakim stanie jest antena, czy nie ma już przypadkiem wzmacniacza wbudowanego, czy nie skorodowała przy mocowaniu do niej kabla, czy przewód antenowy nie jest przerwany i jak czułe jest samo radio. Tandetne radia bazarowych marek z reguły tragicznie odbierają. Niektórym sprawia problem zamontowania poprawnie anteny, ważne jest by wszelkie podkładki i nakrętki były jak instrukcja pisze założone i potem zabezpieczone przed korozją. Bata anteny też można dobrać i nie jest zasadą że dłuższy jest lepszy, ustawiasz słabą szumiąca stację i z kilku batów wybierasz ten który najlepiej odbiera. Warto też sprawdzić czy antena odbiera bez bata, jeśli tak to znaczy że odbiera nie antena a przewód lub radio a to jest niedobrze.

  SławeK
 • Poziom 37  
  SlaweK napisał:
  Dobrymi producentami anteną są firmy Fuba, Hirshmann, Katrein...
  Dorzuciłbym polskie Unicon z Bialogardu.
 • Poziom 43  
  Mam o nich dobrą opinię. Ale sygnał wielkość milionowych części volta trzeba jeszcze przesłać bez strat do radia które przecież samo z siebie nic nie zrobi. A musimy pamiętać że taki sygnał wysokiej częstotliwości to fala a nie prąd stały czy niskiej częśtotliwości. Taki sygnał rządzi się nieco innymi prawami.

  SławeK
 • Poziom 13  
  Popraw połączenia z karoserią, skróć maksymalnie przewód antenowy a najlepiej wymień go na koncentryk sat lepiej ekranowany i jeżeli masz możliwość to umieść antene na środku dachu
 • Poziom 37  
  antenyserwis napisał:
  wymień go na koncentryk sat
  Sprawdziłeś jaka jest impedancja koncetryków: samochodowego i telewizyjnego/SAT ?
 • Poziom 23  
  Proponuję sprawdzić głowicę radyjka
 • Poziom 43  
  A może kolego opisałbyś laikowi jak to sprawdzić bo takie frazesy są podobne do porady ze wzmacniaczem.


  SławeK
 • Poziom 21  
  dodam że najbardziej łopatologiczną metodą w tym przypadku jest wstawienie tam innego radia lub ew.przeniesienie pionka do innego samochodu .wtedy zostanie tylko jeden "podejrzany"