Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony MHC-881 przekazniki???

SunHill 19 Oct 2006 23:17 2800 17
    SunHill
    Level 12  
    Witam wszystkich. Posiadam wieze Sony model MHC-881. Zawsze dzialala bez zarzutu az do momentu gdy pojawil sie problem. Wszystkie moduly dzialaja tj. cd/kaseta/tuner. Problem jest z zalaczaniem glosnikow. Wieza jest na przekaznikach.Po wcisnieciu przycisku POWER slychac "cyk" zalacza sie,startuje wyswietlacz, ustawia sie CD itd. na koncu (po paru sekundach) zawsze bylo slychac drugie "cyk" i pojawial sie dzwiek w glosnikach. Przy wylaczaniu tak samo czyli "cyk" odciecie dzwieku i "cyk" wylaczala sie. Problem jest wlasnie z zalaczaniem, slychac ze probuje.Obiawia sie to potwornymi szumami i trzaskami. Potrafi sie czasem zalaczyc i grac normalnie lecz po jakims czasie dzieje sie to samo. Regularnosci nie ma zadnej. I teraz mam pytanie czy: wypstrykal sie przekaznik i po prostu wypada go wymienic? czy to moze byc cos innego?Prosze o porade. Pozdrawiam
    Krzychu7
    Level 40  
    Witam. Prawdopodobnie uszkodzony przekaźnik lub zimne luty.
    SunHill
    Level 12  
    Witam. Wieze rozebralem na wszystkie czesci. Zimnych lutow brak. wymienilem wszystkie 3 przekazniki i niewielka poprawa. Za kazdym razem sie wlaczaja glosniki lecz tylko gdy jest cicho glosnosc.dam tylko troche glosniej i "pstryk" glosniki gasna i slychac brzeczenie ze srodka. Tzn gra tak jakby muzyka tylko nie wiem z czego i dlaczego :( pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

W ramach uzupelnienia: podglosnie-pstryka i wylacza glosniki,przycisze pstryknie i sie wlacza. Organoleptycznie zbadalem radiator koncowki - jest mocno cieply po kilku minutach pracy
    rufus4333
    Level 19  
    Witam.
    Prawdopodobnie masz gdzieś zwarcie sygnału z końcówki mocy do masy. Ta wieża ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe, którego elementem wykonawczym jest przekaźnik. Jak jest zwarcie, przekaźnik wyłącza wyjście głośnikowe.
    SunHill
    Level 12  
    Dzieki za podpowiedz, musze przejzec dokladnie plyte z koncowka. Przydalby sie schemat ale chyba nie osiagalny.
    plustek
    Level 31  
    Sprawdź jeszcze kolumny/głośniki, może w którymś cewka padła i głośnik dostał zwarcia.
    Pozdrawiam.
    SunHill
    Level 12  
    Wszystki glosniki napewno sa sprawne
    SunHill
    Level 12  
    Witam,przejzalem cala plyte i nie znalazlem nic podejrzanego :( przelutowalem pare miejsc ale bez skutku. Ciagle to samo czyli chwile cicho mozna posluchac i zaraz "protect" wylacza glosniki...nie wiem jak zlokalizowac potencjalna awarie czyt. zwarcie :(
    TheWiktus
    Level 18  
    Posiadam taką samą wierzę mogę służyć pomocą jeśli chodzi o pomiar napięć ;]
    SunHill
    Level 12  
    Witam, z gory dzieki. Nie wiem za bardzo co mierzyc. Poza tym ciezko bedzie ja uruchomic bez obudowy tak zeby sie dostac z miernikiem :cry:
    SunHill
    Level 12  
    Witam. Powymienialem elektrolity, posprawdzalem ceramiki,tranzystory i rezystory.Zlozylem i bez zmian.Chyba jeszcze gorzej nawet...Dalem na wejscie LineIN muzyke z komputera zeby sprawdzic z zewnetrznego zrodla i chyba koncowka nie wytrzymala. Radiator w minute gorrracy a w glosnikach cisza. Z innych zrodel (CD/MC/Tuner) tak samo.Ale...Na wyjsciu sluchawkowym (odciecie glosnikow na przekazniku) wszystko gra jak nalezy.Wiec chyba sygnal na wyjsciu z przedwzmacniacza jest OK.Bo zastanawialem sie czy na preamp cos nie padlo ale "chyba" wyglada na to ze nie.Czyli...Mozliwe jest ze na poczatku uszkodzony ktorys przekaznik (bo po wymianie wszystkich poprawa byla) uwalil koncowke (ale nie do konca bo grala ale powyzej pewnego wzmocnienia sie ratowala "protectem") a teraz przypadkowo ja dobilem na amen??? Koncowka ktora tam siedzi to STK4172II Niech ktos sie wypowie bo juz nie mam pomyslow...POZDRAWIAM
    pfserwis
    Level 11  
    witam ,moim zdaniem uszkodzona byla koncowka mocy,wystarczylo przed calkowitym dobiciem koncowki wylutowac ja i sprawdzic czy zalacza sie przekaznik.Kupno i montaz nowej powinno zalatwic sprawe,radze tez sprawdzic poprawnosc wczesniej wykonanych czynnosci.
    SunHill
    Level 12  
    Witam, zamowilem i wymienilem koncowke. Niestety bez rewelacji - dzieje sie to samo czyli jestem w punkcie wyjscia tak jak w mojej drugiej odpowiedzi na poczatku postu :(:(:(
    Bulik
    Level 13  
    Jeśli masz gdzieś gniazdo słuchawkowe to tam sprawdź. Może w gnieździe coś przywiera. W końcówce mocy może przywiera któryś z kondensatorów elektrolitycznych.Czasem widac jak spuchnie a czasem nie.Trzeba pomierzyc pojemnoś.
    SunHill
    Level 12  
    Witam, komplet eletrolitow wymieniony na nowe wiec napewno nie. Gniazdo sluchawkowe dziala bez zarzutu a odciecie ma zrealizowane na przekazniku wiec raczej tez nie :(
    Nobylew
    Level 10  
    Panowie ale dajecie koledze rady jaka wymiana przekażników przecież tam nie ma 220V i prądu 10A zemu je trafiło no i po co ta wymiana konca mocy przecież łatwo można go było sprawdzić.

Otórz pierwsza sprawa serwisówka HCD-H881 http://www.eserviceinfo.com/index.php?what=search2 i chyba też jest w bazie elektrody, jakby co to moge na e-mail kopnąć.

Ta wierza ma 3 przekażniki dwa sterują głośnkikami albo przód albo tył albo 4 głośniki, sterowane sa one bezpośrednio z IC701 65i 66 noga, a jeden przekażnik jest podłączonu do zabezpieczenia zaraz za wyjściem z konca.
    Jak można było sprawdzić koniec otórz wpiąć sie czy to osc czy zwykłym głośnikiem przed pierwszy przekażnik i sprawdzić czy gra.

Co do przekażników jeżeli dwa ostatnie sie nie załączają tzn coś jest z Q1271 i Q1270 ale myśle ze jest coś z zabezpieczeniam. Na słuchawkach gra ponieważ są wiete przed przekaźnikiem.

Jak robote robi zabezpieczenie należy znależć przyczyne. Zabezp działa na dwa sposoby nad prądowe czyli odłącza głośniki jak popłynie zbyt duży prąd np zwarcie i 4ohm paczki lub jest zbyt wysoka amplituda, pad koniec lub jest podawane stałe napiecie na koniec przekażniki lubią sie wtedy przełaczać niewiedomo kiedy. Wiec sprawdz czy na wyjściu z konca nie ma stałego napiecia jak jest znaczy ze jest palniete coś przed wzmacniaczem. Jak to jest ok musisz prześledzić układ zabezpieczenia prawdopodobnie któryś tranzystor pad. Nie sugeruj sie tym ze np wylutowujesz tranzystor sprwadzasz go i jest dobry. MIaałem wiele przypadków w układach zabezpieczających, ze tranz dobry, beta jest a nie działa. Dużej filozofi to tam nie ma bo 3 tranz i jeden układ.

Pzdr
    SunHill
    Level 12  
    Witam, dziekuje za odpowiedz. Mysle ze to uklad zabezpieczajacy bo po cichutku mozna chwile posluchac i normalnie gra zanim protect odetnie glosniki. Wymienilbym te 3 tranzystory tylko nie wiem jakie maja oznaczenia lub jakie zamienniki zastosowac.Mam schemat HCD-H991AV, ona ma wiecej o glosnik centralny i chyba troszke inaczej zrealizowany ma uklad. Jesli moge to prosilbym o serwisowke na mail sunhill(malpa)tlen.pl a moglem od razu na serwis ja zaniesc ehhh.... Pozdrawiam :)
    tzmek
    Level 10  
    Witam
    Sprawdź jakie masz napięcie przed przekaźnikiem zanim się włączy protect i po jego włączeniu. Może cewka w środku nie dostaje odpowiedniego napięcia

Pozdrawiam