Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom + regulacja fazowa i rc5

KJ 01 Lis 2006 23:37 2961 8
  • #1 01 Lis 2006 23:37
    KJ
    Poziom 31  

Witam. Mam następujący problem chcę zrobić regulator fazowy oświetlenia sterowany z pilota RC5 o ile sterowanie fazowe i obsługa RC5 osobno nie nastręczają problemów o tyle razem pojawia się problem zakłócania pracy regulacji fazowej przez odbiór sygnału z pilota. Da się to jakoś obejść w bascomie ? Opóźnienie od przejścia przez zero sieci do załączenia triaka odmierzam w przerwaniu za pomocą poleceń wait nie jest to może najlepszy pomysł ale nie mam pomysłu jak rozwiązać to inaczej.

0 8
  • #2 02 Lis 2006 12:21
    markosik20
    Poziom 33  

U mnie był podobny problem, winą było zasilanie (słaba filtracja i stabilizacja) z tego samego trafa na uP i zasilanie żarówek (tylko że na 12V). Nie chciało mi się już nic przerabić i dałem osobny zasilacz do uP, problem zniknął od ręki. :)

0
  • #3 04 Lis 2006 01:38
    KJ
    Poziom 31  

Chyba tego się nie da obejść zrobiłem fazowe na timerku ale itak angażuje to procesor chociażby do wysłania impulsu do triaka a na czas dekodowania RC5 po prostu MUSZĘ wyłączyć wszystkie przerwania i właśnie to powoduje że mam zjawisko migotania żarówki przy odbiorze sygnału z pilota. Można to jakoś inaczej obejść niż system 2 procesorowy ? (zasilanie nie ma znaczenia ja też działam na 12V do procka żadne zakłócenia nie przenikają)

0
  • #4 04 Lis 2006 08:33
    darrrrek
    Poziom 22  

a ustawiles wysoki priorytet dla timera obslugujacego faze ???

0
  • #5 04 Lis 2006 08:35
    zumek
    Poziom 39  

KJ napisał:
    Chyba tego się nie da obejść ...

Spokojnie da się to zrobić - pogodzić żarówkę z pilotem :D
    Zauważ , że procedurka włączająca triaka , może potrwać najwyżej kilka uS i jeśli dobrze przemyślisz próbkowanie sygnału RC5 , to 2-3-krotne opóźnienie próbek o kilka uS , nie wpłynie na prawidłowe zdekodowanie RC5.Krótko mówiąc , trzeba to zrobić "z głową" i na przerwaniach , a nie jak Ty na jakiś tam "Waitach" :D
    Jak wykrywasz przejście sieci przez zero :?:

Piotrek

0
  • #6 04 Lis 2006 08:37
    markosik20
    Poziom 33  

Tutaj nie potrzebujesz aż dwóch uP. Ja steruję 9 żarówkami (programowe PWM do każdej żarówki osobno) i obsługuję pilota na przerwaniach. AT89S8252 z kwarcem 10MHz radzi sobie bez problemów. Tylko ja program pisałem w C i Bascom może to tego już być "zbyt uniwersalny".

0
  • #7 05 Lis 2006 03:03
    KJ
    Poziom 31  

Na wait-ach to był prototyp do potwierdzenia teoretycznej wiedzy o regulacji fazowej :D już zrobiłem na przerwaniach i śmiga nic nie przycina podczas odbioru danych z pilota wystarczyło trochę pomyśleć i działa. Ciekawe dlaczego w bascomie nie ma możliwości skonfigurowania przerwania INT1 tak żeby reagowało na każdą zmianę stanu jeżeli procek ma taki tryb opisany w nocie ? Po "hamskim" ustawieniu odpowiednich bitów w rejestrze MCUCR działa także w bascomie :) Schemat układu w załączniku detektor zera to trochę zmodyfikowany układ ze strony atmela stwierdziłem że na samej diodzie sygnał jest trochę nieciekawy detekcja zera nie była idealna i pojawiała mi się spora asymetria dla dolnej i górnej połówki sinusa z tranzystorkiem asymetria dalej jest ale znacznie mniejsza i nie pojawiają się "fałszywe" przerwania co zdarzało się bez dodatkowego stopnia. Optotriak w zasadzie tylko dla łatwego sterowania triakiem zastanawiam się czy można go po prostu wyrzucić i podłączyć bramkę triaka przez rezystor do uC (układ pracuje przy zasilaniu 12V).

0
  • #8 05 Lis 2006 11:15
    zumek
    Poziom 39  

KJ napisał:
    ... Ciekawe dlaczego w bascomie nie ma możliwości skonfigurowania przerwania INT1 tak żeby reagowało na każdą zmianę stanu jeżeli procesor ma taki tryb opisany w nocie ?

W wersji 1.11.7.9 i wyżej , już jest Config INTx = Change

Piotrek

0
  • #9 22 Cze 2009 11:55
    dam23
    Poziom 10  

Witam
    Mógłbym poprosić kolegę KJ o kod w bascomie bo chciałbym zbudować coś podobnego i nie mam pojęcia jak zacząć

0