Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar wysokiej temperatury

takaba 11 Lis 2006 11:42 9038 46
  • #1 11 Lis 2006 11:42
    takaba
    Poziom 19  

Witam,
    Dallas produkuje bardzo fajne termometry DS18B20. Jednak one mierzą temperaturę tylko do +125*C a mi jest potrzebny termometr, który mierzy do 200*C a nie stopi się do 250*C.
    Najlepiej gdyby był to element zwracający wyniki pomiaru w formie cyfrowej 1Wire, I2C, Rs232 czy cokolwiek w tym stylu.
    Zabójcza rozdzielczość nie jest mi potrzebna 1*C wystarczy.
    Jednak dodatkowo kluczowa jest cena, termometr dallasa kosztuje ok 5zł i ja szukam czegoś też w rozsądnej cenie - może być do 30zł.

Pozdrawiam
    Takaba

0 29
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2006 11:49
    Tdv
    Poziom 33  

takaba napisał:
    Witam,
    Dallas produkuje bardzo fajne termometry DS18B20. Jednak one mierzą temperaturę tylko do +125*C a mi jest potrzebny termometr, który mierzy do 200*C a nie stopi się do 250*C.
    Najlepiej gdyby był to element zwracający wyniki pomiaru w formie cyfrowej 1Wire, I2C, Rs232 czy cokolwiek w tym stylu.
    Zabójcza rozdzielczość nie jest mi potrzebna 1*C wystarczy.
    Jednak dodatkowo kluczowa jest cena, termometr dallasa kosztuje ok 5zł i ja szukam czegoś też w rozsądnej cenie - może być do 30zł.

Pozdrawiam
    Takaba

Takie rzeczy to tylko w Erze.
    Temperatry powyżej 200* możesz zmierzyć albo Pt100/Pt1000 albo termoparą, koszt każdego z tych czujników nie jest niski, do tego trzeba budować układ pomiarowy. Pt100/Pt1000 to czujniki rezystancyjne, termopara na wyjściu daje napięcie zależne od temperatury, jednak konieczne jest wykonanie tzw. kompensacji zimnego końca.
    Podobne tematy były poruszane na forum, poszukaj z łaski swojej.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Lis 2006 12:00
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    Kolego :arrow: Tdv, ERA tu nie ma nic wspólnego i proszę nie pisać nie na temat ... :cry:
    W wypowiedzi Kolegi zabrało, moim zdaniem, naistotniejszej informacji, a mianowicie tego, iż przetworniki od Dallasa to są przetworniki półprzewodnikowe i zwyczajne w tak wysokiej temperaturze główny tam zastosowany materiał, czyli krzem przeszedłby ze stanu ciała stałego w stan ciekły ... :D

Pozdrawiam

0
  • #4 11 Lis 2006 12:03
    takaba
    Poziom 19  

Kurcze, myślałem, że skoro ten dallas mierzy do 125*C to 200*C jest tylko o 75C więcej więc nie powinno być wielkich problemów, ale nie wziąłem pod uwagę, że krzem zacznie się topić :)
    Szkoda, że termopary okazały się potrzebne... To powoduje, że koszt pomiaru temperatury przerośnie sens budowy urządzenia - chodziło mi o elektroniczny termostat do żelazka.

Btw. a jak np. stacja lutownicza mierzy temperaturę grotu lutownicy?

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lis 2006 14:12
    Tdv
    Poziom 33  

Quarz napisał:
    Witam,
    Kolego :arrow: Tdv, ERA tu nie ma nic wspólnego i proszę nie pisać nie na temat ... :cry:
    W wypowiedzi Kolegi zabrało, moim zdaniem, naistotniejszej informacji, a mianowicie tego, iż przetworniki od Dallasa to są przetworniki półprzewodnikowe i zwyczajne w tak wysokiej temperaturze główny tam zastosowany materiał, czyli krzem przeszedłby ze stanu ciała stałego w stan ciekły ... :D

Pozdrawiam

Nie na temat to Ty piszesz. Czytając Twoje posty można dojść do wniosku, że na forum pojawił się kolejny GregBa, jeżeli nie wiesz kto to był, to Ci scharakteryzuję krótko: człowiek o sporej wiedzy, wybujałym, hrabiowskim poczuciu własnej wartości, acz upierdliwy jak stado owsików. Jego największą pasją było wytykanie innym błędów (często sam sobie te błędy roił bo nie mógł zrozumieć czyjegoś toku myślanie, który to tok nie był w 100% zgodny z wykutymi na pamięć przez GregBa regułkami z podręczników), wskazanie zaś na błedy popełnione przez niego kończyło się inwektywami z jego strony. Wybacz chłopie, ja npaisałem jak to można zrobić, Ty nie napisałeś nic mądrego, oprócz uprawiania demagogii. i mi zarzucasz, że piszę nie na temat.

Moderowany przez oldboy:

Regulamin

takaba: Można spróbować zrobić taki czujnik na zwykłej diodzie krzemowej (można znaleźć takie, które pracują w 200*), tym bardziej że taka dioda będzie pracować w komfortowych warunkach (bardzo mały prąd).
    Co do stacji lutowniczych to np. niektóre Wellery mają układ magnetyczny.

0
  • #6 11 Lis 2006 20:46
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Tdv napisał:
    Nie na temat to Ty piszesz. Czytając Twoje posty można dojść do wniosku, że na forum pojawił się kolejny GregBa, jeżeli nie wiesz kto to był, to Ci scharakteryzuję krótko[...]

Quarz to też wykładowca akademicki, więc dopadła go ta sama choroba zawodowa, dzięki której GregBa dostawał tutaj BAN-y. :)
    Czyli: wiedza szeroka(godna szacunku), ale charakterek niestety do bani...
    :wink:

To jest normalne wśród pracowników wyższych uczelni.
    Trzeba się przyzwyczaić.
    Na studiach często walczy się nie z danym przedmiotem, tylko właśnie z człowiekiem, który ten przedmiot prowadzi, i ma swoje nawyki(często dziwne), które trzeba respektować.
    No, ale nie o tym jest temat. :)

Moderowany przez oldboy:

Regulamin

0
  • #7 11 Lis 2006 22:05
    takaba
    Poziom 19  

Ok czyli rozwiązania jekie można zastosować to Pt100, Pt1000, termopara albo dioda krzemowa. Poczytam na temat tych rozwiązań.

Co to pomiatu temperatury w stacjach lutowniczych co jaki tam jest układ magnetyczniy?
    Są stacie lutownicze, które wyświetlają na wyświetlaczu LED temperaturę grota, czym one to mierzą?

0
  • #8 11 Lis 2006 22:19
    pukury
    Poziom 35  

witam !! co do pomiaru to może na allegro kupić za 20pln miernik z pomiarem temperatury i wykorzystać sondę od niego ( miernik nam zostaje ) - to chyba najprostrze rozwiązanie . co do spraw akademickich to chyba ON to ten sam ON ( TAMTEN - ON :D ) . pozdrawiam !!

Moderowany przez oldboy:

Regulamin

0
  • #9 11 Lis 2006 22:47
    takaba
    Poziom 19  

No jest to pewne rozwiązanie - trzeba tylko znaleźć miernik z sondą o odpowiednim zakresie pomiarowym. Np. tutaj ktoś sprzedaje multimetr
    http://www.allegro.pl/item138267546_miernik_dt9208a_rezyst_pojemn_temper_probowka.html
    i twierdzi, że mierzy temperaturę do 1000*C
    Kwestia jest jeszcze tylko ustalenia w jaki sposób zczytywać dane z tej sondy. W jakiej postaci ona "podaje" wynik pomiaru - zmiana rezystancji, napięcie?

0
  • #10 11 Lis 2006 22:54
    pukury
    Poziom 35  

witam !! sam jestem poniekąd zainteresowany tym problemem - więc poszukałem i znalazłem np. to - http://www.allegro.pl/item140037228_cyfrowy_miernik_lm_803_temperatura_buzer_promocja.html . jaki to czujnik tego oczywiście nie wiadomo ( termopara/itp ) ale jak taki miernik daje radę to nie może być coś specjalnego . są PT100 tylko cena jest trochę chora . tym bardziej że nie chodzi Ci o jakieś straszne dokładności . ja potrzebuję coś do pomiaru/stabilizacji temperatury do termotransferu do PCB . pozdrawiam !!

0
  • Pomocny post
    #11 11 Lis 2006 22:55
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

takaba napisał:
    Ok czyli rozwiązania jekie można zastosować to Pt100, Pt1000, termopara albo dioda krzemowa. Poczytam na temat tych rozwiązań.

o diodzie krzemowej dla takiej wartości temperatury maksymalnej (250°C), zapomnij... :cry:
    Nie tylko czujniki oporowe Pt.., ale również Ni 100 i Cu 100, czyli czujniki które wykonać możesz sobie samodzielnie ... :D
    Stosuje się niekiedy również czyste chemicznie żelazo, oraz większe rezystancje nominalne; 500Ω i 1000Ω, szczególnie dla czujników jednorazowych, a więc takich, które są np. zatapiane w tworzywa, czy również w stopy metalowe (izolacja ceramiczna, lub mikowa) o temperaturze topnienia mniejszej od 750°C.
    Przypomnę tylko, iż rzeczone 100,00Ω, czy inną wartość nominalną, to te wszystkie czujniki muszą mieć w temperaturze 0,0°C, a więc bardzo łatwo je dobierać.
    Nie należy tylko zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni drutu przed utlenieniem (szczególnie miedzi i żelaza), oraz o wykonaniu przewodów doprowadzających z drutu (miedź) o przekroju odpowiednio większym i dobranym do długości tych wyprowadzeń tak, by zmiana rezystacji tych przewodów od zmian temperatury była do pominięcia w stosunku do rezystancji czujnika.

takaba napisał:
    Co to pomiaru temperatury w stacjach lutowniczych co jaki tam jest układ magnetyczniy?

To jest tam (na drugim końcu grota w grzałce) odpowiednio dobrany stop magnetyczny, który ma ściśle określony punkt Curie (zmiana własności magnetycznych z ferromagnetyka na paramagnetyk) i steruje (za pomocą innego zewnętrznego magnesu o punkcie Curie w znacznie wyższej temperaturze) styczką przerywającą obwód grzałki takiej lutownicy.
    Regulacja temperatury jest tu dwupołożeniowa i ściśle oraz na stałe wyznaczona przez owy dodatek do grota (rzeczony stop) lutownicy.

takaba napisał:
    Są stacie lutownicze, które wyświetlają na wyświetlaczu LED temperaturę grota, czym one to mierzą?

Mają przy grzałce, albo czujnik oporowy, albo termoparę.
    Czyli innymi słowy, jest w grzałce lutownicy przy grocie zainstalowany termometr ... :D

Pozdrawiam

0
  • #12 11 Lis 2006 23:13
    takaba
    Poziom 19  

To taki magnetyczny termostat mnie nie interesuje bo wolę mieć możliwość regulacji temperatury załaczania grzałki.

Czyli jakiego typu czujnika można się spodziewać w sondzie od multimetru? Oporowego?
    A jeśli oporowego to jaki są zmieny rezystancji w funkcji temperatury? Rzędu ilu ohm? Da się je mierzyć za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego? I czy wartość rezystancji w funkcji temperatury jest w miarę liniowa? Bo jeśli nie to jak się kalibruje takie sondy?

0
  • #13 11 Lis 2006 23:44
    Quarz
    Poziom 43  

Witaj,
    w popularnych multimetrach stosuje się przeważnie termopary, a jakie to należy poczytać w specyfikacji do danego multimetru.
    Bywa, iż mają (niektóre) wybór rodzaju termopary.
    Mam w domu miernik; PHILIPS PM 2517X i jest on przystosowany do czujki Cu 100, które wielokrotnie robiłem sobie samodzielnie z cieńkiego drutu nawojowego ... :D
    Miernik jest już dość leciwy (i ciężki, zasilany z czterech ogniw R-14), jako że wyprodukowany był na początku lat '80 ub. w., ale z wyświetlaczem LCD 3 i 3/4 cyfry (te popularne na ICL 7107 mają 3 i 1/2 cyfry) i z automatyczną zmianą zakresu, choć można przełączyć na zmianę ręczną.

Pozdrawiam

0
  • #14 12 Lis 2006 10:27
    takaba
    Poziom 19  

Hmm, skoro w takim multimetrze za sondę temperatury robi termopara to w takim razie nie będzie tak łatwo by udało mi się za pomocą ADC odczytać z niej temperaturę...

0
  • #15 12 Lis 2006 10:48
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    przecież są również do nabycia multimetry z pomiarem temperatury i z optycznym sprzęgiem przez RS-232 (COM) z komputerem... :D
    Multimetr mierzy, a rezydentny program (dołączany do takiego multimetru) inicjuje pomiary co określony przedział czasu i rejestruje wyniki, chyba prościej już nie można ... :cry:

Pozdrawiam

0
  • #16 12 Lis 2006 11:14
    takaba
    Poziom 19  

No no jasne, takie coś to luksus i jasne, że prościej nie można. Ale jest jeden problem - multimetr z łączem RS232 nie kosztuje 30zł tylko sporo więcej...

0
  • #17 12 Lis 2006 11:26
    bomber
    Poziom 24  

A nie prosciej by ci bylo wykozystac uklady z tego multimetra za 20 zl bo przeciez jakby go rozevrac mozna sie gdzies podczepic i pobierac odpowiednie dane np. z sterownika wsywietlacza choc sadze ze chyba mozna bo sie podczepicgdzies wczesniej jesli oczywiscie nie jest wszyk zintegrowane w 1 ukladzie

0
  • #18 12 Lis 2006 11:43
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    Kolego :arrow: bomber pomysł iście prosty, ale nie do zrealizowania tak prosto, ponieważ "zabranie" informacji podawanej na wyświetlacz z zastowanego tam powszechnie układu ICL 7107, który jest chipem nałożonym bezpośrednio na płytkę i zabezpieczony "kleksem" (klejem chemoutrwardzalnym) to już bardzo skomplikowana sprawa ... :D
    Cena takiego rozwiazania przekroczy wartość porządnego multimetru ze złączem RS-232.

Pozdrawiam

0
  • #19 12 Lis 2006 11:45
    takaba
    Poziom 19  

Podczepienie się pod wyświetlacz to istna tragedia - wiadomo, że uda się zrobić coś takiego ale jest to kompletne zero profesjonalizmu...
    Natomiast to czy da się podczepić gdzieś wcześniej zależy od konstrukcji multimetru, nie znam się wystarczająco dobrze na tego typu urządzeniach by być w stanie "wykryć" miejsce na PCB gdzie występowałby jakieś sensowne dane do "przechwycenia"...

0
  • Pomocny post
    #20 12 Lis 2006 12:23
    pukury
    Poziom 35  

witam !! znalazłem coś co może Cię zainteresować . w czasopiśmie Radioelektronik nr 4 - 1998 są opisane ( oraz konkretne układy ) czujniki KTY xx . i dla typy KTY84 max temp. pracy to 300 stopni - powinno wystarczyć . jak nie znajdziesz to zrobię scan i podeślę . pozdrawiam !!

0
  • #21 12 Lis 2006 12:55
    takaba
    Poziom 19  

pukury: niezła myśl. Przejżałem notę katalogową KTY85 i nie jest to najgrosze rozwiązanie, niestety tylko jego dokładność nie jest zbyt duża - przy temperaturach rzędu 180*C-200*C błąd wynosi ok +/-10%.
    Całe urządzenie ma być termostatem dla grzałki. Jeśli czujnik ma błąd rzędu 10% a grzałka też ma swoją bezwładność to dokładność regulacji temperatury będzie rzędu 20*C a to nie jest zadowalająca wartość...
    Chyba, że specjaliści mają inne zdanie na ten temat?
    W każdym razie pukury - byłbym wdzięczny gdybyś zeskanował ten artykuł :)

P.S. Tutaj http://www.cyfronika.com.pl/nord_net.htm sprzedają termometry współpracujące z KTY85 i twierdzą, że dokładność pomiaru wynosi 0.2*C - niby jak oni wyciskają taką dokłądność z tego czujnika?

0
  • #22 12 Lis 2006 13:12
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    profesjonaliści, jak już byłem napisałem, stosują dla tej wartości temperatury, albo czujkę rezystancyjną, albo termoparową.
    Wszelkie inne rozwiązania, to zastępcze półśrodki, które, być może łatwiejsze są w konkretnym zastosowaniu, ale za to (nie ma w przyrodzie nic za darmo) obarczone większym błędem pomiaru... :D

Pozdrawiam

0
  • #23 12 Lis 2006 13:20
    pukury
    Poziom 35  

witam !! no tak ! - tylko że KTY84 to jest czujnik rezystancyjny :D - tak piszą ( firma Philips ) . artykuł zescanowałem i prześlę na PW ( autor może mieć coś przeciwko publikowaniu na Forum ) . jak by ktoś chciał - to służę . pozdrawiam !!

0
  • #24 12 Lis 2006 13:40
    takaba
    Poziom 19  

Quarz: Ale ten termometr z cyfroniki też (chyba) zrobili profesjonaliści :D
    A KTY84 to też czujnik rezystancyjny, więc...

0
  • #25 12 Lis 2006 14:03
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

takaba napisał:
    Quarz: Ale ten termometr z cyfroniki też (chyba) zrobili profesjonaliści :D
    A KTY84 to też czujnik rezystancyjny, więc...

być może, że tak, ale rzeczony czujnik nie jest czujnikiem (w odróżnieniu od termopar i czujników wykonanych z jednolitego metalu i o standanaryzowanej w temperaturze 0,0°C rezystancji), który ma powtarzalne (w granicach niepewności) charakterystyki rezystancji od temperatury... :cry:
    Wniosek; każdy egzemplarz takiego czujnika wymaga inwidualnego skalowania (przynajmniej dwupunktowego) ... :wink:

Pozdrawiam

0
  • #26 12 Lis 2006 14:10
    takaba
    Poziom 19  

Quarz: reasumując Ty polecasz samodzielnie zrobić termoparę, tak? Albo kupić gotową za ok 200zł?

0
  • Pomocny post
    #27 12 Lis 2006 14:33
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

takaba napisał:
    Quarz: reasumując Ty polecasz samodzielnie zrobić termoparę, tak? Albo kupić gotową za ok 200zł?

oczywiście, wykonanie termopary typy J (żelazo/konstantan), lub typu T (miedź/konstantan), czy wreszcie typu E (nikiel-chrom/konstantan), to tylko kwestia odpowiednich drutów i wykonania spoiny (poprzez stopienie palnikiem acetylenowym)... :D
    Dla zastosowań Twoich w zupełności wystarczająca i jak zrobisz sobie kilka takich termopar z jednych i tych samych drutów, to powtarzalność będziesz mieć zapewnioną w najwyższej klasie standaryzacji, choć nie oznacza to wcale, iż charakterystyki Twoich termopar będą pokrywały się (w granicach niepewności) z opublikowanym Międzynarodowym Standardem Skal Temperatur; IPTS68, czy ITS90.

Pozdrawiam

P.S. Takie termopary można wykonać z odpowiednich do danej termopary przewodów kompensacyjnych w których zawartość metali jest identyczna jak w danej termoparze, a kosztują znacznie mniej od fabrycznej termopary ... :D

0
  • #28 12 Lis 2006 14:55
    takaba
    Poziom 19  

Nie mam w domu palnika acetylenowego :) Ale może gdzieś na budowie za piwo zrobią tę spoinę...

Termopara na "wyjściu" daje napięcie w zależności od temperatury - ale jakiego rzędu to są napięcia i jak duże są zmiany napięcia w funkcji temperatury?

0
  • #29 12 Lis 2006 15:04
    pukury
    Poziom 35  

witam ! to staje się jakieś chore ! :D . najpierw musiszznaleźć odpowiednie przewody , następnie pospawać ( ciekawe jak to będzie na tej budowie ? ) tylko najpierw niech pospawają a dopiero potem piwo :D . następnie próby , kalibrowanie , poprawki , itp . pomijając czas który musisz na to poświęcić . to może lepiej pozbierać puszki z rzeczonego piwa i kupić na allegro PT100 za 50pln . .pozdrawiam !!

0
  • #30 12 Lis 2006 18:32
    jacur
    Poziom 32  

No widze ze Quarz to jak Adam Słodowy wszystko by robił recznie ale czasem sie nieopłaca w linku masz czujniki PT1000 w cenie w miare znosnej http://www.biall.com.pl/index.php?sub=find
    Oczywiscie bardzo szanuje pana Adama Słodowego on mi zaszczepił majsterkowanie :D

0